ارز ارزان شود، قیمت مسکن ۲۵ درصد کاهش می‌یابد

نایب رئیس اول اتحادیه املاک تهران می‌گوید: چنانچه وضعیت نرخ ارز و طلا در ماه‌های آتی روند نزولی یا تثبیت شده را به خود بگیرد در ماه‌های بهمن و اسفند قیمت مسکن 25 درصد کاهش می‌یابد.

در آخرين كارنامه بازار مسكن مربوط به مهر ماه با وجود افزايش ۸۳ درصدي قيمت مسكن، ميزان معاملات روند نزولي داشته است. عده‌اي از فعالان بازار مسكن معتقدند كه رشد ۸۳ درصدي قيمت مسكن حبابي بيش نيست اما در مقابل برخي فعالان صنفي نيز مي‌گويند چنانچه نرخ ارز روند با ثبات‌تري را به خود نگيرد مسكن وارد فاز تازه‌اي از بحران ركود – تورمي خواهد شد.

حال در اين بازه زماني اين پرسش مطرح مي‌شود آيا ممكن نيست به واسطه كاهش معاملات، قيمت مسكن در روزهاي آينده كمي ارزان شود؟

در همين زمينه نايب رئيس اول اتحاديه مشاوران املاك تهران درباره اين پرسش كه آيا به واسطه كاهش معاملات قيمت مسكن در روزهاي آينده ارزان خواهد شد؟ به تجارت‌نيوز پاسخ مي‌دهد: در پنج ماه گذشته حجم معاملات روند نزولي بودن را طي كرده است. با برآوردهاي انجام شده در ماه‌هاي تير، مرداد، شهريور و مهر به ترتيب شاهد ۲۵، ۳۶، ۴۵ و ۴۰ درصدي كاهش حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوديم.

حسام عقبايي در ادامه مي‌گويد: در مهر ماه نيز معدل رشد قيمتي مسكن بيش از ۸۳ درصد بوده است. معمولا در بازارهاي مختلف اقتصادي ايران زماني كه سخن از ركود مي‌شود، شاهد ارزاني و در زمان رونق نيز شاهد گراني قيمت اقلام كالاهاي مصرفي و سرمايه‌اي هستيم.

او بيان مي‌كند: شرايط فعلي باعث شده تا بازار مسكن با ركود تورمي رو به رو باشد. يعني علي‌رغم اينكه بازار مسكن با ركود مواجه است اما رشد قيمت مسكن متوقف نشده است. در حقيقت در شهريور ماه سال جاري علي رغم كاهش معاملات مسكن اما با رشد ۷۴ درصدي و در مهر ماه نيز با رشد ۸۳ درصدي قيمت‌ها رو به رو هستيم.

او با ارائه پيش‌بيني درباره وضعيت بازار مسكن تا پايان فصل پاييز تصريح مي‌كند: وضعيت قيمتي بازار مسكن به نظر مي‌رسد تا پايان فصل پاييز يعني تا پايان آذر ماه با كاهش قيمت رو به رو نخواهد شد و حباب ركود تورمي در اين بازار شكسته نمي‌شود.

عقبايي درباره شرايط قيمت بازار مسكن تا پايان سال هم اين طور مي‌گويد كه چنانچه نرخ ارز در ماه‌هاي دي و بهمن تثبيت بيشتري پيدا كند و با برخي نوسان‌ها رو به رو نباشد، مي‌شود اين انتظار را داشت كه نه در تمامي نقاط كشور اما در برخي بافت‌ها به خصوص در شهرهاي بزرگ كه رشد قيمت از حد حقيقي بالاتر بوده و سوداگرانه رشد كرده، حباب آن شكسته شود.

او خاطرنشان مي‌كند: چنانچه وضعيت نرخ ارز و طلا در ماه‌هاي آتي روند نزولي يا تثبيت شده را به خود بگيرد در ماه‌هاي بهمن و اسفند قيمت مسكن ۲۵ درصد كاهش مي‌يابد.

گزارش اشکال Top