شفافیت، طناب نجات بازار مسکن

این روزها که خرید خانه به واسطه قیمت­‌های بالا تبدیل به امری دست نیافتنی یا بهتر است بگوییم به اقدامی بسیار سخت برای جوانان تبدیل شده، راهکارهای دولت و سیاست­‌گذاران برای ساماندهی این بخش بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و انتظار می­‌رود متولیان سیاست­گذاری اقتصاد مسکن با ابزارها و راهکارهای بهتر، این بازار مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را ساماندهی کنند.

ابزارهايي كه به موجب آن افزايش تعداد معاملات و رونق در ساخت وساز رخ دهد و در كنار آن باعث متعادل‌سازي قيمت­‌ها و ساخت­‌و­ساز هدفمند براي نياز واقعي بازار شود. يا حتي ابزاري كه شفافيت را در بازار به همراه داشته باشد؛ شفافيت­ در بخش­‌هاي كارساز مسكن كه بتوان از آن اطلاعات، محتواي تخصصي توليد كرد و در بازار مسكن به كار گرفت.
 
شفافيت در بخش­‌هاي موثر بازار مسكن مثل تعداد و قيمت معاملات ملكي كه در حال انجام است، علاوه بر اينكه فعالان را از روند فعلي معاملات آگاه مي­‌سازد و به سرمايه­‌گذاري آنها جهت مي­‌دهد كه كدام منطقه و چه متراژهايي براي ساخت‌­و­ساز مناسب هستند، مردم را نيز از قيمت ملك خود و منطقه‌­اي كه در آن سكونت دارند مطلع مي­‌كند. به عنوان مثال با آگاهي از اين كه چند كاربر به دنبال خريد آپارتمان در ظفر يا خريد آپارتمان در فرمانيه هستند، كمك مي­‌كند انبوه­‌سازان و فعالان توليد مسكن تصميم‌گيري بهتري براي ورود و ساخت­‌وساز در آن مناطق اتخاذكنند.
 
البته اين يك روي سكه است و روي ديگر آن به سياست­‌گذاران و متوليان ساماندهي بازار مسكن مرتبط مي‌­شود. شفافيت در بازار مسكن به خصوص در معاملات ملكي مزايايي فراتر از موارد ذكرشده دارد، كه به مرور به آنها مي‌­پردازيم.
 
اين امر بديهي است كه ساماندهي بازار مسكن نيازمند تحرك و تقويت هر دو سمت عرضه و تقاضا است. اما در اين بازار آشفته كه ركود بازار مسكن بيش از 5 سال است در كشور حاكم است و دولت توان ساماندهي يكباره اين صنعت را ندارد، رصد دقيق بازار
 
مي­‌تواند اعمال سياست­‌هايي كه يك سمت عرضه يا تقاضا را بيشتر مورد توجه قرار مي­‌دهد، كارساز باشد.
 
به طور مثال بررسي قيمت­‌هاي معامله شده و تطبيق آن با قيمت و ارزش واقعي املاك از وجود سوداگري در بازار خبر مي­‌دهد و مي­‌توان با اعمال سياست­‌هاي بازدارنده جلوي سوداگري در بازار را گرفت. از طرف ديگر مبالغي كه بيشترين درخواست را براي خريد يا اجاره خانه به خود اختصاص داده، مي‌­تواند معياري براي ارائه تسهيلات مسكن باشد.
 
يكي ديگر از مزاياي ايجاد شفافيت در بازار مسكن بررسي ميزان رشد و كاهش قيمت و تعداد معاملات در بازار است كه سياست‌هاي كلي بازار را جهت مي‌­دهد. گفتني است اين مباحث در روزهاي كم تنش بازار مسكن بيشتر به عنوان مباحث علمي و تحقيقاتي مورد استفاده قرار مي­‌گرفت، ولي امروز كه در عمق ركود مسكن به­ سر مي‌­بريم اين ابزارها مي‌­تواند به عنوان طناب نجات بازارمسكن از چاه عميق ركود باشد.
 
در اين خصوص وزارت راه و شهرسازي سامانه­‌اي را با عنوان «سابا» كه به معناي سامانه اطلاعات بازار املاك است را راه‌­اندازي كرده و اطلاعات معاملات بازارمسكن را كه مشاوران املاك موظف هستند آنها را در اين سامانه ثبت كنند رصد مي‌­كند. اما «سابا» صرفا بستري است تا معاملات صورت گرفته در آن ثبت شود و درخواستي از متقاضيان و كاربران عادي براي خريد، فروش يا اجاره ملك ثبت نمي­‌شود تا تقاضاي مورد نياز بازار از اين سامانه قابل بهره‌برداري باشد.
 
امروزه كه هوش­ مصنوعي توانسته كمك شاياني به بخش­‌هاي مختلف اقتصادي كند بازار مسكن نيز از اين تكنولوژي مبرا نبوده و سامانه‌اي با نام «كيليد» با بهره­‌گيري از آن، بازارمسكن ايران را بروز كرد.
 
كيليد علاوه بر اينكه در جستجوي ملك و تسريع انجام معاملات ملكي كمك شاياني مي‌­كند، با بهره­‌گيري از هوش مصنوعي برآوردي از قيمت واقعي املاك را محاسبه و تخمين قيمت را ارائه مي­‌دهد. به عنوان مثال شخصي كه به دنبال اجاره آپارتمان در ظفر است مي‌­تواند با وارد شدن به سايت و اپليكيشن «كيليد» و وارد كردن عنوان اجاره آپارتمان در ظفر تمام فايل‌هاي مربوط به آن منطقه را مشاهده كند و در كنار قيمت پيشنهادي مالك، تخمين قيمت واقعي ملك و ساير مشخصات كاربردي از املاك مورد نياز شخص نشان داده مي‌­شود. گفتني است «كيليد» علاوه بر واحدهاي آماده واگذاري درآن منطقه، ملك­‌هاي مشابه را كه با درخواست­‌هاي كاربر (از نظر بودجه، متراژ، تعداد اتاق ها، سال ساخت و ...) مطابقت داشته باشد را نيز معرفي مي­‌كند و قدرت تصميم­‌گيري كاربر را براي اين انتخاب گران­‌قيمت افزايش مي‌­دهد.
 
همچنين اين سامانه تمام معاملات صورت گرفته را تحليل و محتواهاي كاربردي را در قالب­‌هاي مختلف همچون گزارش، نمودار و يا جدول ارائه مي­‌دهد. به عنوان مثال روند معاملات و تغييرات قيمتي تمام مناطق به صورت طبقه‌­بندي شده در اختيار كاربران «كيليد» قرار دارد و همه متقاضيان مي­‌توانند از تمام رويدادهاي رخ داده در بازار املاك مناطق مختلف باخبر باشند.
 
از طرفي اين سامانه شرايطي را مهيا كرده تا به ساده­‌ترين روش كه همان وارد كردن كدپستي 10 رقمي است، قيمت ملك مورد نظر نشان داده شود تا تمام اشخاص از قيمت واقعي ملك خود و ميانگين قيمتي كه در منطقه سكونت‌شان در حال معامله است اطلاع داشته باشند. يكي از ساده­‌ترين موارد كاربرد اين ابزار اين است كه جلوي سوداگري در بازار گرفته مي‌­شود و كمك مي­‌كند معاملات ملكي با قيمت واقعي خريد و فروش شود.
 

 

 

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top