اثر رشد قیمت مصالح بر بازار مسکن

آسویار با اشاره به اینکه واحدهای مسکونی تکمیل شده با مصالح ساختمانی قبل از گرانی ساخته شده است، گفت: دو سال دیگر مسکن‌های جدید گران ساخت وارد بازار می‌شود.

سعيد آسويار عضو هيأت مديره انجمن انبوه‌سازان تهران در پاسخ به اينكه تحليل سازندگان از آينده بازار مسكن با توجه به گراني انواع مصالح ساختماني چيست، گفت: قيمت مسكن در آينده باز هم افزايشي خواهد بود چرا كه ساختمان‌هاي آماده تحويل در بازار با مصالح ساختماني ارزان تر و به عنوان مثال با ميلگرد كيلويي ۱۷۰۰ تومان ساخته شده است.

وي افزود: حال كه قيمت ميلگرد به هر كيلوگرم ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان رسيده است قطعاً وقتي ساخت و ساز با اين قيمت‌ها صورت بگيرد و ۲ سال ديگر وارد بازار شود يك تفاوت عمده قيمتي در قيمت تمام شده مسكن به چشم خواهد خورد.

آسويار با بيان اينكه با تثبيت قيمت‌ها در بازار ارز و سهام، نقدينگي وارد بازار مسكن خواهد شد، اظهارداشت: رشد قيمت مسكن باعث خواهد شد به دليل عدم قدرت خريد از سوي متقاضيان بازار مسكن وارد ركود شود اما توصيه بنده اين است كه متقاضيان خريد مسكن براي خريد اقدام كنند و منتظر نمانند.

عضو هيأت مديره انجمن انبوه‌سازان تهران ادامه داد: وقتي قيمت ميلگرد، زمين، عوارض، انشعاب آب، برق و گاز سه برابر رشد كرده بايد منتظر افزايش قيمت تمام شده مسكن در ماه‌هاي آتي نيز بود.

وي تصريح كرد: متأسفانه مسكن به يك كالاي سرمايه‌اي تبديل شده است و همين موضوع باعث مي‌شود كه قيمت مسكن همواره رشد داشته باشد.

به گفته وي، از زماني كه قيمت ميلگرد ۳ برابر شده است اكثر كارخانه‌هاي توليدكننده آهن و ميلگرد ترجيح مي‌دهند آهن‌آلات و ميلگرد را صادر كنند.

گزارش اشکال Top