رکود؛ اسف بارترین وضع بازار مسکن

بازار مسکن به کف قیمت خود نزدیک شده است، ولی برخی انتظار روند نزولی را دارند. ورود به نیمه دوم سال و کاهش تقاضا موجب کاهش قیمت در بازار مسکن شده به طوری که کاهش قیمت‌ها در این بازار شروع شده است.

در بازار املاك، عده‌اي خريدار و عده‌اي فروشنده هستند، ولي با شرايطي كه در بازار مسكن حاكم است خريداران و فروشندگان نسبت به انجام معامله ترديد دارند.

خريداران به دليل از دست دادن خريد اقتصادي‌تر در انتظار كاهش بيشتر قيمت مسكن نشسته‌اند و فروشندگان نمي‌خواهند ملك خود را با قيمتي پايين‌تر از قيمت مورد نظرشان يا بازار بفروشند كه بعدا نتوانند چيزي را جايگزين آن كنند.

در اين خصوص محمد رئيسي رئيس اتحاديه مشاوران املاك شهرستان شهركرد در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به اينكه در ماه رمضان بازار مسكن شديدا راكد بود، اظهار كرد: از ارديبهشت‌ماه قيمت مسكن در حاشيه شهركرد حدود 50 درصد و در سطح شهر 10 درصد كاهش قيمت داشت.

وي افزود: امسال به دليل كاهش خريد و فروش مسكن، معاملات ملكي در شهركرد 90 درصد كاهش داشته است.

رئيسي گفت: پيش‌بيني مي‌شود با توجه به نزديكي به فصل زمستان بازار مسكن راكد شود، كه در حال حاضر تقريبا بازار راكد و تعادل در آن وجود دارد، زيرا زماني‌ كه بازار راكد باشد مردم براي مسكن حق انتخاب بيشتري دارند.

وي بيان كرد: افزايش تب بازار مسكن، ناشي از دلالان بوده، ولي عمدتا مردم نيز در اين ميان مقصر هستند، زيرا با گران شدن مسكن به آن سمت گرايش پيدا مي‌كنند و اين امر موجب افزايش قيمت در اين بازار مي‌شود.

 پروانه كمالي استاديار گروه اقتصاد دانشگاه پيام نور شهركرد گفت: طي يك سال اخير به طور ميانگين قيمت مسكن در شهر تهران 215 درصد و در بسياري از مناطق آن 400 درصد افزايش يافته است.
وي افزود: 10 درصد از توليد مسكن در دست دولت و 90 درصد در دست بخش خصوصي است.

اين مدرس دانشگاه در خصوص حباب در بازار مسكن، تصريح كرد: ساختار توليد اقتصادي كشور داراي مشكل است، به طوري كه طي 40 سال اخير هيچ كدام از دولت‌ها حمايت لازم از توليد كننده را نكردند، زيرا همواره فعاليت تجاري سودآور بوده است.

وي ادامه داد: در گذشته مردم با سرمايه‎اي كه در دست داشتند به سمت خريد موبايل، خودرو  و ... روي مي‌آورند ولي اكنون تمام مسيرها بسته شده و تنها راه سرمايه‌گذاري، بازار مسكن است.
كمالي بيان كرد: پول‌هايي كه در بازار ارز، خودور و طلا بوده به سمت بازار مسكن منتقل شده و از اين طريق بازار دلالي رونق يافته است.

وي با اشاره به اينكه اكنون دارايي‌هاي مردم به مسكن تبديل شده است، گفت: اجراي طرح مسكن مهر موفق نبوده، زيرا با گذشت 12 سال از طرح مسكن مهر، بسياري از واحدها تحويل داده نشده است.

اين كارشناس مسائل اقتصادي تاكيد كرد: مسكن مهر با ساختار فرهنگي هماهنگي ندارد و مصالح به كار رفته در ان استاندارد نبوده و زندگي در آن‌ها بسيار دشوار است.

وي اظهار كرد: مسكن‌هاي مهري كه در كشور و به تبع در استان ساخته شده است موجب شده تا مهاجرت از روستاها به شهرها رخ دهد.

كمالي گفت: متقاضي خريد مسكن معمولا اقشار پايين جامعه و جوانان در شرف ازدواج بوده و مشاوران املاك در افزايش قيمت مسكن دخيل هستند.

وي بيان كرد: اگر طرح ماليات بر واحدهاي خالي از سكنه از سوي نمايندگان مجلس تصويب مي‌شد، بازار مسكن رونق مي‌گرفت و افرادي كه مسكن خالي از سكنه داشتند مجبور بودند با قيمت پايين از افراد فاقد مسكن اجاره‌بها دريافت كنند.

كمالي خاطرنشان كرد: افرادي كه در حوزه مسكن سرمايه‌گذاري مي‌كنند معمولا زمين‌هاي اطراف شهر را به دليل قيمت پايين خريداري مي‌كنند.

 وي گفت: علي‌رغم اينكه دولت با هدف تمركز زدايي، همواره به دنبال كاهش مهاجرت به تهران بوده ولي افزايش اجاره در بازار مسكن در تابستان موجب شد تا قشرضعيف جامعه، مجبور به خروج از تهران و اسكان در مناطق اطراف شوند كه اين فرايند، تقاضا براي مسكن مناطق بيروني و حاشيه را افزايش داده و سرمايه‌گذاري در اين مناطق سودآور خواهد ماند.

گزارش اشکال Top