جزئیات اصلاحیه دستورالعمل وام ودیعه مسکن

در حالی که قرار بود پرداخت وام ودیعه مسکن تا حد ممکن به سهولت انجام شود، در اصلاحیه دستورالعمل اجرایی این وام، شرایط برای مستأجران سخت‌تر شده است.

در حالي كه وزير راه و شهرسازي و رئيس كل بانك مركزي بارها از عدم نياز به ضامن براي وام‌هاي ۱۵ و ۳۰ ميليون توماني خبر داده‌اند، در دستورالعمل اصلاحي اين تسهيلات كه با تفاهم معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي و قائم مقام بانك مركزي با مديران بانك‌هاي عامل تدوين شده، وام ۳۰ و ۵۰ ميليون توماني يك ضامن نياز دارد.

همچنين تعيين نحوه اخذ ضمانت به صورت چك يا سفته بودن نيز به بانك‌ها واگذار شده است؛ اين در حالي است كه برخي از بانك‌هاي عامل به متقاضيان اعلام كرده‌اند كه بر اساس دستورالعمل داخلي بانك، سفته از متقاضيان نمي‌پذيرند و چك نيز بايد به نام خود متقاضي باشد؛ به عبارت ديگر در صورتي كه دسته چك به نام خودِ متقاضي نباشد، از تشكيل پرونده وام وديعه خودداري مي‌كنند.

پيش از اين نيز از سوي مقامات بانك مركزي و وزارت راه و شهرسازي اعلام شده بود كه استعلامي بابت چك برگشتي انجام نمي‌شود؛ اما بر اساس دستورالعمل تدوين شده، تنها دسته چك‌هايي كه تاريخ صدور آنها به ۱ اسفند ۹۸ به بعد اختصاص داشته باشد، نيازي به استعلام بابت چك برگشتي ندارند.
بانك اين اختيار را دارند كه اگر فرد معرفي شده از سوي سامانه وزارت راه و شهرسازي، ظرف ۲ هفته نسبت به تكميل مدارك و معرفي ضامن به بانك اقدام نكند، متقاضي را از چرخه دريافت تسهيلات حذف كنند.

در حالي كه پيش از اين محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي در يك برنامه زنده تلويزيوني و همچنين عبدالناصر همتي رئيس كل بانك مركزي در يادداشت اينستاگرامي خود اعلام كرده بودند منابع تسهيلات وديعه مسكن از محل ۲۵ هزار ميليارد تومان از خط اعتباري ۷۵ هزار ميليارد توماني صندوق توسعه ملي براي اعطاي تسهيلات به بنگاه‌هاي آسيب ديده از كرونا تأمين شده، در دستورالعمل مصوب بانك مركزي و وزارت راه و شهرسازي، دو سوم منابع تسهيلات وديعه مسكن، منابع داخلي بانك‌ها و يك سوم باقي مانده از محل آزادسازي ذخيره قانوني بانك‌ها نزد بانك مركزي اعلام شده است.

اگرچه در دستورالعمل مذكور، نرخ سود تسهيلات وديعه مسكن، بسته به انتخاب روش دريافت اين وام از سوي متقاضي، ۱۲ يا ۱۳ درصد تعيين شده، اما در تبصره‌اي اعلام شده است كه اگر متقاضي، نسبت به پرداخت اقساط در سررسيدهاي تعيين شده اقدام نكند، علاوه بر آنكه نرخ سود اين تسهيلات، به نرخ سود مصوب شوراي پول و اعتبار (در حال حاضر ۱۸ درصد) تغيير مي‌كند، ۶ درصد ديگر نيز به عنوان وجه التزام به نرخ سود افزوده خواهد شد كه عملاً سود تسهيلات مربوطه را به ۲۴ درصد افزايش مي‌دهد.

گزارش اشکال Top