بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟

مهم‌ترین عامل رکودی حال حاضر بازار مسکن، کاهش قدرت خرید متقاضیان است. وقتی قیمت یک کالای استراتژیک مثل بنزین افزایش می‌یابد ممکن است التهاباتی را در کوتاه مدت در برخی کالاها ایجاد کند. اما در بخش مسکن، علی‌رغم وجود تقاضای بالقوه‌ای که دیده می‌شود هر نوع افزایش قیمت، عمق رکود را بیشتر می‌کند. لذا رشد قیمت‌ها در بازار مسکن بعید به نظر می‌رسد.

طبق نظر كارشناسان، بازه ركودي بازار مسكن كه معمولا ۱۰ تا ۱۵ فصل طول مي‌كشد مناسب‌ترين زمان براي خريد خانه است و هم‌اكنون در اين دوره قرار داريم.

به گزارش ايسنا، شواهد نشان مي‌دهد بازار مسكن وارد دوره پساركود شده است؛ بدين مفهوم كه خريد و فروش نسبت به نقطه‌ي عمق ركود ۴۶ درصد افزايش يافته اما آن‌قدر بالا نيست كه بتوان از آن به عنوان رونق ياد كرد. آبان ماه امسال ۴۱۰۰ مورد معامله مسكن در شهر تهران به امضا رسيد كه نسبت به ماه پاياني تابستان كه خريد و فروش به پايين‌ترين سطح خود رسيده بود ۴۶ درصد و نسبت به فروردين ماه نيمه تعطيل ۲۰ درصد افزايش نشان مي‌دهد. به نظر مي‌رسد متقاضياني كه سطح فعلي قيمت‌ها را پذيرفته‌اند به تدريج وارد بازار شده‌اند.

مسكن به عنوان يك دارايي ثابت همواره خود را به انتظارات تورمي تطبيق مي‌دهد. بر اين اساس، نوسانات ماهيانه براي متقاضيان واقعي اهميت چنداني ندارد. البته پس از تيرماه امسال با بروز نشانه‌هاي ركود، نوسان‌گيران بازار مسكن را ترك كردند و احتمالا براي ۱۰ تا ۱۲ فصل آينده اقدام به خريد نمي‌كنند.

تجربه سيكل‌هاي رونق و ركود مسكن در سال‌هاي ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۷ نشان داده بازار مسكن بعد از دوره كوتاه مدت رونق، وارد ركود ۱۰ تا ۱۵ فصل خواهد شد. ركود اوايل سال ۱۳۹۲ تا پايان ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۵ فصل به طول انجاميد كه طولاني‌ترين دوره در چهار بازه زماني مذكور بوده است.

بروز دو عامل محرك در بازار مسكن

دو عامل رونق‌بخش، تقاضاي واقعي را به سمت بازار مسكن سوق داد؛ به دنبال كاهش هفت درصدي قيمت نسبت به نقطه‌ي اوج و نزديك شدن به ماه‌هاي پاياني سال، طرف تقاضا به تدريج با اقتباس از ادوار گذشته خود را براي خريد آماده مي‌كند.

قيمت ماهيانه مسكن شهر تهران در وضعيت كلي دو درصد كاهش داشته است. رقم افت قيمت نسبت به نقطه‌ي اوج بازار در تيرماه به هفت درصد مي‌رسد. كاهش قيمت‌ها از يك طرف و نگراني از بابت تورم سيستماتيك در پايان سال و اثر تغيير نرخ بنزين، برخي متقاضيان مصرفي را به خريد مجاب كرد. به طوري كه معاملات در دو ماه گذشته به ترتيب ۲۲ و ۱۹ درصد بالا رفت.

در شرايط فعلي، كارشناسان معتقدند كه هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسكن به درك مشترك رسيده‌اند. از يك طرف مالكان به اين نتيجه رسيده‌اند كه ظرفيتي براي رشد قيمت وجود ندارد. خريداران نيز مي‌دانند كه نمي‌توان انتظار ريزش شديد قيمت را داشت. آبان ماه ۱۳۹۸ با اين‌كه معدل كلي قيمت مسكن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه قبل از آن كاهش داشته اما جزئيات گوياي آن است كه قيمت در ۱۵ منطقه نيمه جنوبي و پرتقاضاي شرق و غرب، رشد يافت اما با توجه به افت نسبتا زياد قيمت‌ها در مناطق ۱، ۲، ۳، ۶، ۸، ۱۱ و ۲۰ ميانگين كل دو درصد كاهش نشان داد.

نمايه‌هاي دريافتي حاكي از آن است كه قيمت مسكن به كف نزديك شده و متقاضيان موثر كه خانه را به قصد سكونت خريداري مي‌كنند براي خريد آماده مي‌شوند. البته با وجود افزايش قيمت آهن‌آلات و نرخ دستمزد كه به دنبال افزايش قيمت بنزين اتفاق افتاد كارشناسان، تورم مجدد را براي بازار مسكن متصور نيستند.

پيش‌بيني قيمت مسكن در ادامه سال ۹۸

فرشيد پورحاجت، دبير كانون انبوه‌سازان به ايسنا گفت: كاهش نسبي قيمت مسكن شهر تهران در دو سه ماه اخير به ثبات اقتصادي مربوط مي‌شود كه ريسك سرمايه‌گذاري در دو بخش خريد و ساخت را كاهش داد. از سوي ديگر ثبات بازارهاي موازي مسكن، تقاضا را به سمت بازار ملك هدايت كرد. بعد از يك دوره پرالتهاب در سال ۱۳۹۷ كه فعاليت‌هاي سوداگرانه در بازار ملك را تشديد كرده بود بازار در ماه‌هاي اخير به آرامش نسبي رسيده و به همين دليل رغبت فعالان عرصه ساخت و ساز براي حضور در بازار بيشتر شده است. برخي از متقاضيان مصرفي نيز در اين شرايط اقدام به خريد كردند كه به افزايش نسبي معاملات انجاميد.

وي درباره تاثير نرخ سوخت بر قيمت مسكن اظهار كرد: مهم‌ترين عامل ركودي حال حاضر بازار مسكن، كاهش قدرت خريد متقاضيان است. وقتي قيمت يك كالاي استراتژيك مثل بنزين افزايش مي‌يابد ممكن است التهاباتي را در كوتاه مدت در برخي كالاها ايجاد كند. اما در بخش مسكن، علي‌رغم وجود تقاضاي بالقوه‌اي كه ديده مي‌شود هر نوع افزايش قيمت، عمق ركود را بيشتر مي‌كند. لذا رشد قيمت‌ها در بازار مسكن بعيد به نظر مي‌رسد.

گزارش اشکال Top