رسوب قیمت مسکن در تهران

نشانه‌های دریافتی از بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که بازه توهمات قیمتی به پایان رسیده و قیمت‌های پیشنهادی در حال نزدیک شدن به واقعیت است. از سوی دیگر نرخ‌های قطعی در مناطق پرتقاضا مقدار اندکی افزایش یافت.

با فروكش كردن تب افزايش قيمت‌هاي پيشنهادي در بازار مسكن شهر تهران، معاملات مقداري گرم شده است. آمار نشان مي‌دهد قيمت مسكن در تهران نسبت به نقطه‌ي اوج بازار  در تيرماه ۶.۶ درصد كاهش داشته است. افت قيمت‌هاي پيشنهادي و قطعي باعث شد تا معاملات در دو ماه اخير مقداري  بالا برود و خريد و فروش ۴۶ درصد نسبت به ماه پاياني تابستان افزايش يافته است. اين در حالي است كه پاييز معمولا فصل كم‌رونقي در بازار مسكن محسوب مي‌شود. آرامش نسبي بازار ارز در ماه‌هاي اخير، ثبات بازارهاي رقيب بخش  مسكن، نزديك شدن به ماه‌هاي پاياني سال و نگراني از مواجهه با تورم سيستماتيك در پايان سال، برخي خريداران را ترغيب به حضور در بازار مسكن كرده است.

با وجود افزايش اندك معاملات، هنوز تعداد قراردادهاي خريد و فروش كمتر از كف ۵۰۰۰ فقره در فروردين ماه امسال است و بازار ملك هنوز درگير ركود ناشي از جهش حدود ۲۰۰ درصدي قيمت‌ها طي حدود دو سال اخير قرار دارد.

گزارش‌هاي  ميداني حاكي از آن است به دنبال ثبات شرايط عمومي اقتصاد، قيمت‌هاي پيشنهادي در بخش مسكن كاهش چشمگيري در تمامي مناطق تهران داشته است؛ هرچند قيمت‌هاي پيشنهادي نمي‌تواند ملاك ارزيابي بازار قرار گيرد و آن‌چه اهميت دارد نرخ‌هاي قطعي بر اساس معاملات است.

با اين حال بررسي‌ها نشان مي‌دهد قيمت‌هاي پيشنهادي بين ۳۰ تا ۷۰ درصد كاهش يافته است. ارديبهشت ماه كه بازار در اوج خود قرار داشت نرخ‌هاي پيشنهادي هيچ حد و مرزي نداشت و قيمت‌هاي نجومي از سوي مالكان، بخصوص در مناطق شمالي تهران تعيين مي‌شد.

كاهش شديد نرخ‌هاي پيشنهادي در شميرانات

محمدرضا قاسمي، رييس اتحاديه مشاوران  املاك شميرانات بيان مي‌كند: بعضي نرخ‌هاي پيشنهادي افت شديدي داشته اما كاهش قيمت‌هاي قطعي آن‌چنان زياد نبوده و نسبت به ماه‌هاي قبل ۱۰ تا ۱۲ درصد پايين آمده است. در ابتداي سال كه بازار هنوز به تعادل نرسيده بود توهمات قيمتي مشاهده مي‌شد اما در حال حاضر ديگر خبري از قيمت‌هاي دلبخواهي نيست.

وي با بيان اين‌كه ميانگين قيمت مسكن منطقه يك در آبان ماه متري ۲۳ ميليون و ۴۷۸ هزار تومان بوده است افزود: برخي سازندگان كه اواخر پارسال و اوايل امسال براي واحد خود قيمت ۱۰۰ ميليون تومان در هر متر مربع تعيين مي‌كردند، حالا نرخ خود را به ۷۰ ميليون تومان كاهش داده‌اند. نه آن ۱۰۰ ميليون تومان واقعي  بوده و نه اين ۷۰ ميليون. آپارتماني كه متري ۷۰ ميليون  تومان قيمت دارد لوكس است كه مشاعات مناسب، استخر، جكوزي يا چندين پاركينگ دارد اما نمي‌توان گفت در كل منطقه قيمت‌ها ۷۰ ميليون تومان است.

قاسمي تصريح كرد: در حال حاضر بازار خريد و فروش كساد است. بعضي افراد كه پول لازم هستند آپارتمان ۳۵ ميليون توماني خود را ۲۷ ميليون تومان مي‌فروشند اما با توجه به هزينه‌ها، پايين‌تر نمي‌آيند.

نوسان قيمت مسكن در مناطق مختلف تهران

آبان ماه امسال، قيمت مسكن در كل شهر  تهران دو درصد كاهش يافت اما آمار به دست آمده از مناطق مياني پايتخت، امتناع مالكان در برابر كاهش قيمت را نشان مي‌دهد. اين در حالي است كه قيمت در مناطق شمالي مجددا افت كرد.

پس از آن‌كه  برخلاف ماه‌هاي قبل در مهرماه ۱۳۹۸ امسال ميانگين قيمت مسكن در مناطق يك تا سه شهر تهران نسبت به شهريورماه به ترتيب ۷.۶، ۹ و ۰.۵ درصد بالا رفت، در آبان ماه ۱۳۹۸ مجددا قيمت‌ها در سه منطقه شمالي شهر ۱۳، ۱۳.۲، ۳.۶ درصد كاهش پيدا كرد. از سوي ديگر در مناطق پرتقاضا مثل ۴، ۵، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ رشد ماهيانه قيمت‌ها به ترتيب ۴، ۱.۶، ۲، ۶ و ۴ درصد بود. اين در حالي است كه ماه گذشته در مناطق مصرفي شاهد كاهش قيمت‌ها بوديم. به نظر مي‌رسد دو افزايش ۲۲ و ۱۹ درصدي ماهيانه تعداد معاملات طي دو ماه گذشته در افزايش قيمت‌ها بي‌تاثير نبوده است.

اگرچه قيمت ماهيانه در مناطقي كه بالاترين ميزان معاملات برخوردارند افزايش يافته اما سه منطقه‌ي ۸، ۱۱ و ۲۰ بازار نزولي و قيمت‌ها  به ترتيب  ۳.۳، ۷.۳ و ۱۴ درصد پايين آمد.

آمار به دست آمده از تحولات بازار مسكن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۸ مي‌تواند نشان‌دهنده تصوير قالب از نزديك شدن قيمت مسكن به كف باشد. گروهي از خريداران با اين تصور كه در ماه‌هاي پاياني سال ممكن است با تورم در بخش ملك مواجه شوند وارد بازار شده‌اند. از سوي ديگر پس از ثبات بازارهاي ارز، طلا و بورس در ماه‌هاي اخير معاملات بازار مسكن اندكي افزايش پيدا كرد؛ در حالي كه قيمت‌ها پايين آمد. البته به دنبال تغيير نرخ بنزين نيز گروهي از مالكان تا اطلاع ثانوي، فروش املاك خود را به حالت  تعليق درآوردند؛ هرچند كارشناسان، رشد قابل توجهي  را براي بازار مسكن متصور نيستند.

 

 

منبع:ايسنا

گزارش اشکال Top