خریداران مسکن زیاد شد

دفاتر املاک مهم‌ترین ویژگی روزهای گذشته بازار مسکن را «لغو نشست» به دلیل نگرانی فروشندگان از آینده بازار عنوان می‌کنند. آنها عنوان می‌کنند با وجود آن‌که معاملات مقداری نسبت به آذرماه پایین آمده اما تعداد خریداران مصمم از فروشندگان مصمم بیشتر است.

مهدي سلطان‌محمدي، كارشناس بازار مسكن درباره تحليل اين بازار در شرايط كنوني گفت: از چند زاويه مي‌شود اوضاع بازار مسكن در شرايط فعلي را بررسي كرد؛ در تمام كشورها نوسانات قيمت در چنين شرايطي تا حد زيادي به سياست‌هاي اتخاذ شده دولت‌ها مربوط مي‌شود. ممكن است براي پاسخگويي به عطشي كه براي خريد كالاهاي سرمايه‌اي به وجود مي‌آيد دولت‌ها به سمت افزايش نقدينگي بروند كه منجر به ايجاد زنجيره‌اي از تورم در تمام حوزه‌ها از جمله مسكن شود و حتي به اعداد غير قابل كنترلي برسد. اما در مقطع فعلي كه نگراني‌ها از بين رفته چنين فرضيه‌اي براي بازار مسكن در ايران قابل تصور نيست.

وي تصريح كرد ادراك و برداشت بخشي از جامعه اين بود كه ما با يك تورم افسارگسيخته پس از تغيير قيمت سوخت مواجه مي‌شويم و اين باعث شد كه خريداران به صرافت بيافتند كه قبل از گران شدن، خريد خود را انجام دهند. بعضي فروشندگان هم كه فكر مي‌كردند بازار به سمت ركود مي‌رود از اين رونق استفاده كردند و واحد خود را فروختند. اين باعث شد كه حجم معاملات بالا برود و قيمت‌ها مقداري اندكي افزايش يابد اما به نظر من اين شرايط پايدار نخواهد بود و اين‌طور نيست كه دوباره شاهد رشد غيرقابل كنترل قيمت‌ها باشيم.

 آذرماه ۱۳۹۸ ميانگين قيمت مسكن شهر تهران به ۱۳ ميليون و ۴۷۴ هزار تومان در هر متر مربع رسيد كه نسبت به ماه آبان ۶.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹.۹ درصد افزايش يافت. اين اولين رشد قابل توجه ماهانه از ارديبهشت ماه امسال تا كنون بوده است. بر اساس اعلام دفتر مسكن هم‌چنين در آذرماه ۱۳۹۸ تعداد ۹۶۶۴ قرارداد خريد و فروش مسكن در تهران به امضا رسيده كه نسبت به ماه قبل ۱۳۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزايش نشان مي دهد.

گزارش اشکال Top