تشکیل کارگروه مسکن در وزارت راه

نابسامانی بازار مسکن انکار شدنی نیست؛ این بازار فعلاً درگیر رکود تورمی و افت قدرت خرید متقاضیان واقعی است و در مقابل تولید مسکن نیز به نصف نیاز سالانه کشور رسیده و بهبود اوضاع از طریق افزایش عرضه واحدهای نوساز را منتفی کرده است. در این شرایط محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی جدید راه سختی در پیش دارد و باید با استفاده از تمام ظرفیت‌های وزارت راه و شهرسازی قابلیت‌هایی ایجاد کند که بازار مسکن را به کارکرد درست برگرداند.

اسلامي در جلسه رأي اعتماد مجلس اعلام كرد: مهم‌ترين دستور كار وزارت راه و شهرسازي اين است كه  بتواند در حوزه مسكن ظرفيت‌هاي متناسب با ‌شأن مردم ايجاد كند و منابع پشتيبان براي تأمين مسكن اقشار كم‌درآمد را محقق سازد. حالا آنگونه كه حامد مظاهريان، معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي مي‌گويد: اسلامي در نخستين روز حضور در وزارت راه و شهرسازي، دستور تشكيل كارگروه مسكن را صادر كرده كه دستور كار اول آن، مسكن مهر و مسكن كم‌درآمدهاست. طبق اعلام مظاهريان، دستور تشكيل كارگروه مسكن با مديريت معاونت مسكن و ساختمان و عضويت معاونت‌ها و سازمان‌هاي ذيربط بخش مسكن صادر شده و بلافاصله پس از تشكيل اين كارگروه، مسائل و چالش‌هاي اصلي مسكن مهر و مسكن اجتماعي موردبررسي قرار گرفته است.  معاون وزير راه و شهرسازي مي‌گويد:  حدود 270‌هزار واحد مسكن مهر تكميل‌شده وجود دارد كه منتظر تأمين زيرساخت است و قاعدتاً براساس ماده‌85 قانون ساماندهي تهيه زيرساخت‌ها، مسئوليت آن بر عهده ديگر دستگاه‌هاي دولتي مانند وزارت نيروست.

پرونده مسكن مهر قرار بود تا پايان سال‌1395بسته شود اما اين مسئله تا پايان سال‌1396به تعويق افتاد و عاقبت در اين سررسيد نيز به‌واسطه ناقص‌ماندن زيرساخت‌هاي موردنياز مسكن مهر، كار تكميل اين طرح پرحاشيه به اتمام نرسيد. فعلاً  آنطور كه معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي مي‌گويد: براي حل مشكل مسكن مهر 11‌هزار و 500‌ميليارد تومان منابع مالي به قيمت سال‌96 موردنياز است كه مورد تأييد سازمان برنامه‌وبودجه هم قرار گرفته، اما پيشنهاد‌هاي نهايي و اجرايي كارگروه مسكن، ظرف 10روز آينده به وزير ارائه خواهد شد.

 

منبع: همشهري

گزارش اشکال Top