دلار با بازار مسکن چه کرد؟

آمار افزایش ۳۴ درصدی پروانه‌های ساختمانی در مقابل کاهش ۵۴ درصدی معاملات پایتخت، حاکی از آن است که با وجود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در کلان‌شهر تهران، احتمالا تا پایان سال‌جاری تعداد خانه‌های خالی بیشتر خواهد شد.

با وجودي كه آخرين آمار از افزايش ۳۴ درصدي صدور پروانه‌هاي ساختماني نسبت به زمان مشابه سال قبل خبر مي‌دهد، تورم مصالح ساختماني و افت ۵۴ درصدي معاملات احتمالا اثر منفي در توليد مسكن خواهد داشت. بانك مركزي مهرماه امسال گزارش داد كه طي شش ماهه ابتداي سال جاري ۳۲ هزار پروانه ساختماني در كل كشور و ۳۰۰۰ پروانه در شهر تهران صادر شده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب رشد ۷.۵ و ۳۴ درصدي را نشان مي‌دهد.

 

با اين‌كه صدور پروانه‌هاي ساختماني در ماه‌هاي مختلف از روند ثابتي برخوردار نيست، اگر ميانگين ۶.۲ واحد مسكوني براي هر يك از ۳۰۰۰ پروانه صادر شده در شهر تهران را ملاك قرار دهيم تا پايان سال جاري حدود ۳۷ هزار واحد مسكوني توليد مي‌شود. با احتساب نصف شدن تعداد معاملات احتمالا نيمي از اين واحدها روي دست صاحبانشان مي‌ماند و به ۴۹۰ هزار واحد خالي از سكنه تهران اضافه خواهد شد. عدم توان طرف تقاضا در شرايطي به ركود معاملاتي منجر شده كه با توجه به حدود ۷۰۰ هزار ازدواج ساليانه در كشور، تقاضاي مطلق در حال انباشته شدن است.

 

افزايش تا ۱۵۱ درصدي قيمت برخي مصالح ساختماني

به دنبال نوسانات نرخ ارز كه از پايان سال گذشته رقم خورد، اغلب مصالح ساختماني با رشد قيمت مواجه شده كه مي‌تواند به فاصله‌ي زماني، اثر منفي در توليد و عرضه مسكن بگذارد. طبق آمار در شش ماهه ابتداي سال ۱۳۹۷ گروه لوله و پروفيل‌هاي فولادي از ۲۶ تا ۱۵۱ درصد، گروه ميلگرد از ۹۸ درصد تا ۱۴۶ درصد، گروه ورق‌هاي گالوانيزه از ۵۴ تا ۹۳ درصد و گروه سنگ‌هاي تخت پلاك از ۷ تا ۵۶ درصد افزايش قيمت داشته‌اند. رشد عجيب و غريب مصالح ساختماني در حالي رقم خورده كه عمده اين مصالح در داخل كشور توليد مي‌شود و نمي‌تواند تاثيرپذيري چنداني از جهش نرخ ارز داشته باشد.

 

توهم فروشندگان در شرايط ركود

با وجودي كه آمار از ركود تورمي بازار مسكن حكايت مي‌كند بررسي‌هاي ميداني از مناطق مختلف نشان مي‌دهد فروشندگان واحدهاي نوساز به طور مرتب قيمت‌هاي پيشنهادي را بالا مي‌برند. در ماه‌هاي اخير در شهر تهران شاهد تورم ماهيانه بوده‌ايم و بنا بر آمار، اين رشد در واحدهاي كليدنخورده بيشتر بوده است. حتي واحدهايي كه چهار پنج سال از ساخت آنها مي‌گذرد، تنها با توجيه كليدنخورده بودن با نرخ واحدهاي نوساز به فروش مي‌رسد. با اين حال پيش‌بيني مي‌شود كه سرعت رشد ماهيانه قيمت مسكن شهر تهران در ماه‌هاي آينده كاهش مي‌يابد.

 

رشد ۹۱ درصدي قيمت مسكن در پايتخت

بررسي‌ها نشان مي‌دهد با فروكش كردن التهاب بازارهاي ارز و طلا، سرمايه‌گذاران اين بازارها به بخش مسكن شيفت شده‌اند و عمده خريد و فروش ملك در بخش تقاضاي سوداگرانه انجام مي شود. پارادوكس موجود از افت شديد معاملات در برابر رشد قيمتها به اين مفهوم است كه فروشندگان حرفه اي تورم ماهيانه مسكن را رقم مي‌زنند. معدود متقاضيان مصرفي نيز به خريد آپارتمانهاي ۱۶ سال به بالا روي آورده‌اند كه سهم معاملات اين گروه از كل معاملات را نسبت به زمان مشابه سال قبل چهار درصد افزايش داده‌اند. بر اساس رفتار معمول بازار مسكن طي ادوار گذشته اين بازار پس از يك دوره ركود ۱۰ تا ۱۲ فصلي وارد رونق مي شود. محاسبه ورود به دوره ركود از زمان ثبات قيمتها صورت مي گيرد وزمان ورود به دوره رونق بازار مسكن به طول ركود غيرتورمي بستگي دارد.

 

به گزارش ايسنا، بر اساس تازه‌ترين گزارش بانك مركزي از بازار مسكن تهران در آبان ۱۳۹۷، متوسط قيمت خريد و فروش يك متر مربع واحد مسكوني در شهر تهران به ۹۱.۸ ميليون ريال رسيده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱.۵ درصد افزايش نشان مي‌دهد. همچنين تعداد معاملات انجام شده طي اين ماه ۶۹۰۰ فقره بود كه نسبت به آبان ماه سال گذشته كاهش ۵۳.۶ درصدي و نسبت به ماه گذشته نيز كاهش ۲۶.۷ درصدي را نشان مي‌دهد

گزارش اشکال Top