کاهش قیمت مسکن در زمستان

بازار مسکن در سه ماهه اول تابستان دارای تب و تاب قیمتی بسیار زیادی بود اما با آغاز اجرای طرح ملی مسکن قیمت ها در برخی از مناطق تا مرز ارزان شدن پیش رفت.

امسال بازار مسكن در مقايسه با سال‌هاي گذشته از تب و تاب بيشتري برخوردار بود؛ به طوري كه بسياري از متقاضيان كه امسال قصد داشتند از طريق تسهيلات سرپناهي براي خود خريداري كنند هم زمان با گران شدن صد درصدي قيمت مسكن از خريد منصرف شدند.
بسياري از گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه ميزان معاملات مسكن در ۶ ماهه ابتدايي سال بيش از ۷۵ درصد كاهش داشته اين در حالي است كه ما شاهد افزايش ۱۱۰ درصدي قيمت‌ها از اسفند سال گذشته هستيم.
بسياري از خريداران مسكن در اين بازار معتقدند اگر ما سال گذشته مي‌توانستيم يك واحد كوچك ۵۰ متري خريداري كنيم، اما امسال با اين افزايش قيمت‌ها حتي قادر به اجاره يك واحد ۵۰ متري هم نيستيم.
بسياري از مستأجران هم امسال با ديدن قيمت‌هاي نجومي در اين بازار به سمت حاشيه شهر‌ها مهاجرت كردند به طوري كه آمار‌ها نشان مي‌دهد امسال وضعيت بازار اجاره در مقايسه با سال‌هاي گذشته بسيار پررونق‌تر بوده و قيمت‌هاي بازار اجاره در اين مناطق شاهد رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدي به دليل افزايش متقاضي بوده است.
بسياري از خريداران مسكن در اين بازار همواره اعلام مي‌كنند كه قيمت‌ها در سه ماهه تابستان امسال به شكل چشمگيري رشد داشت به طوري كه اگر در سال گذشته ميانگين يك متر مربع واحد مسكوني در منطقه مركز تهران متري ۶ ميليون تومان بود، اما هم‌اكنون اين منطقه قيمت‌هايش به ۱۵ تا ۱۶ ميليون تومان افزايش يافته و همين موضوع باعث شده كه ما دست از خريد برداريم و به سمت اجاره نشيني برويم.
بر اساس اين گزارش بازار مسكن در تابستان امسال نسبت به سال‌هاي گذشته بسيار داغ‌تر بود، به طوري كه در ابتداي سال قيمت‌ها به صورت روزانه افزايش مي‌يافت و همين موضوع باعث ورود بسياري از دلالان و سوداگران به بازار مسكن شد، در همين رابطه يكي از مشاوران املاك در منطقه جنوب تهران در گفتگو با خبرنگار ما اعلام كرد: بازار مسكن پس از اتمام ماه رمضان به صورت روزانه و حتي ساعتي تغيير مي‌كرد و همين موضوع باعث نگراني بسياري از خريداران مسكن شده بود.
او با بيان اينكه بسياري از خريدارن با شنيدن قيمت‌ها به مناطق پايين‌تر و يا حاشيه تهران مهاجرت كرده‌اند، گفت: متأسفانه گران شدن قيمت مسكن باعث راكد شدن بازار ما شده، اما هم‌اكنون به دليل كاهش نرخ ارز و به ثبات رسيدن آن و همچنين شنيدن اخبار اميدواركننده از بازار مسكن قيمت‌ها كمي رنگ آرامش و ثبات به خود ديده است.
همچنين يكي ديگر از مشاوران املاك درباره بازار اجاره در سه ماهه تابستان امسال هم گفت: متأسفانه بازار اجاره تابع بازار خريد و فروش مسكن است و به دليل آنكه امسال قيمت‌هاي خريد و فروش رشد ۱۱۰ درصدي داشته قيمت‌هاي اجاره هم به بيش از ۳۰ تا ۴۰ درصد رشد رسيد.
او با بيان اينكه هم‌اكنون بيشترين تقاضا‌ها براي واحد‌هاي كوچك متراژ ۵۰ تا ۶۰ متري است، گفت: به دليل آنكه بازار واحد‌هاي مسكوني كوچك متراژ داغ است بسياري از سازندگان و فروشندگان طمع خود را بيشتر كرده و همين موضوع باعث گران‌تر شدن اين واحد‌ها در مقايسه با واحد‌هاي بزرگ متراژ شده است.
اين مشاور املاك اظهار كرد: به دليل كاهش تقاضاي بازار مسكن واحد‌هاي بزرگ متراژ قيمت‌هاي اين واحد‌ها كاهش ۵ تا ۱۵ ميليون توماني داشته و به نظر مي‌رسد كه بازار خانه‌هاي ميلياردي در تهران بسيار راكد شده است.
بر اساس اين گزارش يك اشتباه محاسباتي در زمان رونق ساخت وساز بازار آپارتمان‌هاي بزرگ متراژ، لوكس و نيمه لوكس را دچار ركود كرد به طوري كه حجم سنگين سرمايه‌گذاري بر اين نوع واحد‌ها كه در بين سال‌هاي ۸۸ تا ۹۱ صورت گرفته به كسادي ۵ ساله بازار فروش واحد‌هاي لوكس در بين سال‌هاي ۹۲ تا ۹۷ منجر شد با اين حال اين نوع واحد‌ها از رونق نصف و نيمه واحد‌هاي ميان متراژ و ارزان قيمت در سال گذشته بي‌نصيب بودند به طوري كه واحد‌هاي كمتر از ۱.۲ ميليارد تومان سهم ۶۵ درصدي از معاملات مسكن شهر تهران در ماه گذشته را داشتند.
همچنين در ماه گذشته بيشترين قرارداد‌هاي خريد و فروش در واحد‌هاي ۳۰۰ تا ۴۵۰ ميليون تومان منعقد شد كه سهم ۱۵ درصد از معاملات را به خود اختصاص دادند، همچنين رتبه دوم خريد و فروش را آپارتمان‌هاي ۴۵۰ تا ۶۵۰ ميليون توماني با ۱۲.۳ درصد را كسب كردند.
بر اساس اين گزارش همچنين در تابستان امسال اجراي طرح ملي توليد مسكن كه توسط رئيس جمهور در تهران كلنگ‌زني شد و همچنين صحبت كوبنده وزير راه وشهرسازي مبني بر اينكه متقاضيان خريد فعلا دست نگه دارند باعث كاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدي قيمت مسكن در يك ماه گذشته شد، به طوري كه آمار‌ها از سوي اتحاديه املاك استان تهران نشان داد كه در مناطق ۲۲ گانه تهران شاهد كاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدي قيمت مسكن به ويژه در بخش خريد و فروش بوديم.
بر اساس اين گزارش در سه ماهه تابستان امسال اين بازار فراز و نشيب بسيار زيادي داشت به طوري كه در ماه‌هاي ابتدايي اين فصل قيمت‌ها به شكل چشمگيري افزايش يافت، اما بعد از تبليغات گسترده دولت در حوزه مسكن و همچنين اعلام دست نگه داشتن متقاضيان براي خريد و فروش از سوي وزارت راه وشهرسازي باعث به آرامش رسيدن اين بازار شد.

دست‌هاي ضد انقلاب در بازار مسكن قيمت‌ها را افزايش داده بود

در همين رابطه محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي در گفتگو با خبرنگار مسكن گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با بيان اينكه از خرداد ماه حجم رشد قيمتي مسكن متوقف شده و در برخي از مناطق هم شاهد كاهش قيمت‌ها بوده‌ايم، گفت: متأسفانه در بازه‌اي از زمان سوداگران و دلالان وارد بازار مسكن شده و قيمت‌ها را افزايش مي‌دادند و به طور قطع در اين رابطه حضور ضد انقلاب‌ها هم بي‌تاثير نبوده است.
او افزود: بسياري از اين افراد با حضور در شبكه‌هاي خارجي و مانور دادن بر روي افزايش قيمت مسكن باعث بهم ريختگي بازار مسكن شده بودند.
وزير راه و شهرسازي افزود: اين افراد قصد داشتند با گران جلوه دادن بازار مسكن مردم را تحريك كنند، اما ما سعي كرده‌ايم با رونق توليد مسكن و همچنين كوتاه كردن دست دلالان و سوداگران آرامش را به اين بازار برگردانيم.
اسلامي تاكيد كرد: مهم‌ترين هدف ما برنامه‌ريزي براي افزايش توليد و عرضه مسكن است كه با افتتاح طرح ملي اقدام مسكن با حضور رئيس جمهور در شهر‌هاي جديد و تهران بتوانيم اين بازار را به رونق برسانيم.
او بيان كرد: سعي داريم بسياري از متقاضياني كه در انديشه خريد مسكن هستند از طريق ثبت‌نام در طرح ملي مسكن بتوانند به آرزوي خانه‌دار شدن خود برسند.

كاهش ۷۴ درصدي معاملات مسكن در چند ماه گذشته

همچنين ايرج رهبر دبير انجمن انبوه‌سازان مسكن استان تهران در در گفتگو با خبرنگار مسكن گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با بيان اينكه در سه ماهه تابستان شاهد كاهش معاملات مسكن تا مرز ۷۴ درصد بوده‌ايم، گفت: به دليل آنكه قيمت مسكن از سال گذشته رشد ۱۱۰ درصدي داشته است، اما هم زمان با كاهش معاملات مسكن قيمت‌ها هم در اين بازار به مرز ثبات و كاهشي رسيده است.
دبير انجمن انبوه‌سازان مسكن استان تهران درباره علت كاهش معاملات مسكن، گفت: قيمت مسكن به صورت غير متعارف افزايش يافت و همين موضوع باعث كاهش چشمگير قدرت خريد مردم شد و به گونه‌اي كه مردم نتوانستند متناسب با اين رشد قيمتي قدرت خريد خود را افزايش دهند.
او افزود: با اعلام وزير راه و شهرسازي مبني بر نخريدن مسكن از سوي مردم تعداد معاملات مسكن كاهش يافت و متقاضياني كه قصد خريد مسكن را داشتند با اين صحبت‌ها دست از خريد برداشتند.
رهبر تصريح كرد: توليد برنامه‌هاي جديد مسكن از سوي دولت و وزارت راه و شهرسازي و اطلاع‌رساني گسترده آن‌ها باعث شد كه دلالان و سوداگران به مرور از اين بازار خارج شوند.
دبير انجمن انبوه‌سازان مسكن استان تهران درباره بازار اجاره مسكن در سه ماهه تابستان هم گفت: زماني كه ركود در معاملات مسكن وجود داشته باشد، بازار اجاره خود به خود تقويت مي‌شود و همين موضوع باعث شد كه بسياري از خريداران مسكن به سمت بازار اجاره هدايت شوند.
او با بيان اينكه توليد مسكن استيجاري و ملكي باعث مي‌شود كه نياز جامعه مستأجران را برطرف كند، گفت: زماني كه با كمبود عرضه توليد مسكن روبرو شويم خود به خود بازار اجاره تقويت مي‌شود به همين دليل آمار‌ها در سه ماهه تابستان نشان داد كه قيمت‌ها در طول اين مدت نسبت به سال‌هاي گذشته روند جهشي و رو به رشدي داشته است.
رهبر با بيان اينكه در نيمه دوم سال بازار اجاره نسبت به نيمه اول سال كم رونق‌تر خواهد بود، گفت: در يك ماه گذشته هم زمان با نزديك شدن به فصل مدارس ميزان جابجايي‌ها بسيار افزايش مي‌يابد و همين موضوع باعث رشد قيمت اجاره مي‌شود.
دبير انجمن انبوه‌سازان مسكن استان تهران توضيح داد: نمي‌توانيم اعلام كنيم كه در نيمه دوم سال قيمت‌هاي مسكن كاهش مي‌يابد، اما به نظر مي‌رسد كه فشردگي تقاضا در چند ماه گذشته باعث افزايش ريسك قيمتي در بازار مسكن مي‌شود بنابراين بايد خريداران مسكن در اين بازار با اختيار و برنامه‌ريزي بهتري وارد شود.

كاهش ۳۰ درصدي قيمت مسكن در واحد‌هاي كوچك متراژ

حسام عقبايي نائب رئيس اول اتحاديه املاك استان تهران در گفتگو با خبرنگار مسكن گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان، با بيان اينكه تابستان امسال شاهد ركود تورمي عميق و سنگيني در بازار مسكن بوديم گفت: در سه دهه اخير بازار مسكن چنين ركود تورمي عميقي را تجربه نكرده بود به طوري كه قيمت مسكن از مرز صددرصدي عبور و تا ۱۲۰ درصد رسيد.
وي با بيان اينكه ركود در اين بازار به مرز ۸۰ درصدي رسيده بود گفت: ميزان معاملات در ۶ ماه ابتدايي سال به كاهش ۷۸ درصدي رسيد.
عقبايي با بيان اينكه معاملات مسكن به دليل افزايش نامتعارف قيمت‌ها كاهش يافته بود گفت: از تير ماه به دليل كاهش سرمايه‌گذاري، كاهش تقاضاي بازار مصرفي و كاهش قدرت خريد مردم قيمت‌ها روند نزولي به خود گرفت گفت: آمار‌ها نشان داد كه ميزان سرمايه‌گذاري در اين بازار بسيار كاهش يافت و از سوي ديگر هم زمان با كاهش قيمت سكه و ارز در اين بازار قيمت‌ها در بخش مسكن هم روند نزولي گرفت.
نائب رئيس اول اتحاديه املاك استان تهران تصريح كرد: كاهش معاملات مسكن در اين زمينه باعث شد كه قيمت‌ها در واحد‌هاي بزرگ متراژ و همچنين كوچك متراژ زير ۱۵۰ متر تا مرز ۳۰ درصدي كاهش يابد. در بخش اجاره هم به دليل نگراني مستأجران اين بازار زودتر از موعد مقرر معاملاتش آغاز شد به طوري كه بسياري از متقاضيان اين بازار ۲ تا ۳ ماه زودتر به دنبال واحد مسكوني مورد نظر خود بودند.
عقبايي اظهار كرد: بازار اجاره هم در اين ايام شاهد افزايش قيمت بوده البته در برخي از ايام ميزان رشد قيمت اجاره در مقايسه با ساير ماه‌ها كمتر بوده است. نائب رئيس اول اتحاديه املاك استان تهران گفت: پيش بيني مي‌شود در نيمه دوم سال بازار مسكن روند نزولي به خود بگيرد و پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد كه اين بازار در نيمه دوم سال وارد ركود عميق‌تري شود.
گفتني است بازار مسكن در تابستان امسال قابل مقايسه با بازار‌هاي سال‌هاي گذشته نبوده است و تجربه‌اي كه بسياري از خريداران و مستأجران از گراني‌هاي اين بازار به دست آورده‌اند مي‌تواند به آرزوي خانه‌دار شدن آن‌ها را در سال گذشته برآورده كند.
از سوي ديگر دولت با اجراي طرح ملي مسكن مدت انتظار مردم را براي خانه‌دار شدن به ۱۰ تا ۱۵ سال رسانده است و اين خود مي‌تواند نقش مؤثري در بهبود وضعيت بازار پرنوسان مسكن داشته باشد.

گزارش اشکال Top