ماه عسل گران فروشان در بازار مسکن تمام شد+ قیمت

مشاوران املاک می‌گویند هم‌اکنون نسبت به اردیبهشت ماه از تعداد فایل‌های نجومی و قیمت‌هایی که بالاتر از میانگین منطقه بود کاسته شده و مالکان قیمت‌ها را البته به طور قطره‌چکانی پایین می‌آورند

مسير گران‌فروشان در بازار مسكن با غربال فايل‌هاي قرمز مسدود شد. از دوم مردادماه امسال كه دادستاني،  ساماندهي سايت‌هاي فروش ملك  را در دستور كار قرار داده قيمت‌هاي نجومي از آگهي‌ها حذف شده و با توجه به كاهش  ۷۳ درصدي معاملات، راه فروش اين نوع آپارتمان‌ها  بسيار دشوار شده است. واسطه‌هاي ملكي مي‌گويند خريد و فروش حتي در فايل‌هاي زير قيمت به سختي صورت مي‌گيرد؛ چه برسد به آپارتمان‌هايي كه قيمت‌هاي آن بالاتر از ميانگين منطقه ارايه مي‌شود.

بررسي‌هاي ميداني از انجماد دارايي‌ها در بخش مسكن حكايت دارد. اشكان، يكي از مشاوران املاك منطقه ۴ مي‌گويد: اسفند پارسال و ارديبهشت امسال اوج مراجعه براي خريد آپارتمان بود و كساني كه به نوعي تصور مي‌كردند از تورم جا مانده‌اند سرمايه خود را وارد بازار مسكن كردند. به همين دليل در حال حاضر افرادي كه در بازار مسكن هستند و قصد سرمايه‌گذاري در هر حوزه‌اي دارند بايد ابتدا آپارتماني را كه خريده‌اند بفروشند. معدود خريداران بازار مسكن هم به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ يا خريداران مصرفي كه خانه قبلي خود را زير قيمت مي‌فروشند و آپارتمان‌هاي جديد را زير قيمت خريداري مي‌كنند يا سفته‌بازاني كه خريد جديد آنها مشروط به فروش خانه فعلي است كه البته گروه دوم با توجه به انتظار سودآوري، تخفيف نمي‌دهند.

وي با بيان اين‌كه در حال حاضر نسبت به ارديبهشت ماه قيمت در برخي آگهي‌ها ۵ تا ۱۵ درصد كاهش يافته است گفت: تا ارديبهشت ماه تعداد خريداران بيشتر از فروشندگان واقعي بود اما حالا شرايط بر عكس شده است. تا دلت بخواهد آپارتمان براي عرضه وجود دارد اما خريداران عقب‌نشيني كرده‌اند و در انتظار كاهش بيشتر قيمت‌ها هستند. حتي فايل‌هاي زير قيمت به سختي فروش مي‌رود. اندك نشست‌هايي هم كه براي خانه‌هاي به‌قيمت برگزار مي‌كنيم معمولا به دليل توقع مشتريان براي تخفيف بيشتر و مقاومت فروشندگان در اين خصوص لغو مي‌شود.

نرخ پيشنهادي آپارتمان‌هاي به‌قيمت در بازار مسكن تهران
محله متراژ سن بنا قيمت (تومان)
حكيميه ۸۴ متر ۲ سال ۹۰۰ ميليون
شهرري ۴۵ متر ۶ سال ۳۰۰ ميليون
پيروزي ۴۰ متر ۱۰ سال ۲۸۰ ميليون
شهران ۷۰ متر ۳ سال ۸۴۰ ميليون
۳۰ متري جي ۵۳ متر ۱۰ سال ۴۲۴ ميليون
دهكده المپيك ۶۲ متر ۱۲ سال ۸۷۰ ميليون
بريانك ۶۷ متر ۱۳ سال ۴۱۵ ميليون
جنت‌آباد ۱۲۰ متر ۷ سال يك ميليارد

كاهش اندك قيمت مسكن به روايت آمار رسمي

ميانگين  قيمت مسكن در تهران بر  اساس اعلام بانك مركزي  در شهريورماه به ۱۲ ميليون و ۶۶۷ هزار  تومان درهر متر مربع رسيد و اين در حالي  است كه طي دو ماه اخير قيمت خانه دو افت ماهيانه را تجربه كرد؛ به طوري كه قيمت‌ها در مردادماه و شهريورماه به ترتيب ۲.۴ و ۲.۸ درصد نسبت به ماه قبل كاهش يافت. با اين حال جهش قيمت‌ها طي دو سال اخير، متقاضيان را از خريد، ناتوان كرده است. آمار گوياي آن است كه قيمت مسكن در تهران نسبت به چهار سال قبل ۲۰۸ درصد، نسبت به سه سال قبل ۱۹۶ درصد، نسبت به دو سال قبل ۱۶۶ درصد و نسبت به سال قبل ۵۶ درصد رشد داشته است. در ماه‌هاي اخير سرعت رشد قيمت كاهش يافت؛ تا اين‌كه مردادماه امسال پس از ۲۰ ماه رشد لجام‌گسيخته، ميانگين قيمت‌ها نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد كاهش پيدا كرد. در شهريورماه ۱۳۹۸ نيز افت قيمت ادامه يافت و آمار بانك مركزي از افت ۲.۸ درصدي قيمت نسبت به ماه قبل حكايت داشت. با اين وجود واسطه‌هاي ملكي از واكنش خنثي متقاضيان به كاهش ناچيز قيمت مسكن خبر مي‌دهند.

يك كارشناس: قيمت مسكن به حدود اسفند پارسال برمي‌گردد

افت نرخ ارز از يك‌ سو و كاهش تعداد معاملات از سوي ديگر دست به دست هم داده‌اند تا اين روزها ديگر تقاضاي سوداگري مسكن براي ورود سوداگران مهيا نباشد و انگيزه‌اي هم براي تقاضاي سوداگري ديده نشود.

مهدي روانشادنيا، كارشناس بازار مسكن با اشاره به اين موضوع مي‌گويد: سال گذشته قالب پيش‌بيني در بازار مسكن اين بود كه رشد قيمت مسكن تا پايان سال ادامه دارد و در سال  ۱۳۹۸ پايان افزايش قيمت را خواهيم داشت اما بازار مسكن برخلاف پيش‌بيني‌ها به‌ دليل هيجانات حاكم بر بازارهاي موازي، در بهار امسال با رشد كم‌سابقه‌اي مواجه شد.

به اعتقاد اين كارشناس، افت قيمت مسكن تا رسيدن قيمت‌ها به قيمت اسفند سال گذشته ادامه دارد.

گزارش اشکال Top