خداحافظی قیمت‌های نجومی از بازار مسکن!

در روزهای اخیر منشأ قیمت‌گذاری مناسب در بازار مسکن را می‌توان نتیجه تخلیه حباب نرخ مسکن در مناطق لوکس در آخرین معاملات انجام شده بازار دانست.

سال ۹۸ در حالي آغاز شد كه در ماه‌هاي ابتدايي سال آپارتمان‌هاي عرضه شده با نرخ پيشنهادي بيش از ۳۰ميليون تومان به‌ويژه در دو منطقه يك و سه پايتخت و بخش لوكس منطقه دو شامل محله‌هاي سعادت‌آباد و شهرك غرب پرتعداد بود. اين در حالي است كه اكنون قيمت‌هاي نجومي از بازار مسكن خداحافظي كرده‌اند.

به گزارش دنياي اقتصاد خداحافظي قيمت‌هاي نجومي با بازار مسكن به اين معنا نيست كه هيچ آپارتماني در پايتخت با ارزش بازاري بيش از ۳۰ ميليون تومان وجود ندارد. ماجرا از يك سو از اين واقعيت نشات مي‌گيرد كه نرخ اسمي مسكن در طول دو سه ماه اخير به‌ويژه در مناطق لوكس كاهشي بوده است. از سوي ديگر به اين واقعيت بازمي‌گردد كه تمايل به فروش آپارتمان‌هاي نوساز در مناطق لوكس موقتا كاهش يافته و به صفر ميل كرده است. به‌نظر مي‌رسد سازنده‌ها تمايل دارند از اتفاقات آتي بازار مسكن با ضريب اطمينان بالايي مطلع شوند و سپس درباره فروش املاك خود تصميم بگيرند.

در حال‌حاضر عمده موجودي آپارتمان فروشي نزد بنگاه‌ها املاك ميانسال و كهنه‌ساز هستند. از طرفي قيمت‌هاي پيشنهادي تعجب‌برانگيزي نيز در مورد برخي از اين املاك پيشنهاد شده كه فاصله محسوسي با نرخ مورد انتظار بازار در معاملات ابتداي امسال دارد. به‌عنوان مثال آپارتمان ۱۷۳مترمربعي واقع در طبقه دوم يك ساختمان پنج طبقه، فول امكانات و با برخورداري از دو واحد پاركينگ و جكوزي داخل واحد مترمربعي ۲۳ ميليون تومان عرضه شده است.

اين نرخ پايين را نمي‌توان صرفا به سن بناي ۱۱ ساله آپارتمان مذكور نسبت داد و به نظر مي‌رسد منشأ اين قيمت‌گذاري مناسب، اتفاقات اخيري است كه در تخليه حباب نرخ مسكن در مناطق لوكس در آخرين معاملات انجام شده در بازار، رخ داده است. آپارتمان ۹۰ مترمربعي ديگري با سن بناي ۱۰ ساله و فول امكانات واقع در يكي از برج‌هاي شهرك‌غرب در حالي مترمربعي ۲۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان براي فروش عرضه شده كه نرخ پيشنهادي املاك با اين موقعيت در بهار امسال بين ۲۵ تا ۳۰ميليون تومان بود.

گزارش اشکال Top