رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

یک کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه رشد قیمت در هر کالایی با آغاز سال جدید رخ می دهد و این موضوع برای مسکن هم اجتناب ناپذیر است گفت:قیمت مسکن به گونه ای افزایش یافته که قدرت خرید به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

مهدي روانشادنيا در خصوص آينده بازار مسكن با اشاره به اينكه رشد قيمت مسكن در سال آينده به آن شكل نخواهد بود گفت: رشد قيمت مسكن در سال آينده متاثر از افزايش ساير كالاها رخ خواهد داد اما به دليل قدرت خريد پايين متقاضيان اين رشد قطعا كمتر از نرخ تورم عمومي اعلام شده از سوي بانك مركزي خواهد بود.

اين كارشناس مسكن ادامه داد:اين روزها متوسط قيمت مسكن در مناطق مختلف شهر تهران نشان از اين دارد كه بيشترين افزايش قيمت در مناطق يك و ۲۱ ثبت شده است و اتفاقا اين مناطق نيز بيشترين افت تعداد معاملات را تجربه كرده اند.

روانشادنيا تاكيد كرد: اين تحليل نشان مي دهد كه يك گروه از خريداران مصرف‌كنندگان واقعي هستند كه توانشان در واحدهاي كوچك متراژ در مناطق ارزان قيمت است و گروه دوم مربوط به متقاضياني است كه در مناطق شمالي تهران در حال خريد مسكن به قصد سوداگري هستند پس منحني توزيع قيمت‌ها و معاملات مسكن، نرمال نيست.

اين كارشناس مسكن در پاسخ به اين سؤال كه آيا با اين كاهش قيمت مسكن در سال آينده نيز مي‌توانيم بگوييم كه قيمت‌ها كاهشي خواهد بود، گفت: به هر حال رشد قيمت مسكن در سال آينده به آن شكل نخواهد بود و قطعاً اين رشد كمتر از نرخ تورم عمومي اعلام شده از سوي بانك مركزي كه همواره بين ۱۰ تا ۱۵ درصد است خواهد بود.

وي با اشاره به اينكه براي كنترل قيمت مسكن بهترين راه اين است كه دولت با اعطاي تسهيلات به سازندگان آنها را در ساخت مسكن تقويت كند اظهار داشت: قطعا اگر برنامه هايي مثل دريافت ماليات از اين واحدهاي ساخته شده براي خالي نماندن اجرا شود هيچ سازنده اي بعد از اتمام ساخت مسكن آنها را براي گرانتر شدن نگه نخواهد داشت.

وي افزود: پس عرضه مناسب مسكن مي تواند موجب پاسخگويي مناسب به تقاضا باشد و ديگر شاهد رشد جهشي قيمت ها نباشيم.

 

منبع: فارس

گزارش اشکال Top