افزایش وام مسکن نه؛ کاهش قیمت آری

نظر مسوولان دولتی و بانکی این است که افزایش سقف تسهیلات مسکن نمی‌تواند کمکی به متقاضیان بازار مسکن کند، لذا برای تامین مسکن خانواده‌ها باید برنامه‌ریزی در جهت کاهش قیمت باشد.

محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي كه از حدود ۱۰ ماه قبل به جاي عباس آخوندي عهده‌دار اين سمت شد همواره تاكيد كرده كه افزايش وام نمي‌تواند به قدرت خريد خانواده‌ها كمك كند و بالا بردن مبلغ وام مسكن را تورم‌زا مي‌داند. با اين حال چند ماه قبل زمزمه‌هاي افزايش سقف تسهيلات مسكن  از ۱۶۰ به ۲۰۰ ميليون تومان مطرح شد اما به نتيجه نرسيد. جديدترين اظهارنظر  مديرعامل بانك مسكن هم گوياي اين موضوع است كه اين بانك برنامه‌اي براي افزايش سقف تسهيلات مسكن ندارد.

وزير راه و شهرسازي مدتي پس از روي كار آمدن، طرح توليد و عرضه  ۴۰۰ هزار  واحد مسكوني تا ۱۴۰۰ را در دستور كار قرار  داد. برنامه‌ريزان اين طرح معتقدند كه اين پروژه مشاركتي مي‌تواند به رونق ساخت و ساز در بخش خصوصي نيز منجر شود. مطابق آخرين آمار كه از سوي وزير راه و شهرسازي ارايه شد تا كنون بيش از ۱۸۰ هزار واحد در قالب اين طرح آغاز شده است.

اسلامي كه جذابيت طرح اقدام ملي را كامل مي‌داند گفته است: خانه‌ها را براي مردمي مي‌خواهيم كه با توان مالي خود به راحتي نمي‌توانند از واحدهايي كه در بازار وجود دارد تامين مسكن كنند.

وي افزود: طرح اقدام ملي براي خوشبخت كردن عده‌اي كه توانمند هستند ارائه نشده، بلكه براي صاحبخانه شدن قشر متوسط به پايين است. در سراسر كشور هم اين طرح آغاز شده، اراضي شناسايي شده و مراحل مختلف را طي مي‌كند. به هر حال زمين بايد تعيين شود، نقشه مشخص شود، جواز ساخت اخذ شود، قرارداد منعقد شود تا وارد فاز اجرايي شويم.

كاهش قيمت تمام شده مسكن در سياستگذاري‌هاي بانك‌مسكن دنبال مي‌شود

از سوي ديگر، بانك مسكن كه براي  تامين مالي طرح اقدام ملي با وزارت راه و شهرسازي همكاري مي‌كند و در اين بين اعلام كرد كه خانه اولي‌ها مي‌توانند از تسهيلات صندوق پس‌انداز مسكن يكم براي خريد واحدهاي طرح اقدام ملي استفاده كنند، يكي ديگر از برنامه‌هاي  خود را كاهش قيمت تمام شده مسكن اعلام كرده است.

مديرعامل بانك مسكن با اشاره به اينكه بانك مسكن براي افزايش سقف تسهيلات مسكن براي متقاضيان در حال حاضر برنامه‌اي ندارد، اعلام كرد: بانك مسكن سياست كاهش قيمت مسكن را در دستور كار دارد و در حال برنامه‌ريزي براي تحقق آن است كه اميدوار هستيم به نتايج خوبي در اين زمينه دست يابيم.

ابوالقاسم رحيمي‌اناركي در خصوص اقدام آن بانك براي تسهيل در خانه‌دار كردن مردم تا پايان سال‌جاري و برنامه‌هايي كه توسط بانك در اين خصوص تدارك ديده شده، اعلام كرد: افزايش تسهيلات با توجه به شرايط خاص و ويژه اي كه وجود دارد با احتياط دنبال مي‌شود. زيرا در سال‌هاي گذشته بخش مسكن، تنش و شوك‌هايي فراواني را تجربه كرد.

مديرعامل بانك مسكن با تاكيد بر اينكه تصميماتي كه از سوي بانك اخذ مي‌شود نبايد منتج به ايجاد شوك به بخش مسكن شود، خاطرنشان كرد: تلاش مي‌كنيم تا بحث كاهش قيمت تمام شده مسكن را به صورت جدي‌تري دنبال كنيم و برنامه‌ريزي‌هايي در اين خصوص انجام شده كه دنبال و پيگيري خواهيم شد.

رحيمي‌اناركي در خصوص احتمال افزايش سقف تسهيلات مسكن براي متقاضيان نيز، اعلام كرد: در حال حاضر، شرايط براي افزايش سقف تسهيلات فراهم نيست زيرا قبل از هر اقدامي بايد براي تامين منابع مالي آن تمهيداتي انديشيد. در عين حال، ضرورت دارد تا آثار افزايش تسهيلات بر قيمت واحدهاي مسكوني ارزيابي شود.

وي تصريح كرد: بانك مسكن سياست كاهش قيمت مسكن را  در دستور كار دارد و در حال برنامه‌ريزي براي تحقق آن است كه اميدوار هستيم به نتايج خوبي در اين زمينه دست يابيم.

گزارش اشکال Top