مالیات خانه لوکس چند؟/ کمترین و بیشترین میزان مالیات

صاحبان هر خانه لوکس از خرداد امسال شناسایی می‌شوند و آن‌ها باید تا پایان بهمن ماه مالیات متعلقه را بپردازند که بررسی‌ها نشان می‌دهد، کمترین و بیشترین مالیاتی که این افراد باید بپردازند به ترتیب معادل ۱۰ و بالای ۳۰۰ میلیون تومان است.

طبق بودجه سال جاري بايد از خانه و خودروهاي لوكس ماليات اخذ شود كه خانه‌هاي با ارزش بيش از ۱۰ ميليارد تومان، خانه لوكس محسوب شده و مالك آن بايد تا بهمن ماه اين ماليات را پرداخت كند كه خانه‌هاي درحال ساخت و در سال تملك از پرداخت اين ماليات معاف هستند.

در اين زمينه، رئيس كل سازمان امور مالياتي خبر داده كه افراد مشمول اين ماليات تا خرداد شناسايي و اين موضوع به آن‌ها منتقل مي‌شود.

براين اساس، نرخ ماليات سالانه اين خانه‌هاي لوكس نيز به شرح زير است:

۱- نسبت به مازاد ۱۰ ميليارد تا ۱۵ ميليارد تومان؛ يك در هزار

۲- نسبت به مازاد ۱۵ ميليارد تا ۲۵ ميليارد تومان؛ دو در هزار

۳- نسبت به مازاد ۲۵ ميليارد تا ۴۰ ميليارد تومان؛ سه در هزار

۴- نسبت به مازاد ۴۰ ميليارد تا ۶۰ ميليارد تومان؛ چهار در هزار

۵-نسبت به مازاد ۶۰ ميليارد تومان به بالا پنج در هزار

بررسي نحوه محاسبه املاك لوكس بيانگر اين است كه املاك با ارزش ۱۰ تا ۱۵ ميليارد تومان بايد سالانه مالياتي معادل ۱۰ تا ۱۴.۹ ميليون بپردازند.

همچنين، املاكي با ارزش ۱۵ تا ۲۵، ۲۵ تا ۴۰ و ۴۰ تا ۶۰ ميليارد تومان به ترتيب بايد سالانه ۳۰ تا ۴۹.۹، ۷۵ تا ۱۱۹.۹ و ۱۶۰ تا ۲۳۹ ميليون تومان ماليات بدهند.

علاوه براين، املاكي كه ارزش آن‌ها بالاي ۶۰ ميليارد تومان نيز مكلف به پرداخت سالانه ۳۰۰ ميليون تومان ماليات هستند. به عنوان مثال، اگر قيمت يك خانه ۲۶۰ متري معادل ۲۶ ميليارد تومان باشد، بايد سالي ۷۸ ميليون تومان ماليات بپردازد.

بنابراين، كمترين و بيشترين مالياتي كه بايد صاحبان خانه‌هاي لوكس بپردازند، ۱۰ و ۳۰۰ ميليون تومان در سال است و بررسي آخرين آمار منتشر شده از سوي بانك مركزي درباره معاملات مسكن در شهر تهران بيانگر اين است كه خانه‌هاي با ارزش بيش از ۱۰ ميليارد تومان تنها ۵.۳ درصد معاملات در اسفند پارسال را تشكيل مي‌دهد.

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top