بسته افزایش وام مسکن روی میز دولت

هم‌اکنون سقف تسهیلات مسکن برای زوجین خانه اولی در تهران ۱۶۰ میلیون تومان است که با توجه به رشد قیمت مسکن طی ۱۷ ماه گذشته و افزایش بیش از ۱۰۰ درصد قیمت‌ها در این مدت، دولت برنامه‌هایی برای خانه‌دار کردن اقشار متوسط و پایین جامعه در پیش گرفته است.

محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي كه از ۵ آبان ماه سال ۱۳۹۷ به جاي عباس آخوندي عهده‌دار اين مسؤوليت شد توليد ۹۰۰ هزار واحد مسكوني تا سال ۱۴۰۰ را در دستور كار خود قرار داده است. اسلامي افزايش عرضه مسكن را مهم‌ترين راهكار براي تعادل‌بخشي بازار مسكن مي‌داند و معتقد است كه افزايش تسهيلات خريد به بالا رفتن قدرت خريد متقاضيان منجر نمي‌شود.

با اين وجود سيستم بانكي بسته‌اي را در دستور كار خود قرار داده كه طبق اعلام مديرعامل بانك مسكن به هر دو طرف عرضه و تقاضا در اين بسته توجه شده است.

ابوالقاسم رحيمي اناركي گفته كه در بسته جديد پيشنهاد داده‌ايم بر اساس قدرت خريد و توان بازپرداخت افراد، سقف‌هاي تسهيلاتي به صورت متغير تعيين شود و افراد بر اساس قدرت خريد و بازپرداخت اقساط خود بتوانند از تسهيلات متناسب با شرايط خود استفاده كنند. او هم‌چنين درباره گروه‌هاي اجاره‌نشين بيان كرده: با توجه به شرايط موجود و براي مديريت اجاره بهاي پرداختي از سوي مستأجران، براي اولين بار بانك عامل بخش مسكن در اين حوزه ورود پيدا و ابزار‌هاي جديدي تدوين كرد.

يكي ديگر از موارد اين بسته، افزايش سقف تسهيلات ساخت مسكن عنوان مي‌شود. بنا به گفته اناركي، سقف تسهيلات ساخت واحد مسكوني در تهران را حداكثر ۱۷۰ ميليون تومان به ازاي هر واحد افزايش داده‌ايم در حالي كه اين عدد پارسال ۱۱۰ ميليون تومان بود و امسال ۶۰ ميليون تومان به منظور عرضه مسكن اين مبلغ اضافه شده است. همچنين در مراكز استان‌ها اين عدد ۱۶۰ ميليون تومان است و در ساير شهر‌ها ۱۳۰ و در مناطق كمتر توسعه‌يافته نيز سقف اين تسهيلات به ۱۱۰ ميليون تومان افزايش يافته است.

مجموعه اين پيشنهادات هنوز مورد تأييد شوراي پول و اعتبار قرار نگرفته، اما برخي مي‌گويند كه اكثر اعضاي شورا با اين طرح موافق هستند.

گزارش اشکال Top