نقدینگی در بازار مسکن به حداقل رسیده است

استاد دانشگاه پیام نور استان قزوین گفت: مشکل اصلی کشور گردش سرمایه در حوزه مسکن است، به همین دلیل شاهدیم نقدینگی در بازار مسکن به حداقل رسیده است.

فرشاد فصاحت استاد دانشگاه پيام نور استان قزوين در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: كمبود مسكن در جوامع مختلف به‌عنوان يكي از اصلي‌ترين مشكلات اقتصادي، صريح‌تر و ملموس‌تر از ساير مشكلات در كشورها خود را نشان مي‌دهند. معمولاً براي رفع اين مشكل در برنامه‌هاي توسعه پنج‌ساله كشور پيش‌بيني ساخت مسكن اتفاق مي‌افتد ولي هيچ‌وقت اين امر به‌طور كامل تحقق نمي‌يابد.

وي ادامه داد: اين بخش با بيش از ۲۵۰ گروه شغلي مرتبط مي‌تواند در حل مشكلات و معضلاتي همچون بيكاري و توليد مؤثر باشد. يكي از روش‌هاي حل اين مشكلات هدايت هدفمند نقدينگي موجود به سمت بازار مسكن است. همان‌طور كه مي‌دانيم حجم نقدينگي در كشورها در دست مردم آن كشور است كه بايستي برنامه‌ريزي صحيح و اصولي در راستاي هدايت اين منابع مالي به سمت بازارهاي هدف انجام گيرد.

اين استاد اقتصاد تصريح كرد: متأسفانه در كشورهاي درحال‌توسعه نظير ايران كه بازارهاي مالي به‌شدت بي‌ثباتي دارند، مردم از بيم از بين رفتن ارزش پول در اختيار خود به‌طور هيجاني به سمت بازارهاي مختلف ازجمله بازار ارز و طلا هجوم مي‌برند.

وي تأكيد كرد: مشكل اصلي كشور گردش سرمايه در حوزه مسكن است، به همين دليل شاهديم نقدينگي در بازار مسكن به حداقل رسيده است.

فصاحت اضافه كرد: از طرف ديگر در جهت افزايش توان و بهره‌وري تعاوني‌هاي مسكن در جذب اعضاء و سرمايه، اقداماتي همچون انتقال و آموزش فني و مهندسي به مديران تعاوني‌ها، ارتقا و آموزش اطلاعات حقوقي موردنياز مديران تعاوني‌ها و افزايش اطلاعات اجرا و نظارت بر پروژه‌هاي عمراني بايستي در دستور كار قرار گيرد.

اين استاد دانشگاه در پايان تشريح كرد: امروزه كليه دستگاه‌هاي اجرايي دولتي، نيمه‌دولتي و خصوصي براي اينكه در مسير توسعه قرار گيرند ناگزيرند از فعاليت‌هاي نوآورانه و دانش‌بنيان بهره گيرند. در اين راستا راه‌اندازي مراكز ايده و خلاقيت باهدف ارتقاي سطح تعاوني‌ها از حالت سنتي به حالت بهره‌ور و نيز حل مشكلات تعاوني‌ها از طريق برگزاري استارت‌آپ‌هاي دانشجويي و جذب و حمايت از ايده‌هاي نو و خلاقانه در اين زمينه، همچنين ترويج فرهنگ تعاون و افتتاح صندوق‌هاي تأمين مالي خرد تضمين‌شده براي حمايت از شركت تعاوني‌هاي دانش‌بنيان و نوآور نقش مهمي در ارتقاي كارآمدي تعاوني‌هاي مسكن خواهد داشت.

گزارش اشکال Top