مبلغ وام ازدواج سال 98 مشخص شد

بررسی‌ها نشان می دهد در لایحه بودجه سال ۹۸ کشور دولت وام قرض‌الحسنه ازدواج جوانان را مانند سال جاری ۱۵ میلیون تومان تصویب کرده و به مجلس ارسال خواهد کرد.

بر اين اساس در بند «الف» تبصره ۱۶ لايحه بودجه سال آينده آمده است: به منظور حمايت از ازدواج جوانان بانك مركزي جمهوري اسلامي موظف است كليه بانك‌ها و مؤسسات اعتباري كشور را ملزم كند به اندازه سهم خود از مجموع كليه منابع در اختيار پس‌انداز، جاري و سپرده قرض‌الحسنه بانك‌ها در پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه مشاركت كرده و تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولويت نخست پرداخت قرار دهند. تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج براي هر يك از زوجين در سال ۱۳۹۸، ۱۵۰ ميليون ريال با دوره بازپرداخت پنج ساله است.
اين در حالي است كه طبق بررسي هاي انجام گرفته امكان افزايش مبلغ وام ازدواج سال 98 به 30 ميليون وجود دارد ولي متاسفانه در اين امر كوتاهي رخ مي دهد.

هزينه‌هايي كه هر روز بالا مي‌رود

ثابت نگه داشته شدن ميزان وام قرض‌الحسنه ازدواج در حالي است كه در حال حاضر با توجه به نوسان قيمت ارز و تأثير آن در بهاي تمام‌شده لوازم خانگي، تورم، مسكن و نظاير آن ارزش اين رقم كاهش يافته و منطبق با شرايط روز كشور نيست. بر اين اساس تنها خريد پنج قلم اجناس ضروري براي شروع يك زندگي، يا يك كيفيت متوسط هزينه‌اي در حدود ۲۲ ميليون تومان براي يك زوج به همراه دارد.

ببر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته، يك تلويزيون LED ۳۲ اينچ ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان، يك LED هوشمند ۴۳ اينچ با قيمت ۴ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان و يك LED هوشمند ۵۵ اينچ با امكانات مختلف و قيمت ۹ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار قيمت مي‌خورند.

همچنين يخچال و فريزري ايراني كه ابعادش اندكي كوچك‌تر از حد معمول است، يك ميليون و ۷۰۰ هزار تومان قيمت دارد. خريد يك يخچال و فريزر دوقلوي ايراني نيز ۶ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان هزينه دارد. اين در حالي است كه يخچال‌ فريزر‌هاي سايدباي‌سايد خارجي قيمت‌هاي بيش‌تري دارند و براي مثال نمونه معمولي يك برند كره‌اي قيمتي معادل ۲۲ ميليون و ۹۰۰ هزار تومان دارد.

ماشين لباس‌شويي‌هاي موجود در بازار نيز نمونه‌هاي مختلف ايراني و خارجي را شامل مي‌شود. يك ماشين لباس‌شويي ايراني ۶ كيلوگرمي ۳ ميليون و ۸۷۵ هزار تومان قيمت دارد. يك ماشين لباس‌شويي خارجي هشت كيلوگرمي از قيمتي معادل ۷ ميليون و ۶۵۰ هزار تومان برخوردار است و يك نمونه خارجي ديگر با همين ظرفيت و قابليت‌هاي بيش‌تر ۱۳ ميليون و ۶۵۰ هزار تومان براي عروس و داماد آب مي‌خورد.

علاوه بر اين اجاق گاز از نوع روميزي سه‌شعله با قيمت ۵۹۰ هزار تومان در بازار عرضه مي‌شود و نمونه ايراني فردار با قيمت يك ميليون و ۹۵۰ هزار تومان ارزش‌گذاري شده و نمونه خارجي با دو فر قيمتي حدود ۴ ميليون و ۶۵۰ هزار تومان دارد.

جاروبرقي‌هاي خارجي نيز شامل مواردي از نوع سطلي با قيمت ۸۵۰ هزار تومان و نمونه‌هاي جديدتر با قيمت يك ميليون و ۵۵ هزار تومان و ۲ ميليون و ۸۹۰ هزار تومان است.

اگر عروس و داماد بخواهند يك تخته فرش ماشيني ۱۲ متري در خانه خود داشته باشند، بايد بين ۳ ميليون و ۸۳۰ هزار تومان تا ۴ ميليون و ۶۸۰ هزار تومان براي آن هزينه كنند.

يك دست مبل هفت نفره ايراني هم ۵ ميليون و ۷۵۵ هزار تومان قيمت دارد و نمونه‌هاي خارجي قيمت‌هايي حدود ۱۰ ميليون تومان را شامل مي‌شود. سرويس ظروف چيني ۱۰۲ پارچه ايراني يك ميليون و ۱۴۰ هزار تومان و ۱۲۱ پارچه ايراني نيز ۳ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان قيمت دارد. همچنين سرويس قابلمه و تابه از ۲۵۵ هزار تومان تا يك ميليون و ۶۶۰ هزار تومان در بازار پيدا مي‌شود.

بنابراين اگر بخواهيم قيمت ميانگين براي خريد اقلام اصلي جهيزيه كه در اين گزارش به آن اشاره شد، آن هم با يك كيفيت متوسط و اكثراً مدل‌هاي ايراني را در نظر بگيريم، هر زوج به بيش از ۳۰ ميليون تومان وجه نقد نياز دارند. به اين مبلغ بايد هزينه‌هاي خريد ديگر اقلام مورد نياز منزل و از همه مهم‌تر بايد مبلغ مربوط به رهن يك واحد مسكوني را نيز اضافه كرد كه قطعاً مجموع اين مبالغ بيش از ۶۰ ميليون تومان خواهد شد كه اين رقم دقيقاً دو برابر مجموع وامي است كه به زوج‌ها پرداخت مي‌شود.

از اين رو دولت اگر به دنبال ترويج ازدواج در ميان جوانان و رفع موانع اين اقدام است، بايد متناسب با شرايط اقتصادي فعلي جامعه تسهيلات مربوط به ازدواج را به يك رقم معقول براي شروع زندگي نرمال برساند.

گزارش اشکال Top