فرونشست زمین "تهران" را تهدید می کند!

مجله نیچر در گزارشی نسبت به فرونشست زمین هشدار داده است.این نرخ بالای فرونشست زمین در مناطق مختلف زمین در ایران باعث شده تا بحران به شکل واضحی در تهران دیده شود.

متقي در اين باره توضيح داد: «وقتي در اين مناطق قدم مي‌زنيد شما با سطوح ناهموار خيابان‌ها، ترك‌ها روي ديوارها و حتي ساختمان‌هايي روبرو مي‌شويد كه بايد تخريب مي‌شدند.» بر اساس مطالعات محققان مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي تهديد فروريزش كه خود از پيامدهاي فرونشست است، سه منطقه ۱۲، ۱۷ و ۱۸ جزو مناطق داراي ريسك بالا و كانون خطر در سريال فروريزش‌هاي زمين در پايتخت هستند. از سويي بررسي‌هاي همين مركز نشان مي‌دهد كه مقبره شاه عبدالعظيم بر اثر فرونشست زمين كج شد. نيچر در مقاله خود در اين باره نوشته است:‌ «شكاف‌هاي بزرگ با طول‌هاي چند كيلومتري در جنوب غرب تهران خطوط برق و خطوط مترو را با خطر مواجه كرده است.» علي بيت‌اللهي رييس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي در همين رابطه گفته بود:‌«يك كشاورزي كه مي‌شناختم يك بار براي چند ساعت زير زمين اسير شد، او در يك چاله ۶ متري افتاده بود.»

تهران يكي از بزرگترين پايتخت‌هاي آسيايي، در حال فروريزش است. اين خبر قديمي است كه حالا صداي اين خبر به گوش يكي از بزرگترين نشريه‌هاي علمي جهان رسيده است.

مجله تخصصي علمي نيچر در گزارش جديد خود هشدار داده تهران در حال فرونشست سالانه ۲۵ سانتي‌متري است. اين موضوع را عكس‌هاي تصاوير ماهواره‌اي جمع‌آوري شده از فرونشست زمين بين سال ۲۰۰۳ تا  ۲۰۱۷ تهران در مركز تحقيقات علوم زمين در پونسدام آلمان نشان مي‌دهند.

اين مجله در گزارش خود نوشته است: «آمارهاي جديد جنبه‌اي ديگر از مسئله ايران را نشان مي‌دهند كه مخلوطي از مناطق شهري، كشاورزي و حاشيه‌اي تهران در حال ريزش با ميزان سالانه ۲۵سانتي‌متر است. همچنين شهر ورامين، منطقه‌اي مخصوص كشاورزي در جنوب غرب ايران هم در حال ريزش با همين سرعت است. فرودگاه بين‌المللي اين شهر هم سالانه ۵سانتي‌متر فرونشست مي‌كند.»

وضعيت چقدر وخيم است؟

مهدي متقي و محمودحق شناس زمين‌شناس‌هاي ايراني تحقيقاتي درباره اطلاعات جديد به دست آمده در مركز تحقيقات علوم زمين در آلمان تحقيقاتي انجام داده‌اند كه حاصل آن اين اخبار بسيار نگران كننده است. البته قبل از اين هم تحقيقات انجام شده در سازمان نقشه‌برداري كشور از اين وضعيت نگران‌كننده خبر داده بود.

گزارش‌هاي منتشر شده در اين سازمان در يك سال گذشته نشان داده كه ميزان فرونشست زمين در شهريار ۲۲ سانتي‌متر و در دهه گذشته در كل تهران ۲متر است .

اين آمار نشان مي‌دهد كه تهران نسبت به ديگر شهرهاي ايران وضعيت بسيار وخيم كننده‌اي دارد. گزارش نيچر نشان مي‌دهد كه وضعيت تهران نسبت به ديگر كشورهاي دنيا هم بسيار نگران‌كننده‌تر است. روبرتو تاميس يك مهندس در دانشگاه آليكانته اسپانيا در اين باره به نيچر گفت: «اين آمار يكي از بيشترين نرخ‌هاي فرونشست در جهان است.»

اين بحران فقط براي بخش كوچكي از تهران هم نيست. تحقيق ۲ محقق ايراني حاضر در آلمان نشان مي‌دهد كه ۱۰درصد وسعت بخش شهري تهران در كنار شهرهاي اقماري با فرونشست زمين روبرو شده‌اند.

بحران را در شهر ببينيد

اين نرخ بالاي فرونشست زمين در مناطق مختلف زمين در ايران باعث شده تا بحران به شكل واضحي در تهران ديده شود. متقي در اين باره توضيح داد: «وقتي در اين مناطق قدم مي‌زنيد شما با سطوح ناهموار خيابان‌ها، ترك‌ها روي ديوارها و حتي ساختمان‌هايي روبرو مي‌شويد كه بايد تخريب مي‌شدند.»

بر اساس مطالعات محققان مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي تهديد فروريزش كه خود از پيامدهاي فرونشست است، سه منطقه ۱۲، ۱۷ و ۱۸ جزو مناطق داراي ريسك بالا و كانون خطر در سريال فروريزش‌هاي زمين در پايتخت هستند. از سويي بررسي‌هاي همين مركز نشان مي‌دهد كه مقبره شاه عبدالعظيم بر اثر فرونشست زمين كج شد.

نيچر در مقاله خود در اين باره نوشته است:‌ «شكاف‌هاي بزرگ با طول‌هاي چند كيلومتري در جنوب غرب تهران خطوط برق و خطوط مترو را با خطر مواجه كرده است.»

علي بيت‌اللهي رييس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي در همين رابطه گفته بود:‌«يك كشاورزي كه مي‌شناختم يك بار براي چند ساعت زير زمين اسير شد، او در يك چاله ۶ متري افتاده بود.»

چرا زمين مي‌ريزد؟

اما موضوع مهم‌تر از شدت اين حادثه علت آن است. اتفاقي كه هنوز مسوولان پاسخ قطعي به آن ندادند. به طور كلي برداشت آب‌هاي زيرزميني، زه‌كشي خاك‌هاي ارگانيك، معدن كاري و موضوعات بسيار مختلف ديگري مي‌تواند منجر به فرونشست زمين در مناطق مختلف شوند.

اما يكي از اصلي‌ترين دلايل چنين حوادثي برداشت مواد مختلف از منابع زيرزميني است موضوعي كه عامل آن جمعيت است. در اين رابطه در گزارش مجله نيچر نوشته شده است: «افزايش جمعيت كه منجر به افزايش برداشت‌هاي گاز، نفت و آب از زيرزمين شده از عوامل اصلي فرونشست زمين است. براي مثال تصاوير ماهواره‌اي نشان مي‌دهند كه جاكارتا سالاينه ۲۰سانتي‌متر نشست مي‌كند. در برخي مناطق دره سن خوآكين در كاليفرنيا اين نرخ به ۶۰سانتي‌متر رسيده هم است.»

تهران هم دقيقا همانند جاكارتا و كاليفرنيا يكي از شهرهاي پرجمعيت جهان است كه ميزان برداشت آب‌هاي زيرزميني آن در چند سال گذشته به شدت افزايش پيدا كرده. اما نيچر در كنار اين موضوع ۲اتفاق ديگر را هم عامل ريزش زمين در تهران مي‌داند. در گزارش اين نشريه در اين رابطه آمده است:‌ «مخلوطي از رشد جمعيت، خشكسالي‌ها و سدهايي كه آب باران‌ها را جمع مي‌كند اين مسئله را تشديد كرده.»

گفته مي‌شود كه حدود ۳۰هزار چاه غيرقانوني در تهران وجود دارند.

در واقع افزايش جمعيت باعث شده تا ميزان استفاده از منابع زيرزميني آب در تهران به شدت زياد شود و حالا خالي شدن سفره‌هاي زميني اين بحران را در تهران ايجاد كرده، بحراني كه تهران در آن فرورفته و حالا خبر آن به گوش يكي از مجلات علمي معتبر جهان رسيده

نيچر در اين باره نوشت:‌ «فروريزشي كه اكنون اتفاق افتاده شايد غيرقابل جبران باشد، مشاهدات محققان نشان مي‌دهد كه ديگر زمين نمي‌تواند به حالت قبلي خود برگردد حتي اگر بارندگي زيادي رخ بدهد. لينلين گي يك محقق در دانشگاه سيدني مي‌گويد چنين شرايطي مي‌تواند منجر به افزايش سيل‌ها بشود چون ديگر آب باران جايي براي رفتن ندارد.»

منبع : خبرآنلاين

گزارش اشکال Top