برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه

در حالی که آمارها از رشد ۳۱ درصدی نرخ اجاره در تهران خبر می‌دهد، اخذ مالیات از خانه‌های خالی، تکمیل واحدهای مسکونی مهر، تولید و عرضه مسکن با اجرای طرح اقدام ملی و در نهایت راه‌اندازی نظام اجاره‌داری حرفه‌ای، مهم‌ترین برنامه‌های اعلامی دولت برای کنترل بازار اجاره است.

در حالي كه آمارها از رشد ۳۱ درصدي نرخ اجاره در تهران خبر مي‌دهد، اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي، تكميل واحدهاي مسكوني مهر، توليد و عرضه مسكن با اجراي طرح اقدام ملي و در نهايت راه‌اندازي نظام اجاره‌داري حرفه‌اي، مهم‌ترين برنامه‌هاي اعلامي دولت براي كنترل بازار اجاره است.

 با ايجاد ثبات نسبي قيمت در بخش فروش، تورم بازار ملك به بخش اجاره منتقل شده است. آمار رسمي كه توسط بانك مركزي در  آبان ماه ۱۳۹۸ ارايه شده از افزايش ۳۱ درصدي نرخ ساليانه اجاره در تهران و ۳۲ درصدي در كل كشور حكايت دارد. با اين وجود، بررسي‌هاي ميداني نشان مي‌دهد در مناطق پرتقاضاي شهر تهران  نرخ اجاره حدود ۵۰ درصد افزايش يافته و در بعضي موارد به بيش از اين رقم مي‌رسد. هرچند با توجه به اتمام فصل جابه‌جايي، نرخ اجاره نسبت به شهريورماه حدود ۲۰ درصد كاهش يافته است.

به دنبال جهش‌هاي ادواري قيمت ملك، بازار اجاره معمولا پس از يك دوره ثبات، نهايتا با يك  حركت بطئي، خود را با تورم بخش خريد و فروش هماهنگ مي‌كند. آمار نشان  مي‌دهد كه قيمت مسكن شهر تهران از مردادماه امسال به ثبات رسيده، در حالي كه منحني نرخ رشد اجاره به آرامي رو به بالا حركت مي‌كند.

ايران، بهشت مالكان خانه‌هاي خالي

در حالي، مهم‌ترين دليل رشد قيمت‌ها در بازار اجاره، فشار تقاضا عنوان مي‌شود كه در تهران ۵۰۰ هزار و در كل كشور دو ميليون و ۵۰۰ هزار واحد مسكوني خالي وجود  دارد. طي سال‌هاي گذشته همواره از سوي دولت عنوان مي‌شد كه براي شناسايي خانه‌هاي خالي، برنامه وجود دارد اما هيچ‌گاه رنگ تحقق به خود نگرفت. با اين حال وزارت راه و شهرسازي مجددا اعلام كرده براي ورود واحدهاي خالي از سكنه به بازار مصرف، برنامه‌هاي خود را عملياتي مي‌كند. «ايجاد سامانه املاك و اسكان» براي شناسايي خانه‌هاي خالي و «اجاره‌داري حرفه‌اي» از جمله برنامه‌هايي است كه محمد اسلامي دنبال مي‌كند.

محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزير راه و شهرسازي، برنامه‌هاي كوتاه‌مدت و ميان‌مدت وزارتخانه را براي كنترل اجاره‌بهاي مسكن را به ويژه در كلانشهرها، تشريح كرد و با اشاره به اينكه توليد و استفاده از مسكن پروسه‌اي ميان‌مدت است، گفت: به منظور كنترل و ساماندهي بازار اجاره‌بها، برنامه‌هاي وزارت راه و شهرسازي شامل اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي، تكميل واحدهاي مسكوني مهر، توليد و عرضه مسكن با اجراي طرح اقدام ملي و در نهايت راه‌اندازي نظام اجاره‌داري حرفه‌اي است.

معاون مسكن و ساختمان با اعلام اينكه سامانه املاك و اسكان به منظور اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي در حال تهيه است از راه اندازي آن تا پايان امسال خبر داد و افزود: در سال آتي سامانه جهت استفاده در اختيار سازمان امور مالياتي كشور قرار مي گيرد.

محمودزاده ادامه داد: با راه اندازي سامانه املاك و اسكان، شاهد تاثير ويژه در بخش مسكن هستيم. زيرا اين بيش از دو ميليون و ۶۰۰ واحد مي‌تواند وارد بازار عرضه مسكن شود كه خودبه خود با عرضه بيشتر، شاهد تاثير آن بر بازار اجاره بها خواهيم بود.

به گفته وي، تسريع در تكميل و ارايه واحدهاي مسكوني مهر كه تعداد قابل‌ملاحظه‌اي از آنها تا پايان امسال وارد عرضه مسكن شده و به متقاضيان تحويل مي‌شود، مي‌تواند نقش موثري در عرضه مسكن و در نهايت ساماندهي بخشي از بازار اجاره بها شود.

معاون وزير راه و شهرسازي توضيح داد: با تكميل واحدهاي مسكوني مهر باقيمانده،  بخشي از مستاجران كه امروز اجاره نشين هستند به خانه هاي خود منتقل مي شوند.

محمودزاده راه‌اندازي نظام اجاره‌داري حرفه‌اي را راهكار ديگر دولت در خصوص ساماندهي بازار اجاره بها عنوان كرد و گفت: راه‌اندازي نظام اجاره‌داري حرفه‌اي در حال پيگيري است. در اين نظام، تعدادي شركت ايجاد خواهد شد كه آن شركت‌ها در حوزه اجاره‌داري به صورت حرفه‌اي كار خواهند كرد.

وي ادامه داد: در خصوص راه اندازي نظام اجاره داري حرفه‌اي، تفاهمي با بانك داشته‌ايم. در اين‌باره كار ويژه اي براي وديعه اجاره انجام مي شود و ساماندهي بازار اجاره محقق خواهد شد.

گزارش اشکال Top