پرطرفدار ترین های بازار مسکن

یکی از بازارهایی که هدف اصابت بیشترین ترکش های تورم قرار گرفت،‌ بازار مسکن بود به طوری که در یک سال گذشته با وجود تورم ۳۰ درصدی، قیمت مسکن در کلان‌شهر تهران بنا بر اعلان برخی منابع تا ۱۰۰ درصد افزایش یافت. نتیجه این وضعیت افت شدید قدرت خرید مسکن بود.

از آنجايي كه دولت قدرت مهار قيمت هاي سوداگرانه در بازار را نداشت، حباب قيمت ها هر روز بزرگ تر شد تا جايي كه بازار به ركود تورمي مبتلا گشت. در حالي كه به دليل كاهش قدرت خريد تقاضا به شدت كاهش يافت اما افزايش قيمت ها همچنان ادامه داشت تا جايي كه به نصف رسيدن معاملات در نهايت باعث كاهش قيمت ۳ درصدي قيمت ها در تهران شد. البته اين افت و خيز و نوسان قيمت ها فقط متوجه تهران نبود و اين گراني به ساير شهرها هم سرايت كرد و شاهد اين نوسانات در ساير استان ها هم بوديم.  

در اين مقطع بحراني، وزارت راه و شهرسازي راهكارهايي را براي كنترل بازار مسكن ارايه كرد كه راهكارهاي كوتاه مدت مانند اعمال ماليات به اجرا نرسيد. از ديگر راهكارهاي دولت براي ميان مدت و بلند مدت، ساخت و ساز خانه هاي كم متراژ است. در حال حاضر متوسط متراژ واحد مسكوني در تهران حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر است كه اين عدد بايد به ۷۵ متر برسد.

مهم ترين مزيت هدايت انبوه سازان به سمت ساخت وساز خانه هاي كم متراژ، صاحبخانه شدن جمعيت بيشتري از خانواده ها است اما اين سبك از زندگي بي عيب هم نخواهد بود و معايب خاص خود را براي جامعه به همراه خواهد داشت.

پيامد مثبت و منفي ساخت و سازهاي نُقلي

شايد عده اي توان خريد مسكن با متري متوسط ۱۰ ميليون تومان را دارند اما مي توانند اين هزينه را براي خانه هاي ۵۰ تا ۷۰ متر بپردازند حال اينكه عرضه اين واحدهاي مسكوني در بازار بسيار محدود است چراكه در دهه ۸۰ سازندگان با پشتيباني بانك ها در ساخت وساز خانه هايي با متراژ بالا سرمايه گذاري كردند.

بنابراين مهم ترين مزيت خانه هاي كم متراژ اين است كه مي تواند مخاطب جمعيت بيشتري از متقاضيان مسكن باشد. از سوي ديگر توليد خانه هاي كم متراژ با توجه به كمبود عرضه زمين در كلان شهرها راحت تر از خانه هايي با متراژ بالا است.  البته انبوه سازان معتقدند كه واحدهاي كم متراژ هزينه هاي ساخت را افزايش مي دهند چرا كه تعدد پاركينگ،‌ مصالح ساختماني،  انشعابات و ... مي تواند هزينه ها را بالا ببرد.

«مهدي مافي» كارشناس مسكن درباره رويكرد وزارت راه و شهرسازي براي تشويق انبوهسازان به ساخت خانه هاي كم متراژ و پيامدهاي توليد انبوه اين واحدها، گفت: پيش از طرح مسكن مهر، ساخت مسكن ارزان مطرح شد كه يكي از ويژگي هاي اين واحدها متراژ پايين آنها بود البته اين طرح در آن زمان ديده نشد و طرح مسكن مهر به اجرا رسد.

وي ادامه داد: يكي از مهم ترين موضوعاتي كه در ساخت وساز اين واحدها اگر رعايت نشود ممكن است مشكلاتي را براي ساكنان ايجاد كند، بحث جانمايي و تردد افراد است كه رعايت اين استانداردهاي مرتبط با خانه هاي كم متراژ بسيار اهميت دارد.

به گفته اين كارشناس مسكن، از ديگر مباحثي كه در ساخت و ساز واحدهاي مسكوني كم متراژ اگر ناديده گرفته شود، معايبي را براي اين طرح ايجاد خواهد كرد، مدت زمان استفاده از اين واحدها براي مخاطبان آن است.

مافي با بيان اينكه بايد ذهنيت ها درباره سكونت تغيير كند، ادامه داد: اين يك تفكر رايج است كه اقامت در يك مسكن بايد طولاني مدت باشد اما در تمام دنيا مسكن كالايي شبيه به خودرو است و براي هر دوره اي قابل تعويض بايد باشد و سكونت در خانه هاي كم متراژ بايد مدت زمان مشخص داشته باشد و پس از آن به فرد يا افراد ديگري واگذار شود.

وي گفت: موضوع ديگر كه در توليد انبوه خانه هاي كم متراژ بايد مورد توجه قرار بگيرد بحث مخاطب شناسي اين واحدهاي مسكوني است. بخشي از تقاضاي موجود در بازار مسكن متعلق به قشر دانشجو و يا مجردها است كه بايد متناسب با اين قشر نسبت به ساخت مسكن مناسب اقدام كرد و مي توان با اين اقدام به اين تقاضا پاسخ سريع داد.

اين كارشناس مسكن تاكيد كرد: اگر اين سه مبحث مورد توجه قرار بگيرد به طور قطع معايب خانه هاي كم متراژ به حداقل خواهد رسيد.

گزارش اشکال Top