مزایای عرضه متری مسکن در بورس کالا چیست؟

کارشناس بازار سرمایه، گفت: خرید متری مسکن در قالب ابزار مالی در بورس کالای ایران، می تواند پاسخ مناسبی به همه افرادی باشد که برای حفظ دارایی های نقد خود به دنبال سرمایه گذاری در بازار مسکن هستند، اما توانایی های آن ها به اندازه ای نیست که بتوانند یک ملک را به طور کامل خریداری کنند.

حميد ميرمعيني در خصوص راه‌اندازي بازار متشكل مسكن در بورس كالا اظهار داشت: نظام‌مند و قاعده‌پذير كردن بازار مسكن از اهميت بسزايي برخوردار است و باعث مي‌شود به دور از هيجانات كاذبي كه در بازار عادي مسكن وجود دارد، قيمت ملك شفاف و براساس عرضه و تقاضاي واقعي در بورس كالا كشف شود.

وي افزود: اين بازار مي‌تواند يك فرصت عالي و بي‌نظير براي تامين مالي پروژه‌هاي انبوه‌سازي مسكن به شمار آيد، بنابراين اين ابزارمالي ارائه شده در بورس كالا مي‌توان يك بازي برد-برد هم براي متقاضيان و هم براي انبوه‌سازان مسكن به شمار آيد.

ميرمعيني تصريح كرد: معاملات متري مسكن موجبات آن را فراهم مي‌كند تا مسكن به دليل امكان سرمايه‌گذاري با سرمايه‌هاي خرد با تعديل مناسب قيمتي مواجه شود؛ اتفاقي كه اگر رخ دهد، بسيار مبارك است و مي‌تواند بازار مسكن را به سوي ثبات و تعادل رهنمون سازد.

اين كارشناس بازار سرمايه بيان داشت: بايد از تدوين قوانين خلق الساعه در اين طرح به طور كامل جلوگيري شود تا آن را با مشكل روبرو نكند، زيرا كه اين بستر يك فرصت ايده‌ال است تا از طريق بورس كالا، بازار مسكن ساماندهي شود و مسكن را از وضعيت سفته‌بازانه و سرمايه‌اي به كالايي كه مورد نياز آحاد جامعه است، ولي امروز به دليل اين كه دلالي در آن رواج دارد، تبديل كند.

وي اضافه كرد: بورس كالا مي‌تواند دسترسي مردم به مسكن انبوه‌ساز كه به طور طبيعي ساخت آن اقتصادي‌ و با صرفه است را تسهيل كند و از اين طريق فاصله عرضه كننده و متقاضي نيز بسيار كوتاه خواهد شد كه اين امر  موجب آن مي‌شود، مردم با قيمت مناسب‌تري به مسكن دست پيدا كنند.

گزارش اشکال Top