بازار مسکن اواخر امسال بهبود پیدا می کند

یک کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که در شرایط فعلی تولید مسکن بیش از دو برابر تقاضا در شهر تهران است، گفت: انتظار داریم با رسیدن قیمت مسکن به کف و افزایش اندک توان متقاضیان در انتهای سال جاری وضعیت معاملات بهبود پیدا کند.

به گزارش ايسنا، مهدي روان‌شاد نيا، اظهار كرد: با توجه به وجود بيش از سه ميليون خانه خالي در كشور و حجم اندك معاملات فروش هر واحد مسكوني ۸۰ سال زمان مي‌برد اين به معناي آن است كه بازار مسكن در ركود عميقي قرار گرفته كه علت اصلي آن در افت محسوس توان طرف تقاضا است.

روان‌شاد نيا با اشاره به تعداد معاملات شهر تهران در مردادماه اظهار كرد: در مردادماه ۱۳۹۸ تعداد ۳۳۰۰ مورد خريد و فروش آپارتمان در شهر تهران انجام شده كه به پايين‌ترين ميزان خود در چند سال اخير رسيده است. از سوي ديگر با توجه به تعداد پروانه‌هاي صادر شده متوسط توليد ماهيانه مسكن در تهران بيش از ۷۰۰۰ واحد است، يعني عرضه دو برابر تقاضاست.

وي درباره پيش‌بيني از وضعيت آينده بازار گفت: انتظار داريم در پايان سال جاري معاملات مقداري افزايش پيدا كند، اما اين بهبود نسبي غيرتورمي خواهد بود. هم‌اكنون متقاضيان اعتمادي به قيمت‌هاي فعلي ندارند به همين لحاظ منتظرند تا قيمت‌ها به حدي از ثبات برسد تا به تدريج براي خريد اقدام كنند.

وي ادامه داد: با اين وجود انتظار مي‌رود متغيرهاي تقويت كننده بازار مسكن اواخر سال جاري به شكل كمرنگ بروز كند. تلفيق پس‌انداز خانواده‌ها با تسهيلات بانكي يكي از عوامل كمك‌كننده به بازار مسكن است.

اين كارشناس بازار مسكن با بيان اين‌كه وام‌هاي كنوني كمتر از يك چهارم قيمت يك خانه معمولي در تهران را پوشش مي‌دهد تصريح كرد: اگر ميانگين قيمت مسكن شهر تهران را با يك واحد ۷۵ متري ضرب كنيم هزينه‌اي كه براي يك واحد معمولي بايد پرداخت شود حدود يك ميليارد تومان است. در حالي كه سقف تسهيلات خانه اولي‌ها به اضافه ۶۰ ميليون تومان وام ازدواج رقمي معادل ۲۲۰ ميليون تومان است. اين بدان معناس كه زوجين بايد حدود ۸۰۰ ميليون تومان را خودشان تامين كنند.

گزارش اشکال Top