نبض معاملات مسکن کند شد

معاملات مسکن در سطح کشور با کاهش ۳۴ درصدی در خردادماه ۹۸ رکورد بیشترین مقدار افت طی یک سال اخیر را شکست؛ در شهر تهران نیز …

معاملات مسكن در سطح كشور با كاهش ۳۴ درصدي در خردادماه ۹۸ ركورد بيشترين مقدار افت طي يك سال اخير را شكست؛ در شهر تهران نيز قراردادهاي خريد و فروش، كمترين ميزان را از دي‌ماه سال گذشته تا كنون به ثبت رساند.

به گزارش ايران جيب از ايسنا، به دنبال كسادي بازار مسكن شهر تهران به عنوان شهر پيشتاز در سيكل‌هاي رونق و ركود، نبض كشوري معاملات نيز در خردادماه با حدود يك سال فاصله نسبت به پايتخت كند شد. آمار ارائه شده از سوي مصطفي‌قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران نشان مي‌دهد در خردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۸ هزار و ۱۵ قرارداد خريد و فروش ملك در كل كشور به امضا رسيده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴ درصد كاهش نشان مي‌دهد. در بخش اجاره نيز ۵۶ هزار و ۸۱ قرارداد منعقد شده كه حاكي از كاهش ۱۱ درصدي نسبت به خردادماه ۱۳۹۷ است.

در شهر تهران نيز در خردادماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۱۶۸ مبايعه‌نامه (قرارداد خريد و فروش) ملك به امضا رسيده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل افت ۶۲ درصدي را نشان مي‌دهد. اجاره‌نامه‌ها در اين مدت نيز ۱۴ هزار و ۲۶۵ مورد بوده كه از افت ۲۳ درصدي نسبت به خردادماه ۱۳۹۷ حكايت دارد.

روند بازار حاكي از آن است كه از خردادماه سال گذشته، معاملات مسكن شهر تهران در مسير نزولي قرار گرفته و در دي ماه ۱۳۹۷ با ۶۴ درصد افت نقطه به نقطه به كمترين ميزان افت ساليانه طي پنج سال قبل از آن رسيد. با اين حال منحني قراردادها در كل كشور به سمت بالا حركت مي‌كرد تا اين‌كه از آبان ماه ۱۳۹۷ با منفي ۱۴ درصد مسير كاهشي به خود گرفت و در خردادماه ۱۳۹۸ بيشترين ميزان افت را طي يك سال گذشته ثبت كرد.

رشد ۱۸۹ درصدي قيمت مسكن طي دو سال

قيمت مسكن شهر تهران با افزايش ۱۸۹ درصدي نسبت به فروردين ماه دو سال پيش در حالي به نرخ رشد ارز نزديك شده كه از نظر كارشناسان، محاسبات اقتصادي اين بازار بر اساس نظام عرضه و تقاضا به هم ريخته و تابستان سال جاري بايد شاهد ثبات قيمت در اين بازار باشيم.

قيمت مسكن پايتخت در ارديبهشت ماه در شرايطي اوج گرفت كه تورم ماهيانه ملك در كشور از حدود دو درصد به ۰.۶ درصد رسيد و رشد قيمت در پايتخت را سوال برانگيز كرد. كارشناسان دست كم شش عامل را در افزايش غافلگيركننده قيمت مسكن شهر تهران در ارديبهشت ماه مؤثر مي‌دانند؛ كمبود شديد فايل‌هاي داراي قيمت مناسب، نبود چشم‌انداز روشن در بازارهاي طلا ارز و بورس، رشد قيمت كمتر بازار مسكن نسبت به بازارهاي ياد شده، پايان معافيت صادرات نفت ايران در نيمه اول ارديبهشت، انتظارات تورمي ناشي از سردرگمي بازار و ماهيت مسكن به عنوان يك دارايي مطمئن را در هجوم تقاضا به سمت اين بازار در ارديبهشت ماه مؤثر شناخته شده است.

واسطه‌هاي ملكي از نيمه دوم ارديبهشت ماه اعلام كردند كه تقاضا در بازار مسكن فروكش كرده است. خروج سفته‌بازان از بازار در نيمه دوم، فضا را تا حدودي براي تقاضاي مصرفي باز گذاشت و روند افزايش قيمت‌ها تا حدودي كنترل شد. به گفته دفاتر مشاور املاك، معاملات به ندرت صورت مي‌گيرد اما آپارتمان‌هايي كه با قيمت مناسب عرضه مي‌شود در ساعات اوليه به فروش مي‌رسد. از سوي ديگر دست به دست شدن مكرر مسكن توسط سوداگران به تورم اين بازار منجر شده و ذهنيت انتظارات تورمي را در بازار ايجاد كرده است.

بازار مسكن نفس‌هاي آخر رشد قيمت را مي‌كشد

مهدي روانشاد نيا كارشناس مسكن مي‌گويد: از نظر قدرت خريد به نظر مي‌رسد به شرايطي رسيده‌ايم كه قابليت افزايش قيمت‌ها بيش از مقداري كه تا كنون اتفاق افتاده وجود ندارد. نمود اين مساله در تعداد معاملات خردادماه بود كه كاهش معني‌داري را شاهديم. معاملاتي هم كه اتفاق مي‌افتد باقيمانده تقاضا از سوي افرادي است كه دير وارد بازار شدند و در نظر دارند ارزش پول خود را حفظ كنند. به عبارتي بازار از لحاظ افزايش قيمت نفس‌هاي آخر را مي‌كشد.

وي افزود: بعيد است كه اتفاق خاصي در قيمت مسكن رخ دهد مگر اينكه در حوزه ارزش پول ملي اتفاق جديدي بيفتد كه طبيعتاً خريداران مسكن در سرمايه گذاري‌هايشان، قياسي نسبت به نرخ ارز دارند.

به گفته روانشاد نيا، از اوايل سال ۱۳۹۸ تا آخر شهريورماه اين سال، دوره به ثبات رسيدن بازار مسكن بعد از تلاطمي است كه در سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد.

 

گزارش اشکال Top