مسکن هنوز وارد رکود نشده است

یک کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که رکود، چهار مولفه دارد که در حال حاضر فقط در بخش کاهش معاملات اتفاق افتاده است گفت: افزایش ساخت و ساز و افزایش قیمت را تا پایان سال خواهیم داشت و سپس وارد رکود می‌شویم.

بيت‌الله ستاريان اظهار كرد: با وجود كاهش معاملات معتقدم هنوز بخش مسكن وارد ركود نشده است؛ چرا كه ركود چهار مولفه دارد كه فقط يكي از آنها تعداد معاملات است. سه موضوع ديگر يعني كاهش ساخت و ساز، فرار سرمايه و سقوط قيمت هنوز اتفاق نيفتاده، پس نمي‌توان با قطعيت از ركود صحبت كرد.

وي افزود: اگر به جاي ۲۷۰۰ معامله‌اي كه شهريورماه در تهران داشتيم ۲۷ هزار معامله انجام مي‌شد همه مي‌گفتند در رونق هستيم. اما در آن صورت قيمت‌ها به شدت بالا مي‌رفت و تا چهار سال به ركود معاملاتي برخورد مي‌كرديم.

اين كارشناس بازار مسكن با بيان اين‌كه منابع حاصل از بازسازي واحدهاي سيل‌زده موجب رونق در بخش مسكن مي‌شود گفت: منابع سيل هنوز به طور كامل وارد بخش مسكن نشده و در نيمه دوم امسال وارد  مي‌شود. لذا افزايش ساخت و ساز و  افزايش قيمت را تا پايان سال خواهيم  داشت. سپس در پايان سال جاري وارد ركود مي‌شويم كه اگر تدبيري براي آن در اقتصاد انديشيده نشود دو تا سه سال ادامه پيدا مي‌كند.

ستاريان تصريح كرد: هم‌اكنون ساخت و ساز در شهر تهران بيش از دو برابر تعداد معاملات است، لذا نمي‌توان گفت بخش مسكن به طور كامل در ركود به سر مي‌برد. در حال حاضر هم افزايش قيمت داريم، هم ساخت و ساز بالا رفته اما معامله‌اي صورت نمي‌گيرد؛ زيرا در بخش توليد، بودجه تزريق شده اما در بخش تقاضا بودجه نيست.

وي درباره برنامه‌هاي دولت براي توليد و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكوني تا سال ۱۴۰۰ گفت: طي ۴۰ سال گذشته همواره مداخله دولت در بخش مسكن صورت گرفته اما هرگز نتيجه نداده است. سياست واگذاري زمين، مسكن ويژه، مسكن مهر و بسياري ديگر از طرح‌ها ارايه شد اما هنوز دهك‌هاي بالا و مياني جامعه هم با مشكل خانه‌دار شدن درگير هستند؛ چه برسد  به دهك‌هاي پايين. به اعتقاد من كارشناساني كه به قوه مجريه مشاوره مي‌دهند صورت مساله  را كوچك و حل شدني طرح مي‌كنند و دولت‌ها را همواره به خواب خرگوشي مي‌برند. من اين را خيانت كارشناسي مي‌نامم.

اين كارشناس بازار مسكن با بيان اين‌كه مشكل مسكن با طرح‌هاي يك ساله و دو ساله حل نمي‌شود تاكيد كرد: قبول كنيم كه ساليانه يك ميليون و ۴۰۰ هزار واحد مسكوني بايد توليد شود و همه ابزارهاي اقتصادي و تكنولوژي را براي اين تعداد  واحد مسكوني مهيا كنيم. قوانين دست و پاگير هم  بايد حذف شود. كساني كه مي‌گويند ساليانه  يك ميليون واحد مسكوني نياز داريم ضريب استهلاك ساليانه ۶۰۰ هزار واحد مسكوني را در نظر نمي‌گيرند.

به گفته ستاريان، خش مسكن دو نوع رشد قيمت دارد؛ يكي در بطن خود و ديگري آن‌چه در بازار مشخص است. اگر قيمت‌ها در كوتاه مدت رشد نكرد نبايد خوشحال باشيم؛ زيرا تهديدي با عنوان انباشت تقاضا ايجاد مي‌شود كه بعدا خود را نشان مي‌دهد. در زمان ركود، تقاضاي موثر از بازار خارج مي‌شود ولي تقاضاي مطلق از بين نمي‌رود. نياز انباشته با پديده‌هايي مثل حاشيه‌نشيني و خانه‌هاي غيراستاندارد خود را نشان مي‌دهد.

گزارش اشکال Top