بدون حمایت‌های دولت بازار مسکن رونق نمی‌گیرد

یک کارشناس بازار مسکن گفت: یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب شد تا سرمایه گذاری در بازار مسکن به فراموشی سپرده شود به وجود آمدن بازار‌های موازی و پرسودی بود که باعث شده تا سرمایه‌ها تا حدودی از بازار مسکن بیرون آورده شود.

احمدرضا سرحدي در خصوص دلايل افزايش قيمت مسكن بيان كرد: وزير سابق راه و شهرسازي به دليل عدم حمايت از خريداران مسكن و بي توجهي به آن‌ها باعث شد تا معاملات در اين بازار تا حد چشم گيري كاهش پيدا كند و در نتيجه شاهد افزايش قيمت مسكن بوديم.
 
وي در رابطه با پيشنهاد‌هايي كه از سوي رياست جمهوري و وزير جديد راه و شهرسازي ابلاغ شده است، تصريح كرد: هدايت نقدينگي به سوي حوزه‌ي مسكن يكي از پيشنهاد‌هاي ابلاغي است كه اين پيشنهاد نيازمند حمايت‌هاي دولت مي‌باشد، زيرا هم اكنون قدرت خريد مردم براي سرمايه گذاري و خريد خانه بسيار كاهش پيدا كرده است و هدايت نقدينگي به سوي حوزه‌ي مسكن تنها به صورت يك پيشنهاد باقي خواهد ماند.
 
اين كارشناس اقتصادي با بيان اين مطلب كه يكي از اقداماتي كه مي‌توانست ميزان معاملات را در بازار مسكن افزايش دهد، كاهش سود‌هاي بانكي است ادامه داد:، اما شاهد اين بوديم كه با كاهش نرخ سود بانك‌ها برخي از مردم سرمايه‌هاي خود را به سوي بازار‌هايي همچون طلا، ارز و سكه روانه كردند.
 
سرحدي در ادامه افزود: اتخاذ ماليات از واحد‌هاي خالي مي‌تواند در رونق اين بازار كمك شاياني داشته باشد، زيرا صاحبان اين واحد‌ها يا اقدام به فروش و رهن خانه‌هاي خود مي‌كنند يا مجبور به پرداخت ماليات مي‌شوند، حال در صورتي كه از اين ماليات‌هاي دريافتي به كاهش هزينه‌هاي ساخت وساز استفاده شود، قطعا شاهد رونق در حوزه‌ي مسكن خواهيم بود.
 
وي سرمايه گذاري در بازار مسكن را براي چرخه‌ي اقتصادي موثر دانست و توضيح داد: در هر صورت سرمايه گذاري در بازار مسكن بسيار براي چرخه‌ي اقتصادي موثر است، زيرا به دليل گران بودن كالاي مسكن گردش پول در اقتصاد بيشتر خواهد شد و ايجاد رونق در اين بازار تا حد چشم گيري به اشتغال زايي كمك خواهد كرد.
 
اين كارشناس اقتصادي در خصوص آينده‌ي بازار مسكن گفت: هيچ شفافيتي براي آينده‌ي بازار مسكن ديده نمي‌شود مگر اينكه وزير و مسئولين مربوطه يك هدف مشخص، كارآمد و واحدي را براي شفاف سازي و رونق بخشيدن در اين بازار داشته باشند./منبع: ميزان

گزارش اشکال Top