ریکاوری بازار مسکن آغاز شده ؟

حرکت سینوسی تعداد معاملات و قیمت ملک در بازار مسکن روایت‌های عمیقی را در خود دارد.

 برخي مي‌گويند اين نوسانات ناشي از تقويت و تضعيف معاملات در بازارهاي موازي از جمله طلا، سكه و ارز است و برخي ديگر مي‌گويند اصلاً نبايد آنها را قابل اعتنا دانست؛ چراكه بالا رفتن قيمت يا تعداد معاملات يا حتي پايين آمدن هر يك از آنها، ناشي از تقاضاي موثر نيست و بنابراين نبايد خيلي بر روي آن به منظور تحليل كارشناسي تكيه كرد.

 داستان هرچه باشد، اكنون آمارهاي بانك مركزي خبر از افزايش تعداد معاملات در مهرماه و همچنين افزايش جزئي قيمت مي‌دهد.

خواه‌ناخواه، اگر بانك مركزي را فعلاً از سر هر شرايطي، تنها مرجع اعلام‌كننده قيمت مسكن بدانيم و آن را در كنار گزارش‌هاي وزارت راه و شهرسازي قرار دهيم، برآيند كار اين است كه معاملات خريد مسكن در تهران پس از چهار ماه افت شديد و البته پياپي، در اولين ماه پاييز افزايش پيدا كرده است؛ به نحوي كه بر اساس اين آمار رسمي، تعداد آپارتمان‌هاي فروخته‌شده در پايتخت طي مهرماه امسال، بنا به مجموعه‌اي از دلايل، ۱۹ درصد افزايش نسبت به شهريور را به ثبت رسانده و از سوي ديگر، وضعيت جديد بازار نشان مي‌دهد كه بازار معاملات از رونق نسبي برخوردار شده است و گويا، يخ بازار شكسته شده و معاملات مسكن، از انجماد كامل خارج شده است. اگرچه هنوز هم نمي‌توان اميدوار بود كه نبض معاملات به سطح مطلوبي رسيده باشد.

در اين ميان، بر اساس همين گزارش‌ها، ماه گذشته روند دوماهه كاهش قيمت مسكن متوقف شده و عملاً سطح قيمت ميانگين، تغيير محسوسي به خود نديده است؛ اگرچه هنوز نمي‌توان با قطعيت اعلام كرد كه بازار مسكن وارد فاز ريكاوري شده است.

در اين ميان، قيمت هر مترمربع آپارتمان مسكوني در پايتخت، طي نخستين ماه پاييز، با افزايش حدود صد هزارتوماني به طور ميانگين مواجه بوده، به نحوي كه قيمت ميانگين از ۱۲ ميليون و ۷۲۰ هزار تومان به ۱۲ ميليون و ۸۴۸ هزار تومان رسيده است.

به اين ترتيب پس از دو ماه روند كاهشي پي‌درپي، ميانگين قيمت مسكن در معاملات مهرماه تهران، افزايش ۹ /۰درصدي را تجربه كرده است.

نكته حائز اهميت در اين ميان آن است كه افزايش جزئي قيمت مسكن در مهرماه پس از دو ماه كاهش، ماهانه مجموعاً شش درصد رشد داشته و يك دوره كاهش پلكاني تورم نقطه‌اي مسكن هم به ثبت رسيده است.

از سوي ديگر، از ارديبهشت امسال تاكنون، روند كاهش تورم نقطه‌به‌نقطه قيمت مسكن آغاز شده است؛ به‌طوري كه در اين ماه قيمت مسكن تورم ۱۱۲درصدي نسبت به ماه مشابه سال ۹۷ داشته؛ اما اين نرخ در ماه‌هاي خرداد، تير، مرداد و شهريور طي يك روند مستمر و پلكاني به تدريج كاهش يافته است.

به نحوي كه ميزان تورم نقطه‌اي قيمت مسكن در خرداد ۱۰۷ درصد، در تير ۹۶ درصد، در مرداد ۷۷ درصد و در شهريور ۵۷ درصد بوده است.

گزارش آماري بانك مركزي در شرايطي است كه تازه‌ترين گزارش قيمت مسكن كه از سوي دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي منتشر شده، حاكي از آن است كه ميزان رشد قيمت مسكن نسبت به مهر سال ۹۷ نيز قدري كاهش يافته و به ۴۹ درصد رسيده است.

البته اين سطح از تورم نقطه‌اي مسكن در ماه‌هاي اوليه ركودي شدن بازار، امري عادي است و ميزان تورم مسكن به تدريج طي چند ماه آينده به سطوح بسيار پايين‌تري خواهد رسيد.

گزارش اشکال Top