تحرک اندک در بازار مسکن

جدیدترین آمار از معاملات مسکن در نیمه بهمن ماه که از سوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک ارائه شد، حاکی از آن است که خرید و فروش در ۱۵ روز ابتدای بهمن نسبت به همین بازه زمانی در دی‌ماه مقدار اندکی افزایش یافته است.

رصد اوضاع بازار مسكن در بهمن ماه ۱۳۹۷ از كاهش نسبي سرعت سقوط آزاد معاملات حكايت دارد. در ۱۵ روز ابتداي بهمن ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۵۳۶۷ قرارداد خريد و فروش مسكن در شهر تهران به امضا رسيده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل كاهش ۵۴ درصدي نشان مي‌دهد. با اين حال از آن‌جا كه در ۱۵ روز دي‌ماه امسال ۴۰۲۸ قرارداد به امضا رسيده بود معاملات در بهمن ماه طي اين بازه زماني ۱۳۳۹ مورد افزايش يافته است. هم‌چنين در ۳۰ روز دي‌ماه و بر اساس آمار اتحاديه املاك، قراردادهاي خريد و فروش مسكن در پايتخت منفي ۶۶ درصد را نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن نشان مي‌داد كه در بهمن ماه اين رقم به منفي ۵۴ درصد رسيده است. در كل كشور نيز شاهد انعقاد ۲۷ هزار و ۲۷۳ قرارداد طي ۱۵ روز ابتداي بهمن ماه ۱۳۹۷ بوده‌ايم كه افت ۲۰ درصدي نسبت به ۱۵ روز ابتداي بهمن ماه ۱۳۹۶ را نشان مي‌دهد.

مصطفي‌قلي خسروي رئيس اتحاديه مشاوران املاك در تشريح آخرين وضعيت معاملات مسكن تهران و كل كشور گفت: از يكم تا پانزدهم بهمن ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۵۳۶۷ قرارداد خريد و فروش مسكن در شهر تهران به امضا رسيده كه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۴ درصد كاهش يافته است. هم‌چنين در همين مدت ۶۳۱۶ اجاره‌نامه امضا شده كه از كاهش ۱۳ درصدي نسبت به ۱۵ روز ابتداي بهمن‌ماه ۱۳۹۶ حكايت دارد.

وي افزود: از يكم تا پانزدهم بهمن ماه ۱۳۹۷ در كل كشور نيز ۲۷ هزار و ۲۷۳ قرارداد خريد و فروش منعقد شده كه افت ۲۰ درصدي نسبت به زمان مشابه سال قبل را نشان مي‌دهد. در ۱۵ روز ابتداي بهمن ماه ۱۳۹۷ هم‌چنين ۲۱ هزار و ۳۱۶ قرارداد اجاره در كل كشور به امضا رسيده كه كاهش ۹ درصدي را نسبت به ۱۵ روز ابتداي بهمن ماه ۱۳۹۶ نشان مي‌دهد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك استان تهران با بيان اين‌كه آمار در سطح تهران و كشور نشان‌دهنده آن است كه سرعت كاهش معاملات گرفته شده است، گفت: با توجه به ثبات نسبي بازار ارز كه عاملي اثرگذار در قيمت مسكن محسوب مي‌شود و هم‌چنين افت بازده سرمايه در بورس، انتظار مي‌رود سرمايه‌ها به تدريج وارد بازار مسكن شود. البته جهش قيمتي براي سال آينده پيش‌بيني نمي‌شود اما افزايش متناسب با نرخ تورم، قابل پيش‌بيني است.

به گفته خسروي، كانال مالي بين ايران و اروپا (INSTEX) كه در روزهاي اخير ايجاد شد نيز مي‌تواند به رونق در اقتصاد كلان و متعاقباً بازار مسكن كمك كند. پيش‌بيني مي‌شود با تثبيت اين ساز و كار در ماه‌هاي آينده شاهد تحرك در خريد و فروش ملك باشيم.

وي تاكيد كرد: مشاوران املاك به هيچ عنوان از التهاب بازار مسكن خوشحال نمي‌شوند؛ زيرا نوسانات شديد قيمتي در بازار ملك به كاهش معاملات و خروج سرمايه از اين بخش مي‌انجامد. اميدواريم سال آينده شاهد ثبات قيمت مسكن باشيم اما بايد اين واقعيت را در نظر داشت كه هر نوع تغيير در بخش حامل‌هاي انرژي، كاهش ساخت و ساز يا شوك در بازارهاي ارز يا طلا مي‌تواند در بازار مسكن اثرگذار باشد. البته رويكرد اخير وزارت راه و شهرسازي مبني بر رونق ساخت و ساز مي‌تواند مقداري از فشار تقاضا بكاهد و اين بازار را آرام كند.

تقاضا براي واحدهاي كوچك متراژ

خسروي با بيان اين‌كه عرضه مسكن لوكس در شهر تهران به اندازه كافي صورت گرفته است گفت: طبق آمار سال ۱۳۹۵ در استان تهران ۴۹۰ هزار واحد مسكوني خالي وجود دارد كه بخش عمده آن به خانه‌هاي لوكس بزرگ متراژ در مناطق شمالي تهران مربوط مي‌شود. از سوي ديگر تقاضاي واقعي را در مناطق ارزان قيمت براي واحدهاي كوچك متراژ شاهد هستيم. لذا به سرمايه‌گذاران پيشنهاد مي‌شود تمركز خود را براي ساخت و ساز اين نوع واحدها قرار دهند. نوسازي بافت فرسوده نيز مي‌تواند به ايجاد تعادل در بازار مسكن منجر شود.

بر اساس اعلام بانك مركزي در دي ماه سال جاري تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران به ۶۷۰۰ واحد رسيد كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۱.۴ دهم و ۶۴.۶ درصد كاهش را نشان مي‌دهد. هم‌چنين در ماه مورد نظر متوسط قيمت خريد و فروش يك متر مربع زير بناي واحد مسكوني معامله شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي شهر تهران، ۹ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه گذشته ۲.۵ درصد و ماه مشابه سال قبل ۹۰.۸ درصد افزايش يافته است

گزارش اشکال Top