تحریم تاثیری بر بازار مسکن ندارد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: تحریم‌ها ممکن است اثرات کوتاه‌مدتی بر روی بخش مسکن ایجاد کند اما منجر به گران‌تر شدن مسکن نخواهد شد.

مصطفي قلي خسروي در مجمع هم‌انديشي اتحاديه مشاوران املاك اظهار كرد: در شرايط تحريم، بخش ساختمان‌سازي امن‌ترين سرمايه‌گذاري است چرا كه مسكن يك كالاي ماندگار و مطمئن است. از سوي ديگر وزير جديد راه و شهرسازي اعتقاد به ساخت و ساز دارد كه مورد تاكيد رئيس جمهور نيز هست و به همين جهت مي‌توان پيش بيني كرد در حوزه مسكن تحركاتي ايجاد شود.

وي افزود: مقاومت ملت ايران طي ۴۰ سال گذشته نشان داده تحريم‌هاي آمريكا تاثيري بر اراده ملت ايران ندارد و از اين مرحله نيز به سلامت عبور مي‌كنيم. در طول چهار دهه گذشته ما با انواع و اقسام مشكلات، جنگ و تحريم مواجه بوديم اما ديديم كه اقتصاد كشور سرپا ايستاده است. به خصوص آنكه هم‌اكنون كشورهاي اروپايي، چين و روسيه در برجام حضور دارند و مي‌توانيم از اين معاهده به نفع خودمان استفاده كنيم.

مردم به جاي طلا و ارز، مسكن خريداري كنند

رئيس اتحاديه مشاوران املاك استان تهران با بيان اينكه خريد و فروش و اجاره مسكن ۱۵ درصد نسبت به سال قبل كاهش يافته است، گفت: با توجه به قرار داشتن در فصل سرما افت معاملات طبيعي است. من ركود را قبول ندارم. به همين جهت از واژه كسادي استفاده مي‌كنم. كساني كه قصد خريد مسكن دارند، اين كار را انجام دهند و مالكان هم بفروشند. زيرا اين موضوع به گردش مالي در بخش مسكن در حوزه ساخت و ساز كمك مي‌كند. توصيه مي‌كنم مردم به جاي خريد ارز و طلا اقدام به خريد مسكن كنند. زيرا مسكن يك سرمايه‌گذاري بلندمدت، مطمئن و امن است.

خسروي خريد ملك در تركيه و امارات توسط بعضي از هموطنان را داراي ريسك دانست و گفت: تركيه و امارات با فروش ملك به شهروندان ديگر كشورها از جمله هموطنان ما سرمايه‌هاي كلاني جذب كرده‌اند. الان هم عده‌اي با هدف گرفتن اقامت در تركيه اقدام به خريد آپارتمان و ويلا در اين كشور مي‌كنند كه قطعا اين افراد در آينده پشيمان مي‌شوند و با ضرر برمي‌گردند. اميدواريم اين سرمايه‌گذاري‌ها در داخل كشور خودمان انجام شود زيرا صنعت ساختمان با ۸۵ درصد توليد داخلي مرتبط است و ۱۷۴ شغل كليدي به اين صنعت بستگي دارد.

وي در خصوص اهميت كد رهگيري اظهار كرد: كد رهگيري امنيت معاملات را بالا مي‌برد اما در اين خصوص لازم است دستگاه‌هاي ديگر با ما همكاري كنند. سه موضوع در اين زمينه اهميت دارد. اطلاعات ملك از جمله پلاك ثبتي، پايان كار شهرداري و بدهي مالياتي بايد در اختيار دفاتر مشاوران املاك قرار گيرد كه درخواست ما اين است دستگاه‌هاي مرتبط در اين زمينه با ما همكاري كنند.

وي تاكيد كرد: فعاليت مشاوران املاك مبتني بر اعتماد است. يك مشاور بايد آنقدر اعتبار داشته باشد تا مردم محله به او اعتماد كنند. متاسفانه تخلفات در شركت‌هاي ثبتي رخ مي‌دهد اما دفاتر املاك را مقصر جلوه مي‌دهند. به همين منظور قوانين اجتماعي ما بايد قوي‌تر شود.

خسروي با اشاره به اينكه در دوران شهرداري آقاي كرباسچي واحدهايي را ايجاد كردند كه فايل‌هاي مربوط به فروش املاك را در اختيار متقاضيان قرار مي‌داد، خاطرنشان كرد: اتفاقي كه در فرايند افتاد اين بود كه جرم‌ها و تخلفاتي صورت گرفت. در حالي كه مشاور املاك كه به خانه مردم مراجعه مي‌كند، اعتبارش باعث مي‌شود امنيت خانه‌هاي مردم بالا برود. در خصوص برخي سايت‌هاي مجازي و اپليكيشن‌ها نيز شاهد موارد تخلف هستيم كه اميدواريم با استفاده از ظرفيت دفاتر املاك شاهد كاهش آمار جرم در اين زمينه باشيم.

قانون نظام صنفي جدي‌تر دنبال شود

رئيس اتحاديه مشاوران املاك تاكيد كرد: ما مي‌خواهيم كه قانون نظام صنفي به حدي قدرت بگيرد كه فرد متخلف را تنبيه كنيم. با اينكه در صنف مشاوران املاك تخلفات بسيار پايين است، اما به هر حال اولين تخلفي كه يك مشاور املاك صورت دهد، با زندگي يك فرد بازي شده است. چرا كه مسكن باارزش‌ترين دارايي يك فرد است كه بعضا پس‌انداز يك عمر را براي آن هزينه كرده است. پس صنف ما از ديگر اصناف حساس‌تر است و تنبيهات و تشويقات ما هم بايد متمايز باشد.

وي با اشاره به توسعه‌دهندگان املاك و مستغلات اظهار كرد: ريل استيت (Real State) در همه جاي دنيا جريان دارد و دولت‌ها اختياراتي را به توسعه‌دهندگان املاك و مستغلات مي‌دهند. ما نيز در ايران احتياج داريم تا از تجارب سازندگان و واسطه‌هاي ملكي استفاده كنيم. در اين زمينه بايد اتاق‌هاي فكر تشكيل دهيم و بحث ريل استيت را با جديت بيشتري دنبال كنيم.

 

منبع: ايسنا

گزارش اشکال Top