مشاوران املاک عامل گرانی مسکن نیستند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه رسالت اتحادیه مشاوران املاک، کاهش قیمت مسکن است، گفت: باید این ذهنیت که مشاوران املاک عامل گرانی مسکن هستند، اصلاح شود.

مصطفي قلي خسروي رئيس اتحاديه مشاوران املاك امروز سه شنبه (۳۱ ارديبهشت) در بازديد از يكي از سايت‌هاي تخصصي املاك كشور اظهار داشت: فعاليت مجموعه‌هاي دانش بنيان در كشور بسيار حائز اهميت است.

ايجاد مجموعه‌هاي مبتني بر دانش در كشور بسيار مفيد است اما بايد با مجموعه‌هايي كه متأسفانه از واژه‌هاي دانش بنيان در جهتي خلاف بر رسالت خود استفاده مي‌كنند مقابله كرد و از مجموعه‌هايي كه با بهره گيري از دانش تخصصي به فعاليت مي‌پردازند حمايت كرد تا با دانش خود باعث تعالي كشور شوند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك ادامه داد: به طور كلي ما از اپليكيشن‌هاي مسكن و فعاليت‌هاي نوآورانه در بخش خريد و فروش املاك حمايت مي‌كنيم اما اين مجموعه‌ها بايد از قوانين و اصولي خاص پيروي كنند در نتيجه از آشفتگي در بازار مسكن جلوگيري به عمل آيد.

وي در خصوص سايت‌هايي كه باعث ايجاد تشويش در بازار مسكن شده اند، افزود: متأسفانه برخي از سايت‌ها با ارائه قيمت‌هاي غير واقعي بازار مسكن را دچار تشويش كرده اند كه خوشبختانه با دستور دادستاني قيمت گذاري در اين سايت‌ها ممنوع و بلافاصله پس از چند روز، تأثير مثبت اين اقدام در بازار مشاهده شد.

قلي خسروي با بيان اينكه سايت‌هاي خريد و فروش مسكن، پل ارتباطي بين آژانس‌هاي املاك و متقاضيان ملك است، در رابطه با چگونگي كنترل مشاوران املاك براي جلوگيري از عرضه قيمت‌هاي غيرواقعي توسط اتحاديه مشاوران املاك تصريح كرد: در حال حاضر پايه شفافيت در حوزه املاك كد رهگيري است كه با مراجعه به اين سامانه مي‌توان شاهد شفافيت در قيمت گذاري ها بود.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك بيان كرد: ما در سال‌هاي گذشته ۴ بار جهش قيمتي را تجربه كرده ايم. در سال‌هاي ۶۸، ۸۶، ۹۱ و ۹۷ كه در سال ۹۱ با افزايش قيمت دلار به ميزان ۳ برابر، قيمت ملك نيز ۳ برابر افزايش يافت اما در سال بعد افزايش قيمتي رخ نداد زيرا قدرت خريدي براي مردم وجود نداشت.

وي گفت: در سال جاري نيز طبق آمار ۳۱ درصد تعداد معاملات در تهران كاهش يافته است و اگر قيمت از اين ميزان نيز بالاتر رود، ركود بيشتري در بازار مسكن مشاهده خواهد شد. بنابراين با توجه به اينكه رسالت ما كاهش قيمت مسكن است بايد ديدگاه‌ها را در اين زمينه كه مشاوران املاك عامل افزايش قيمت است را اصلاح كرد.

قلي خسروي افق پيش روي بازار مسكن را زير شاخص تورم دانست و خاطرنشان كرد: با توجه به فعاليت‌هاي وزارت راه و شهرسازي، سازندگي‌ها شروع و بافت‌هاي فرسوده نيز بازسازي خواهند شد و رونق بازار را شاهد خواهيم بود، ۱۷۴ شغل اساسي مربوط به ساخت و ساز است و با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري كه امسال را سال رونق توليد نامگذاري كرده اند ما بايد ساخت و ساز را كه باعث اشتغالزايي بالايي است را توسعه و رونق بخشيم.

در پايان اين بازديد پريسا يزدان پرست مدير يكي از سايت‌هاي خريد و فروش مسكن نيز با بيان اينكه يكي از بهترين راه‌هاي براي تقويت سايت‌هاي اعلام خريد و فروش ملك، ايجاد ارتباط ميان اين سايت‌ها با اتحاديه مشاوران املاك براي دريافت آگهي‌هاي فروش مسكن از طريق آژانس‌ها و بنگاه‌هاي معاملات ملكي زير نظر اين اتحاديه است تا بازار دچار نوسان قيمتي در اثر تبليغات و آگهي‌هاي غير واقعي فروش مسكن با ارقام مخل بازار نشود.

وي ادامه داد: به عنوان مثال در اين سايت، اولاً صرفاً مشاوران املاك مي‌توانند اقدام به درج آگهي كنند و كاربران عادي امكان درج آگهي فروش مسكن را ندارند ثانياً در آگهي‌هايي هم كه مشاوران املاك به اين سايت ارائه مي‌دهند، قيمت‌ها بلافاصله منتشر نمي‌شود بلكه پس از بررسي و مقايسه قيمت پيشنهادي مشاوران املاك با نرخ‌هاي معمول بازار در آن منطقه و محله، قيمت مورد نظر آن مشاور املاك بر روي سايت قرار مي‌گيرد.

اين فعال كسب و كار اينترنتي بازار مسكن، از اقدام دادستاني در منع درج قيمت در آگهي‌هاي فروش مسكن دفاع كرد و گفت: اين كار سبب شد تا حدود زيادي از التهاب كاذبي كه در اين بازار ايجاد شده بود، كاسته شود.

گزارش اشکال Top