بلاتکلیفی متقاضیان وام ودیعه مسکن/ جزئیات دریافت وام

ستاد ملی مقابله با کرونا، ثبت‌نام وام ودیعه مسکن را تا پایان شهریور ۱۴۰۰ مصوب کرده اما وزارت راه و شهرسازی، هنوز سایتی را برای ثبت‌نام دریافت این وام معرفی نکرده است. جزئیات دریافت وام ودیعه مسکن را در این گزارش بخوانید.

 بر اساس مصوبه اخير ستاد ملي كرونا مهلت ثبت‌نام اشخاص واجد شرايط براي دريافت تسهيلات كمك وديعه اجاره مسكن تا پايان شهريور ۱۴۰۰ تمديد شده است و بانك‌ها و موسسات اعتباري موظفند حداكثر تا پايان آذر امسال، تسهيلات مذكور را پرداخت كنند.

سقف مبلغ اين تسهيلات براي كلانشهر تهران ۷۰ ميليون تومان، ديگر كلانشهرها ۴۰ ميليون تومان و ساير شهرها ۲۵ ميليون تومان تعيين شده كه نسبت به وام وديعه سال گذشته به ترتيب ۲۰، ۱۰ و ۱۰ ميليون تومان افزايش يافته است.

در ادامه مصوبه ستاد ملي كرونا آمده است: «شرايط و مقررات مترتب بر اين تسهيلات در سال ۱۳۹۹، در سال جاري نيز به قوت خود باقي است. تا سقف مبلغ ۱۰ هزار ميليارد تومان از بسته تسهيلات كرونايي، در سال ۱۴۰۰ به پرداخت تسهيلات براي اين موضوع اختصاص داده مي‌شود.»

حسن روحاني، رئيس‌جمهور اول مرداد سال گذشته در جلسه هيات دولت با اعلام خبر پرداخت وام وديعه مسكن گفته بود: آنهايي كه داراي حقوق ثابت هستند و هم چنين براي خانواده‌هايي كه تحت حمايت هستند در تهران براي اجاره‌اي كه مي‌كنند ۵۰ ميليون تومان مي‌توانند از بانك پول بگيرند. اين مبلغ در شهرهاي بزرگ ۳۰ ميليون تومان و در شهرهاي كوچك ۱۵ ميليون تومان است.

وي بيان كرد: اين وام با سود و بهره ۱۳ درصد به مستأجران پرداخت مي‌شود.

با وجود اين، يكي از مشكلات مستأجران در مصوبه ستاد ملي كرونا براي دريافت وام وديعه، مسائل مربوط به ضامن بود كه به نظر مي‌رسد با توجه به افزايش رقم اين وام در سال ۱۴۰۰، اجاره‌نشين‌ها (به خصوص تهراني‌ها) با مشكلات بيشتري مواجه خواهند شد.

در زمان حاضر دريافت وام‌هاي ۵۰ ميليون توماني از بانك‌ها مستلزم داشتن دو ضامن است و مشخص نيست وام ۷۰ ميليون توماني قرار است چگونه و با چه شرايطي پرداخت شود.

از سوي ديگر سود اين وام كه ميزان قسط را تحت تاثير قرار مي‌دهد مي‌تواند به چالشي براي مستأجران تبديل شود. بازپرداخت وام وديعه مسكن، به دو صورت است؛ يكي آن‌كه وام مستقيم به مالك پرداخت مي‌شود و مستأجر فقط كارمزد و سود آن را پرداخت مي‌كند. در اين روش اجاره‌نشين برابر با مدت قرارداد كه معمولا يكسال است سود مربوطه را بازپرداخت مي‌كند.

در روش ديگر بازپرداخت وام وديعه ۳ ساله با سود ۱۲ درصدي است. در اين شيوه وام مستقيم به مستأجر پرداخت مي‌شود و ميزان اقساط آن در شهر تهران، كلانشهرها و ساير شهرها به ترتيب دو ميليون و ۳۲۵ هزار تومان، يك ميليون و ۳۲۸ هزار تومان و ۸۳۰ هزار تومان است.

سود وام وديعه مسكن ۷۰ ميليوني ۱۳٫۷ ميليون تومان، وام ۵۰ مليون توماني ۷٫۸ ميليون تومان و ۴٫۹ ميليون تومان است.

فارغ از چالش ضامن و ميزان اقساط وام وديعه مسكن، هنوز سايتي براي ثبت‌نام اين وام از سوي وزارت راه و شهرسازي معرفي نشده است. سال گذشته متقاضيان مي‌توانستند با مراجعه به سايت طرح ملي مسكن به نشاني tem.mrud.ir نسبت به ثبت‌نام اقدام كنند. اين احتمال وجود دارد امسال نيز فرآيند ثبت‌نام از طريق همين سايت انجام شود.

منبع: تسنيم

گزارش اشکال Top