رشد معاملات مسکن بدون افزایش قیمت

دست اندرکاران بازار مسکن معتقدند با ورود به دوره ثبات قیمتی و پایان ماه صفر، بازار مسکن مقداری گرم شده و معاملات در حال رشد است اما قیمت‌ها افزایش نخواهد داشت.

مصطفي‌قلي خسروي اظهار كرد: معمولا مردم با توجه به اعتقادات ديني در ماه‌هاي محرم و صفر، مسكن خريداري نمي‌كنند. بعد كه به سمت ماه ربيع مي‌رويم وضع بازارها از جمله بازار ملك بهتر مي‌شود. در اين مدت هم كه اينترنت قطع بود خريد و فروش انجام شده اما كد رهگيري گرفته نشده است. به هر حال معاملات روند خوبي دارد و روز به روز در حال افزايش است.

وي افزود: با وجود اين‌كه چهار متغير بورس، طلا، ارز و حامل‌هاي انرژي در بازار مسكن تاثيرگذار است اما با توجه به جهش قيمت خانه در سال 1397 ظرفيتي براي رشد مجدد قيمت مسكن وجود ندارد. ضمن اين‌كه تجربه نشان داده تاثير افزايش قيمت بنزين، روي بازار ملك بسيار اندك است.

افزايش 17 درصدي معاملات مسكن شهر تهران

خسروي گفت: بر اساس آمار سامانه ثبت معاملات املاك در آبان ماه 1398 بالغ بر 4745 فقره معامله ملك در شهر تهران انجام شده كه نسبت به ماه قبل 17 درصد افزايش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 48 درصد كاهش نشان مي‌دهد.

وي افزود: در بخش اجاره نيز در آبان ماه امسال 10 هزار و 132 اجاره‌نامه در پايتخت به امضا رسيده كه نسبت به  ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب 21 و 17 درصد كاهش يافته است.

وضعيت معاملات مسكن در سراسر كشور

رئيس كميسيون املاك اتاق اصناف كشور اظهار كرد: با وجود افزايش ماهيانه معاملات در تهران، در كل كشور قراردادهاي خريد و فروش با ثبات ماهيانه همراه بود. آبان ماه 1398 در كل كشور 27 هزار و 959 قرارداد خريد و فروش ملك منعقد شده كه نسبت به ماه قبل 0.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 40 درصد كاهش يافت. همچنين در آبان ماه سال جاري 36 هزار و 888 قرارداد اجاره در كل كشور به امضا رسيده كه نسبت به مهرماه امسال 21 درصد و نسبت به آبان ماه پارسال 8 درصد كاهش نشان مي‌دهد.

طرح  اقدام ملي در رونق بازار مؤثر است

وي با بيان اين‌كه طرح اقدام ملي در رونق‌دهي به بازار مسكن موثر خواهد بود گفت: برنامه توليد 400 هزار واحد مسكوني، هم به رونق بازار كمك مي‌كند و هم جو رواني قيمت‌ها را كنترل خواهد كرد.

خسروي با اشاره به كاهش 2 درصدي قيمت مسكن شهر  تهران در آبان ماه 1398 نسبت به ماه قبل تصريح كرد: پس از دوره نوسان قيمت خانه كه در سال گذشته اتفاق افتاد هم‌اكنون وارد بازه زماني ثبات شده‌ايم و تا پايان سال افزايش قيمت نخواهيم داشت. البته به متقاضيان مصرفي توصيه مي‌شود نسبت به خريد  اقدام كنند.

وي تاكيد كرد: به هر حال در سال آينده شاخص تورم را خواهيم داشت كه ممكن است منجر به تغيير اندك قيمت ملك شود. لذا كساني كه خانه را براي مصرف مي‌خرند امروز بخرند بهتر از فردا است.

گزارش اشکال Top