سنت شکنی بازار مسکن در ابتدای پاییز

پس از آنکه قراردادهای خرید و فروش در شهریورماه به پایین‌ترین سطح خود طی شش سال اخیر رسید، آمار اتحادیه مشاوران املاک از معاملات تهران در ۱۶ روز ابتدای شهریورماه نشان می‌دهد که مبایعه‌نامه‌ها مقدار اندکی نسبت به ماه قبل افزایش یافته و از منفی ۷۴ درصد در شهریورماه به منفی ۶۹ درصد در مهرماه نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل رسیده است.

با آغاز فصل پاييز، اولين گروه از متقاضيان مصرفي بازار مسكن به كاهش قيمت‌ها واكنش مثبت نشان دادند و اين در حالي است كه معمولا در مهرماه معاملات نسبت به شهريورماه به طور محسوسي كاهش مي‌يابد.

هرچند بازار مسكن هنوز كساد است، نمايه‌هاي دريافتي از تعداد معاملات در نيمه مهرماه نشان مي‌دهد به دنبال افت قيمت‌هاي پيشنهادي، بعضي از خريداران محتاط كه ريسك خريد را به آينده موكول نمي‌كنند وارد بازار شده‌اند. پس از آنكه قراردادهاي خريد و فروش در شهريورماه با منفي ۷۴ درصد به پايين‌ترين سطح خود دست كم طي شش سال اخير رسيد، آمار اتحاديه مشاوران املاك از معاملات تهران در ۱۶ روز ابتداي شهريورماه نشان مي‌دهد كه مبايعه‌نامه‌ها مقدار اندكي نسبت به ماه قبل افزايش يافته و از منفي ۷۴ درصد در شهريورماه به منفي ۶۹ درصد در مهرماه نسبت به ماه‌هاي مشابه سال قبل رسيده است. از سوي ديگر خريد و فروش ملك در ۱۶ روز ابتداي مهرماه نسبت به همين زمان در شهريورماه امسال افزايش ۲۶ درصدي نشان مي‌دهد.

مطابق آمار اتحاديه مشاوران املاك تهران در ۱۶ روز ابتداي مهرماه ۱۳۹۸ در كل كشور ۱۶ هزار و ۴۰۰ قرارداد خريد و فروش ملك به امضا رسيده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۵ درصد كاهش يافته كه تفاوت معناداري نسبت به ماه قبل نداشته است. در همين مدت هم‌چنين ۲۷ هزار و ۵۱۸ اجاره‌نامه در كل كشور به امضا رسيده كه نسبت به همين زمان در سال گذشته بدون تغيير بوده است.

در پايتخت اما تغيير اندكي در تعداد معاملات نسبت به ماه قبل ايجاد شد. در ۱۶ روز ابتداي مهرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۲۷۴ قرارداد خريد و فروش در شهر تهران به امضا رسيد كه نسبت به همين زمان در ماه قبل ۲۶ درصد افزايش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹ درصد كاهش نشان مي‌دهد. تعداد قراردادهاي اجاره در تهران نيز ۷۵۱۲ مورد بود كه نسبت به مهر پارسال ۷ درصد كاهش يافت. اما افزايش ناچيز ماهيانه تعداد معاملات در مهرماه از اين جهت داراي اهميت است كه در ماه‌هاي مهر هر سال با توجه به پايان فصل جابجايي قراردادها نسبت به شهريورماه ۲۰ تا ۵۰ درصد كاهش مي‌يافت؛ به طوري كه مهرماه سال قبل تعداد معاملات نسبت به شهريور همان سال قراردادهاي خريد و فروش ۴۳ درصد كاهش يافت.

تحرك اندك طرف تقاضا در بازار مسكن شهر تهران مي‌تواند ناشي از كاهش قيمت‌هاي پيشنهادي، ثبات نرخ ارز و افزايش اطمينان به شرايط عمومي اقتصاد باشد. عده‌اي از متقاضيان واقعي با توجه به اين واقعيت كه افت ماهيانه قيمت در زمان ركود، كمتر از ميزان افزايش قيمت در زمان رونق است در مهرماه وارد بازار شدند. از سوي ديگر هم‌اكنون ساخت‌وساز در تهران حدود دو برابر تعداد معاملات است و ورود تدريجي واحدهاي نوساز به بازار، تهديدي براي آپارتمان‌هاي كليدنخورده و ميانسال محسوب مي‌شود. واسطه‌هاي ملكي مي‌گويند سازندگاني كه به نقدينگي نياز دارند پس از آن‌كه فروش را شش ماه تا يك سال به حالت تعليق درآوردند از تيرماه امسال واحدهاي خود را در دفاتر املاك فايل كرده‌اند. با اين وجود معاملات چنگي به دل نمي‌زند و هنوز نسبت به ماه‌هاي نيمه تعطيل فروردين نيز كمتر است.

ماه عسل گران‌فروشان در بازار مسكن تمام شد

مسير گران‌فروشان در بازار مسكن با غربال فايل‌هاي قرمز مسدود شد. از دوم مردادماه امسال كه دادستاني، ساماندهي سايت‌هاي فروش ملك را در دستور كار قرار داده قيمت‌هاي نجومي از آگهي‌ها حذف شده و با توجه به كاهش ۷۳ درصدي معاملات، راه فروش اين نوع آپارتمان‌ها بسيار دشوار شده است. واسطه‌هاي ملكي مي‌گويند خريد و فروش حتي در فايل‌هاي زير قيمت به سختي صورت مي‌گيرد؛ چه برسد به آپارتمان‌هايي كه قيمت‌هاي آن بالاتر از ميانگين منطقه ارايه مي‌شود.

بررسي‌هاي ميداني از انجماد دارايي‌ها در بخش مسكن حكايت دارد. اشكان، يكي از مشاوران املاك منطقه ۴ مي‌گويد: اسفند پارسال و ارديبهشت امسال اوج مراجعه براي خريد آپارتمان بود و كساني كه به نوعي تصور مي‌كردند از تورم جا مانده‌اند سرمايه خود را وارد بازار مسكن كردند. به همين دليل در حال حاضر افرادي كه در بازار مسكن هستند و قصد سرمايه‌گذاري در هر حوزه‌اي دارند بايد ابتدا آپارتماني را كه خريده‌اند بفروشند. معدود خريداران بازار مسكن هم به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ يا خريداران مصرفي كه خانه قبلي خود را زير قيمت مي‌فروشند و آپارتمان‌هاي جديد را زير قيمت خريداري مي‌كنند يا سفته‌بازاني كه خريد جديد آنها مشروط به فروش خانه فعلي است كه البته گروه دوم با توجه به انتظار سودآوري، تخفيف نمي‌دهند.

وي با بيان اينكه در حال حاضر نسبت به ارديبهشت ماه قيمت در برخي آگهي‌ها ۵ تا ۱۵ درصد كاهش يافته است گفت: تا ارديبهشت ماه تعداد خريداران بيشتر از فروشندگان واقعي بود اما حالا شرايط بر عكس شده است. تا دلت بخواهد آپارتمان براي عرضه وجود دارد اما خريداران عقب‌نشيني كرده‌اند و در انتظار كاهش بيشتر قيمت‌ها هستند. حتي فايل‌هاي زير قيمت به سختي فروش مي‌رود. اندك نشست‌هايي هم كه براي خانه‌هاي به‌قيمت برگزار مي‌كنيم معمولا به دليل توقع مشتريان براي تخفيف بيشتر و مقاومت فروشندگان در اين خصوص لغو مي‌شود.

گزارش اشکال Top