بازار مسکن و خودرو در اولین ماه سال چه شرایطی را تجربه می‌کنند؟

حالا در آخرین روزهای بی تکرار سال ۱۳۹۷، وقتی شمارش معکوس برای آخرین پنجشنبه، آخرین جمعه و ... آغاز شده است ترکیب بازارهای مهم ایران با تغییر شرایط روبرو شدند.

تب تند بازار مسكن در سال ۱۳۹۷، حالا چند روزي است به عرق نشسته است، نه خريدي در كار است و نه فروشي. به نظر مي رسد مشاوران املاك تعطيلات روزدهنگام خود را آغاز كرده اند تا به پيشواز خواب بهاري بازار بروند.
 
 قيمت مسكن در سال جاري افزايشي نزديك به صد در صد را تجربه كرد. هر چند ركود بازاربه معناي كشيده شدن ترمز افزايش قيمت ها نيست اما اين روزها بازار مسكن از خريداران و فروشندگان خالي شده است. اين سرمايه‌اي‌ترين بازار ايراني حالا شمارش معكوس براي افزايش سقف تسهيلات را آغاز كرده است، مصوبه‌اي كه در خصوص افزايش ۲۰ ميليون توماني سقف تسهيلات به تاييد شوراي پول و اعتبار رسيده است اما هنوز ابلاغ نشده است.
 
برخي مشاوران املاك مي گويند ركود بازار مسكن از اسفند ماه آغاز مي شود و اغلب تا پايان ارديبهشت ماه تداوم مي‌يابد. امسال نيز بازار همين وضعيت را تجربه مي كند و خريد و فروش در اسفند ماه به كف رسيده است.
 
برخي معتقدند بازار مسكن توانايي افزايش قيمت جديد را در شرايط كنوني ندارد اما رشد بيست ميليون توماني تسهيلات به رغم آنكه تاثير چنداني در قدرت خريد ندارد اما مي تواند زمينه را براي رشد قيمت واحدهاي كم متراژ فراهم كند.
 

خريد و فروش خودروهاي دست دوم داغ شد

 
در شرايطي كه تحويل خودروهاي صفر كيلومتر شتاب گرفته است و خودروسازان در روزهاي اخير بيش از گذشته خودروهاي ثبت نامي را تجويل مي دهند و البته با فروش فوري، قول ايفاي تعهداتشان تا پايان فروردين ماه را مي‌دهند، بازار خريد و فروش خودروهاي دست دوم رونق گرفته است. اين بازار همواره در اسفند ماه داغ مي شد اما امسال تحت تاثير رشد عجيب قيمت ها، با تاخير گرم شد و البته هيچ گاه به داغي سال هاي قبل نيز نرسيد.
 
 وضعيت اين دو بازار عمده نشان مي دهد اقتصاد ايران ركودي سنگيني تر از قبل را تجربه مي كند چرا كه ريزش ارزش پول ملي، سبب شده است اقتصاد ايران با بحران دست و پنجه نرم كند. خودرو نيز امسال به فراخور افزايشي بين ۱۰۰ و حتي در برخي خودروها دويست درصدي را شاهد بود و همين وضعيت قيمتي خودرو، اين كالاي مصرفي بادوام را از دسترش خريداران خارج كرد چرا كه بخش مهمي از ركود اين بازار تحت تاثير نبود قدرت خريد در ميان خريداران ايراني است. بسياري از فعالان بازار خودرو معتقدند تعديل قيمت ها در بازار خودرو در فروردين ماه با تداوم روند تحويل فوري ادامه مي يابد و بي ترديد فروردين ماه خوبي براي خريداران واقعي و ماهي سخت براي سرمايه‌گذاران در بازار خودرو است.

گزارش اشکال Top