ورژن جدید تلگرام در بازار راکد مسکن تهران تحرک ایجادمی کند؟

نسخه به‌روزشده «تلگرام» به کمک بازار مسکن برای عبور از رکود معاملاتی آمد. نسخه جدید، به یک قابلیت مجهز شده که کاربران با استفاده از آن می‌توانند تا شعاع ۵ کیلومتری اطراف خود، «گروه مجازی» تشکیل دهند و بدون نیاز به شماره تلفن همراه یا مشخصات تلگرامی اهالی محله، با عضوگیری نامحدود، اطلاعات گروه را وارد صفحه نمایش اطرافیان خود کنند.

واسطه‌هاي ملكي از اين امكان جديد كه شامل «پيدا كردن افراد نزديك و ارتباط با آنها» است، براي معرفي فايل‌هاي فروش استفاده مي‌كنند.

امكان جديد تلگرام، به نجات دو ضلع مثلث از كار افتاده بازار معاملات ملك آمد. «فروشنده»‌هاي آپارتمان و همچنين «دلالان» ملك كه از حدود دو ماه اخير به چالش «نبود متقاضي موثر و حاضر در بازار» برخورد كرده‌اند، اكنون با نسخه تازه تلگرام مي‌‌توانند فايل‌هاي فروش را وارد تلفن همراه «ساكنان يك منطقه و حتي مناطق مجاور» كنند و شكل تازه‌اي از بازاريابي مجازي در محدوده جغرافيايي تقريبا بزرگ  - نه تنها فرامحله‌اي كه حتي فرامنطقه‌اي -  را رقم بزنند. «تلگرام» از سه سال پيش تا كنون، در كنار مشاوران املاك و سامانه‌هاي اينترنتي عرضه‌كننده فايل‌هاي آپارتماني، نقش منبع تغذيه اطلاعاتي «متقاضيان خريد مسكن» به لحاظ ارائه داده‌هاي مربوط به خانه‌هاي فروشي را بازي كرده است. البته استفاده از اين شبكه اجتماعي در محيط مجازي توسط فعالان بازار مسكن، بيشتر در برخي شهرهاي خاص كشور و براي دسته‌اي از املاك بوده است.

كانال‌هاي تلگرامي فعال در بازار ملك، عمدتا «فروش و اجاره ويلا و سوئيت در شهرهاي شمالي» را براي مشتريان، تبليغ و آگهي مي‌كنند. تلگرام تا كنون آنطور كه بايد نتوانسته با سامانه‌هاي اينترنتي بازاريابي ملك در شهر تهران رقابت كند. اما از الان به بعد، «تلگرام مجهزشده به قابليت جديد»، مي‌تواند به جهش نقش «تلگرام» در بازار مسكن منجر شود و بازي دو جانبه را بين خريدار و فروشنده ملك بازي كند. نسخه جديد تلگرام، به فروشنده ملك اجازه برقراري اولين ارتباط با همه متقاضيان بالقوه و موثر خريد مسكن در محله‌هاي يك منطقه و حتي مناطق مجاور را مي‌دهد. تا پيش از انتشار نسخه به روز شده تلگرام، فروشنده‌هاي مسكن و دلالان ملك نمي‌توانستند شروع‌كننده ارتباط مجازي با متقاضيان خريد مسكن باشند هر چند مي‌توانستند يك كانال در تلگرام ايجاد و فايل‌ها را در آن عرضه كنند. اما آنها نمي‌توانستند از اين فراتر بروند و يكطرفه، وارد تلگرام متقاضيان ساكن در يك محله شوند و بدون اراده اهالي، خوراك اطلاعاتي درباره بازار مسكن به آنها تغذيه كنند.

تنها راه برقراري ارتباط تلگرامي در نسخه قبلي به اين صورت بود كه متقاضيان در صورتي كه از نام كانال‌هاي تلگرامي ملكي اطلاع داشتند و آن كانال را انتخاب و وارد آن مي‌شدند، ارتباط دو طرفه برقرار مي‌شد و صاحب كانال مي‌توانست فايل‌ها را به افراد معرفي كند. اما در نسخه جديد تلگرام، دست دو ضلع فروشنده و واسطه بازار مسكن براي اتصال مجازي به ضلع سوم بازار از طريق تشكيل «گروه» آن هم «گروه تلگرامي مستقل از ارتباط از طريق شماره تلفن همراه»، باز گذاشته شده است به‌طوري‌كه اين دو ضلع مي‌توانند فايل‌هاي خود را از طريق معبر جديدي در تلگرام، در قالب گروه تلگرامي آزاد، به تلفن همراه افراد مستقر در شعاع ۵ كيلومتري اطراف، ارسال كنند و برايشان به نمايش بگذارند. منظور از گروه تلگرامي آزاد آن است كه همه اهالي منطقه مي‌توانند زماني كه وارد بخش جديد تلگرام مي‌شوند، اسم گروه شكل گرفته را ديده و بدون اجازه وارد آن شوند و شروع به خواندن فايل‌ها و پرسش از مدير گروه (عرضه‌كننده فايل) كنند.

در شكل جديد ارتباط تلگرامي در بازار مسكن، لازم نيست فروشنده صبر كند تا خريدار در اين شبكه، تلفن همراه يا اسم گروه او را جست‌وجو و شناسايي كند بلكه در بخش تازه ايجادشده‌اي در تلگرام، به شكل خودكار، همه گروه‌هاي ملكي فعال در محله يا منطقه كه از طريق اين بخش تشكيل شده باشند، روي موبايل همه ساكنان يك منطقه و مناطق مجاور (مشروط به بودن آنها در همين بخش از تلگرام در لحظه) به نمايش در مي‌آيد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، نسخه به روز شده تلگرام، يك قابليت تازه در اين سرويس پيام‌رسان براي كاربران ايجاد كرده است كه به‌واسطه آن، كاربر مي‌تواند با افراد ساكن يا در حال تردد در شعاع حداكثر ۵ كيلومتري خود – مشروط به حاضر بودن آنها در تلگرام- ارتباط مجازي برقرار كند. اين قابليت يا بخش جديد كه از روي گزينه Add People Nearby در قسمت Contacts، براي كاربران فعال مي‌شود به فرد حاضر در تلگرام اجازه مي‌دهد «بدون داشتن شماره تلفن تلگرامي فرد ديگر» و همچنين «بدون نياز به جست‌وجوي نام افراد» در فضاي تلگرام، با حاضران نزديك محل استقرار خود در اين شبكه اجتماعي (افرادي كه در شعاع جغرافيايي مشخص، در تلگرام آنلاين هستند) ارتباط برقرار كرده و شروع به مكالمه مكتوب با آنها كند.

مهم‌ترين ويژگي قابليت موسوم به «پيدا كردن افراد نزديك» در فضاي مجازي تلگرام، مجهز شدن كاربران تلگرام به «نرم‌افزار ارسال و مبادله آزاد اطلاعات» است به‌طوري‌كه تا پيش از انتشار نسخه جديد تلگرام (اين نسخه طي روزهاي اخير آمده و كاربران به مرور در حال به‌روزرساني نسخه‌هاي موبايلي و رايانه‌اي خود در اين شبكه اجتماعي هستند) شروع ارتباط تلگرامي بين افراد، فقط و فقط به دو شكل ميسر بود. در شكل اول، فرد متقاضي برقراري ارتباط بايد شماره تلفن همراه طرف مقابل را در اختيار داشته تا از اين طريق بتواند ارتباط تلگرامي با او برقرار كند. در شكل دوم نيز از مسير جست‌وجوي نام فرد مورد نظر (آي‌دي) امكان ورود به فضاي تلگرامي او وجود داشت. اما با قابليت جديد تلگرام،‌ افراد ساكن در يك «محله» يك «منطقه»، يك «ساختمان»، يك «گردهمايي» يا يك محدوده با شعاع تا ۵ كيلومتر مي‌توانند از طريق تلگرام، بدون هيچ محدوديتي با يكديگر ارتباط برقرار كنند.

نحوه برقراري ارتباط آزاد (مستقل از شماره تلفن تلگرامي) در شبكه اجتماعي تلگرام به اين صورت است كه يك فرد با ورود به بخش قابليت «پيدا كردن افراد نزديك»، ابتدا مي‌تواند گروه تشكيل دهد و سپس همه كساني كه عضو تلگرام هستند و در شعاع حداكثر ۵ كيلومتري اطراف آن فرد صاحب گروه قرار دارند،‌ با ورود به اين بخش از تلگرام، به شكل خودكار اسم گروه مربوطه را رويت كرده و در صورت تمايل، وارد آن مي‌شوند. بررسي‌هاي «دنياي اقتصاد» درباره منافع نسخه جديد تلگرام براي بازار مسكن نشان مي‌دهد: فعالان حوزه معاملات ملك كه بدترين روزها به لحاظ ركود سنگين در خريد و فروش از يكسو و قحطي مشتري -ناشي از سرخورده شدن متقاضيان از قيمت‌هاي يكسال اخير- از سوي ديگر را تجربه مي‌كنند، با اين نسخه مي‌توانند فضاي بازار را به سمت جنب و جوش خفيف معاملاتي تغيير دهند.

وضعيت موجود بازار مسكن به گونه‌اي است كه سمت تقاضا از يافتن فايل قيمت مناسب، تقريبا نااميد است. به همين علت است كه قيمت‌هاي پيشنهادي در بنگاه‌ها رو به كاهش گذاشته است. اما بخش زيادي از متقاضيان بالقوه و آنهايي كه چند ماه پيش، جست‌وجوگر حاضر در بازار بودند و اخير از بازار بيرون آمدند، هنوز نسبت به تغيير كاهشي قيمت‌هاي پيشنهادي بي‌اطلاع هستند. اين بي‌اطلاعي، خود باعث تشديد ركود معاملات خريد مسكن مي‌شود. حداقل يك فصل طول خواهد كشيد تا به شكل سنتي، غالب متقاضيان خريد مسكن از كاهشي شدن قيمت پيشنهادي فروشنده‌ها مطلع شوند و به بازار برگردند.

اكنون نسخه جديد تلگرام، اين زمان را مي‌تواند به كمتر از يك ماه كاهش دهد.

نسخه جديد اين شبكه اجتماعي هنوز در بين كاربران ايراني، فراگير نشده اما در تهران، به همين زودي برخي دلالان ملكي دست به كار شده‌اند و از اين فرصت براي تغيير مدل بازاريابي و جذب مشتري بهره برده‌اند.

طي روزهاي اخير در تلگرام مشاهده شده برخي دلالان ملكي از طريق گزينه Add People Nearby، گروه با اسم‌هاي محله‌اي زده‌اند و فايل‌هاي آپارتمان‌هاي فروشي را براي ساكنان محله‌هاي اطراف خود معرفي مي‌كنند. مشاهده ناخودآگاه اين فايل‌ها و گروه‌ها در تلگرام توسط ساكنان يك منطقه باعث خواهد شد محرك‌هاي اوليه براي «تصميم به جست‌وجوي مجدد» در جامعه متقاضي مسكن ايجاد شود. پيامد اين اتفاق مشروط به مناسب بودن فايل با قدرت خريد، افزايش نسبي حجم اندك معاملات ملك خواهد بود. بررسي‌ها نشان مي‌دهد: چنانچه واسطه‌‌هاي سنتي بازار مسكن و فعالان سامانه‌هاي اينترنتي به بخش جديد تلگرام روبياورند، اين حوزه (عرضه فايل فروش به متقاضيان)، به زودي به شكل اساسي پوست مي‌اندازد.

ايجاد گروه‌‌هاي عرضه فايل آپارتمان در بخش جديد تلگرام، معرفي همه واحدهاي فروشي موجود در يك محله يا منطقه از سوي يك يا چند بنگاه به اهالي را امكان‌پذير مي‌كند. در شكل سنتي بازاريابي ملكي، متقاضيان هرگز به همه فايل‌ها در لحظه، دسترسي ندارند و يك دلال نيز هرگز امكان معرفي و اعلام همه فايل‌هاي خود به همه مشتريان را ندارد. اما از طريق بخش جديد تلگرام، نه تنها اين امكان برقرار شده كه ساير ساكنان يك محل يا منطقه كه قصدي براي خريد يا اجاره مسكن ندارند نيز به اين فايل‌ها دسترسي پيدا مي‌كنند. اين دسترسي، تبليغ زنجيره‌اي فايل‌ها براي رساندن به متقاضي نهايي را باعث مي‌شود.

گزارش اشکال Top