زمان مناسبی برای خرید خانه در تهران است؟

تهران از مستاجران قدیمی خالی شده است و کاهش قیمت خانه در اغلب مناطق شهری پایتخت به صورت لاک پشتی ادامه دارد و آنطور که گزارش های وزارت راه و شهرسازی از قیمت خانه در پایتخت خبر می دهد بازار مسکن در مسیر ثبات قیمتی قرار گرفته است و اکنون موقعیت مناسبی برای خرید خانه در تهران آغاز شده است.

دبير كانون سراسري انبوه سازان گفت: حاشيه‌نشيني حوزه شهري را تهديد مي‌كند و اكنون اتفاق وارونه‌اي درحال شكل‌گيري است و آن اينكه مستاجران تهراني در حال خروج و كوچ از شهر هستند.

كاهش قيمت خانه در اغلب مناطق شهري پايتخت به صورت لاك‌پشتي ادامه دارد و آنطور كه گزارش‌هاي وزارت راه و شهرسازي از قيمت خانه در پايتخت خبر مي‌دهد بازار مسكن در مسير ثبات قيمتي قرار گرفته است و اكنون موقعيت مناسبي براي خريد خانه در تهران آغاز شده است.

با اين حال اگر قيمت‌هاي فعلي خانه در تهران با ميانگين قيمتي ۱۲ ميليون ۸۴۸ هزار تومان در هر متر مربع را ملاك قرار دهيم و به كاهش بيش از اين فكر نكنيم، براي مستاجران تهراني نيمه نخست سال آينده نيز چالش پيدا كردن خانه‌اي با اجاره متناسب با حقوق و درآمد آن‌ها وجود خواهد داشت.

ماه گذشته رئيس مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران خبر داد كه با افزايش تورم و قيمت رهن و اجاره مسكن، مستاجران تهراني در معرض حذف از شهر هستند و مشخص نيست كه جامعه ۴۲ درصدي مستاجران تهراني بتوانند شانس دوباره سكونت در اين شهر را داشته باشند يا خير.
 

تهران از مستاجران قديمي خالي شده است

 
در همين راستا «حسن محتشم» عضو هيأت مديره انجمن صنفي انبوه سازان مسكن و ساختمان استان تهران روز دوشنبه گفت: عدم توانائي در پرداخت اجاره‌بها و شرايط كلي اقتصاد كشور باعث شده است كه تهران از مستاجران قديمي خالي شود.

وي افزايش قيمت اجاره‌بها بدون افزايش توانايي مالي خانواده‌هاي ايراني را يكي از دلايل اصلي اين پديده دانست و گفت: شرايط اقتصاد كلان كشور باعث شده است كه در ۲ سال اخير با كاهش ارزش پولي ملي مواجه شويم؛ در حالي كه درآمد مردم افزايش نيافته و هزينه‌ها چند برابر شده است.

محتشم گفت: بخشي از اين هزينه مربوط به هزينه‌هاي مسكن است و از آنجا كه نرخ اجاره تابعي از قيمت مسكن است مستاجران در مقابل ارقام پيشنهادي مالكان امكان انتخاب ندارند.

وي گفت: از سال ۹۷ تاكنون خانه بيش از ۲۰۰ درصد گران شده است و در چند ماه اخير با قرار گرفتن در مسير ثبات ۲۰ درصد كاهش داشته، اما هم چنان در مقابل درآمد خانوار ايراني رقمي بسيار سنگين است كه باعث جلوگيري از خانه‌دار شدن مصرف كننده واقعي مي‌شود.

محتشم اضافه‌كرد: شرايط اقتصادي فعلي گوياي آن است كه مستاجران تهراني نمي‌توانند همزمان با سكونت در اين شهر از پس هزينه‌هاي اجاره مسكن هم بر آيند و بنابراين سكونت در اطراف تهران را به عنوان راه‌حلي انتخاب كردند.
 

حاشيه نشيني حوزه شهري را تهديد مي‌كند

 
«فرشيد پورحاجت» دبير كانون سراسري انبوه سازان نيز در همين زمينه گفت: حاشيه‌نشيني حوزه شهري را تهديد مي‌كند و اكنون اتفاق وارونه‌اي درحال شكل گيري است و آن اينكه مستاجران تهراني در حال خروج وكوچ از شهر هستند.

وي اين موضوع را تهديدي جدي براي حوزه اجتماعي دانست و گفت: متناسب با افزايش تعداد مستاجران و با توجه به كوچ قابل ملاحظه مستاجران از پايتخت نيازمند سياست ورزي جديد در حوزه توليد مسكن استيجاري هستيم.

وي با بيان اينكه افزايش بيش از حد قيمت مسكن در كلان شهر‌ها شرايط زندگي براي مستاجران را سخت كرده است گفت: كاهش قدرت نقدينگي مردم كه امكان خانه‌دار شدن را از آن‌ها گرفته و بر جمعيت مستاجر افزوده است ميتواند تبعات اجتماعي بدي را براي جامعه داشته باشد.

به گفته پورحاجت به برنامه‌ريزي منسجمي براي توليد مسكن استيجاري و خانه‌هاي با متراژ كوچك نيازمنديم تا بتوانيم از يك بحران اجتماعي كه نتيجه كوچ اجباري مستاجران از كلان شهر‌ها است بكاهيم.

پورحاجت ساخت خانه‌هاي ۳۰ تا ۶۰ متري را كه اكنون در شهرداري تهران درحال بررسي است گزينه مناسبي براي توقف روند كوچ مستاجران خواند و گفت: براي تقويت نهاد خانواده با ساخت مسكن در متراژ‌هاي كوچك مي‌توانيم از ريسك مهاجرت بكاهيم. ضمن اينكه در حوزه بازار مسكن نيازمند آن هستيم كه دست از خود تحريمي برداريم و بانك‌ها و وزارت راه و شهرسازي در كنار هم برنامه هماهنگي براي خانه‌دار كردن جاماندگان از مسكن داشته باشند.

وي توصيه‌كرد تا خانه‌دار كردن تمام دهك‌هاي جامعه در طرح اقدام ملي مسكن مورد توجه قرار گيرند و گفت: بخش اساسي شهر تهران مستاجران آن هستند كه بايد مورد توجه جدي قرار گيرند و با كاهش قدرت نقدينگي نه تنها امكان تهيه خانه را ندارند بلكه مشخص نيست كه بتوانند قرارداد خود را براي سكونت يك سال ديگر در شهر تهران تمديد كنند.

 

گزارش اشکال Top