پایان قیمت های نجومی در بازار مسکن

قیمت اسمی مسکن در طول دو سه ماه اخیر به‌ویژه در مناطق لوکس کاهشی بوده است، این ماجرا از این واقعیت نشات می‌گیرد که تمایل به فروش آپارتمان‌های نوساز در مناطق لوکس موقتا کاهش یافته و به صفر میل کرده است.

سال ۹۸ در حالي آغاز شد كه در ماه‌هاي ابتدايي سال آپارتمان‌هاي عرضه شده با قيمت پيشنهادي بيش از ۳۰ ميليون تومان به‌ويژه در دو منطقه يك و سه پايتخت و بخش لوكس منطقه دو شامل محله‌هاي سعادت‌آباد و شهرك غرب پرتعداد بود. اين در حالي است كه اكنون قيمت‌هاي نجومي از بازار مسكن خداحافظي كرده‌اند.

خداحافظي قيمت‌هاي نجومي با بازار مسكن به اين معنا نيست كه هيچ آپارتماني در پايتخت با ارزش بازاري بيش از ۳۰ ميليون تومان وجود ندارد. ماجرا از يكسو از اين واقعيت نشات مي‌گيرد كه قيمت اسمي مسكن در طول دو سه ماه اخير به‌ويژه در مناطق لوكس كاهشي بوده است و از سوي ديگر به اين واقعيت بازمي‌گردد كه تمايل به فروش آپارتمان‌هاي نوساز در مناطق لوكس موقتا كاهش يافته و به صفر ميل كرده است. به‌نظر مي‌رسد سازنده‌ها تمايل دارند از اتفاقات آتي بازار مسكن با ضريب اطمينان بالايي مطلع شوند و سپس درباره فروش املاك خود تصميم بگيرند.

در حال‌حاضر عمده موجودي آپارتمان فروشي نزد بنگاه‌ها املاك ميانسال و كهنه‌ساز هستند. از طرفي قيمت‌هاي پيشنهادي تعجب‌برانگيزي نيز در مورد برخي از اين املاك پيشنهاد شده كه فاصله محسوسي با قيمت مورد انتظار بازار در معاملات ابتداي امسال دارد. به‌عنوان مثال آپارتمان ۱۷۳مترمربعي واقع در طبقه دوم يك ساختمان پنج طبقه، فول امكانات و با برخورداري از دو واحد پاركينگ و جكوزي داخل واحد مترمربعي ۲۳ ميليون تومان عرضه شده است. اين قيمت پايين را نمي‌توان صرفا به سن بناي ۱۱ ساله آپارتمان مذكور نسبت داد و به نظر مي‌رسد منشا اين قيمت‌گذاري مناسب، اتفاقات اخيري است كه در تخليه حباب قيمت مسكن در مناطق لوكس در آخرين معاملات انجام شده در بازار، رخ داده است.

آپارتمان ۹۰ مترمربعي ديگري با سن بناي ۱۰ ساله و فول امكانات واقع در يكي از برج‌هاي شهرك‌غرب در حالي مترمربعي ۲۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان براي فروش عرضه شده كه قيمت پيشنهادي املاك با اين موقعيت در بهار امسال بين ۲۵ تا ۳۰ميليون تومان بود.

گزارش اشکال Top