حال این روزهای بازار معاملات مسکن چطور است؟

رکود مسکن به حدی عمیق شده که اغلب مشاوران املاک از کاهش شدید میزان مراجعه خریداران و همین‌طور فروشنده‌ها به بنگاه‌ها خبر می‌دهند.

خريد و فروش آپارتمان مسكوني در تهران در حالي از رونق افتاده كه مشاوران املاك معتقدند اگر بازار بخواهد رفتار سنتي هميشگي را داشته باشد، قاعدتا از يك ماه آينده بايد منتظر افزايش دماي معاملات در بازار مسكن شب عيد باشيم. با اين حال عمده مشاوران املاك كه «دنياي اقتصاد» از آنها درباره شرايط كنوني و چشم‌انداز تا پايان سال ۹۷ بازار مسكن پرس و جو كرده است، بر اين باور هستند كه بازار مسكن شب عيد امسال هيچ شباهتي به سال گذشته و حتي سال ۹۵ نخواهد داشت و به احتمال زياد سطح معاملات از بهمن و اسفند حداقل از دو سال گذشته كمتر خواهد بود.

به گزارش دنياي اقتصاد در سال ۹۵ با وجود اينكه برخي از كارشناسان بازار را همچنان ركودي توصيف و البته عده‌ ديگري هم آن را در فاز «پيش‌رونق» ارزيابي مي‌كردند، ۱۲ هزار و ۲۰۰ واحد مسكوني در پايتخت معامله شد. در اسفند ۹۶ كه ماه‌هاي آغازين اوج‌گيري قيمت مسكن محسوب مي‌شد و بازار خود را براي ثبت بيشترين جهش در ماه‌هاي بهار و تابستان آماده مي‌كرد نيز، ۱۲ هزار و ۳۰۰ آپارتمان مسكوني در تهران خريد و فروش شد.

با اين حال در حال حاضر با توجه به سطح ۶ هزار و ۸۰۰ واحدي معاملات در آذر ماه، اغلب مشاوران املاك بر اين باورند كه حتي با وجود حرارت بيشتر بازار مسكن در شب عيد نوروز نبايد منتظر تكرار آمارهاي سال‌هاي گذشته از معاملات باشيم. استدلال آنها اين است كه متقاضيان مسكن با مشاهده ادامه رشد تدريجي قيمت مسكن به شكل پياپي در ماه‌هاي اخير، قاعدتا اگر قدرت خريد كافي داشتند بايد زودتر از اينها خريد خود را انجام مي‌دادند. اما از آنجا كه آنها از اواخر تابستان مسير خروج از بازار مسكن را انتخاب كرده‌اند، در شب عيد نوروز نيز نبايد منتظر بازگشت آنها باشيم.

گزارش اشکال Top