سرمایه‌های کوچک را کجا ببریم؟

یک اقتصاددان معتقد است که بازارهای طلا و مسکن حداکثر رشد ممکن خود را تجربه کرده‌اند و حالا فقط بازار بورس و فناوری‌های جدید است که می‌تواند سودآور باشد.

پيدا كردن مسيري مطمئن براي سرمايه‌گذاري شايد يكي از مهمترين ترديدهاي اقتصادي مردمي باشد كه در اين روزها اندك سرمايه‌اي را در اختيار دارند اما براي سرمايه‌گذاري جايي را نمي‌شناسند.

اينكه با اين اوضاع و احوال اقتصادي و نااطميناني‌هايي كه به خاطر تورم در فضاي اقتصادي به وجود آمده است، سرمايه‌هاي خرد را كجا مي‌توان برد كه علاوه بر حفظ ارزش آن سودي هم كسب كنيم مساله‌اي است كه يك اقتصاددان به بررسي آن مي‌پردازد.

قدرت‌اله امام‌وردي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به شرايط تورمي حاكم بر اقتصاد كشور اظهار كرد: در حال حاضر تنها بازاري كه قدرت جذب سرمايه‌هاي خرد را دارد بازار بورس و مشتقات آن مانند بورس كالاست.

اين اقتصاددان با بيان اينكه بازارهاي طلا، ارز و مسكن ديگر سودآور نخواهند بود ادامه داد: بازار ارز به يك ثبات نسبي رسيده و بازارهاي طلا و مسكن نيز تا حدكثر ظرفيت ممكن رشد پيدا كرده‌اند و بنابراين جاي مناسبي براي سرمايه‌گذاري نخواهند بود.

او با بيان اينكه با سرمايه‌هاي يك و دو ميليون توماني هم مي‌توان در بازار بورس سرمايه‌گذاري كرد، گفت: در بازار بورس مي‌توان با يك دانش اوليه نيز وارد شد يا اگر چنين دانشي وجود ندارد مي توان از طريق شركت‌هاي سرمايه‌گذاري يا صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري كه تحت نظارت بانك‌ها هستند اقدام كرد  كه در اين صورت مي‌توان به سودي بسيار بيشتر از سود سپرده‌هاي بانكي دست پيدا كرد، ضمن اينكه ريسك بسيار كمتري نيز سرمايه‌ها را تهديد خواهد كرد.

اين اقتصاددان در ادامه به احتمال موفقيت شركت‌هاي دانش‌بنيان نيز اشاره كرد و گفت: واقعيت اين است كه دنيا در حال حركت به سمت استارت‌آپ‌ها است و اگر بتوان از اين فناوري هاي نوين به عنوان بستري براي معرفي حوزه‌هاي ديگر مانند سلامت استفاده كرد مي توان به پيشرفت آنها اميدوار بود.

امام‌وردي در مجموع چند حوزه سلامت، گردشگري و فناوري‌هاي مالي را به عنوان حوزه‌هاي آينده‌دار براي سرمايه‌گذاري معرفي كرد و گفت كه اگر بتوان در اين حوزه‌ها از فناوري هاي جديد به عنوان يك رابط استفاده كرد مي‌توان انتظار سودآوري بالايي را در آينده داشت.

گزارش اشکال Top