ورود متفاوت بانک مسکن به بافت فرسوده

شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن و سازمان نوسازی شهر تهران برای احداث واحد مسکونی در بیش از ۱۰۵ هزار مترمربع از عرصه‌های فرسوده تهران تفاهم کردند.

تفاهم نامه همكاري بين سازمان نوسازي شهر تهران و شركت گروه سرمايه گذاري مسكن با هدف احداث واحدهاي مسكوني و تجاري در بيش از ۱۰۵ هزار مترمربع از زمين هاي در اختيار سازمان نوسازي شهر تهران در قالب مشاركت در ساخت منعقد شد.

اين اراضي، عرصه‌هاي واقع در بافت فرسوده شهر تهران هستند كه با توجه به وجود املاك فرسوده و‌ كلنگي نيازمند تخريب و بازسازي فوري هستند و گروه سرمايه‌گذاري بانك‌ مسكن براي عمليات ساختماني روي آنها اعلام آمادگي و اقدام به انعقاد تفاهم نامه‌كرده است.

بر اساس اين تفاهم نامه شركت سرمايه گذاري مسكن ارايه خدمات مشاوره جهت بهينه سازي مشخصات فني و تهيه مدارك فني و مهندسي مورد نياز جهت اخذ مصوبات لازم را بر عهده دارد. همچنين انجام بازديدهاي ميداني و بررسي هاي اقتصادي به منظور استخراج مشخصات فني پروژه منطبق با منطقه و ملاحظات بازاريابي و فروش در آن از ديگر تعهدات شركت گروه سرمايه گذاري مسكن در قبال اين تفاهم نامه است.

طبق مفاد اين تفاهم نامه، به منظور تسهيل و تسريع در روند اجراي اين تفاهم نامه، طرفين، نمايندگان ويژه خود را براي پيگيري امور معرفي كردند.

شركت سرمايه گذاري مسكن پس از اين تفاهم نامه مكلف شده نيازمندي هاي اطلاعاتي خود را به سازمان نوسازي شهر تهران ارايه كند.

همچنين نمايندگان شركت سرمايه گذاري مسكن و سازمان نوسازي شهر تهران، طي جلساتي مشترك، برنامه ريزي و هماهنگي هاي لازم جهت اجراي مفاد تفاهم نامه را جمع بندي و طي گزارش هاي ادواري هفتگي ارايه مي كنند.

علاوه بر اين برنامه فيزيكي مناسب با توجه به تحقيقات بازار و نظرات كارشناسي تيم فني و مشاوره توسط شركت سرمايه گذاري مسكن تعيين و با نظر نمايندگان دو طرف نهايي خواهد شد.

بر اساس اطلاعات و مفروضات تفاهم نامه و الزامات اجرايي اعلامي از سوي سازمان نوسازي شهر تهران، شركت سرمايه گذاري مسكن پيشنهاد خود در خصوص قدرالسهم در هر يك از پروژه ها را ارايه مي كند.

عقد قرارداد مشاركت در خصوص هر يك از پروژه ها پس از تصويب طرح در مراجع ذي صلاح شركت هاي تابعه گروه سرمايه گذاري مسكن و هيأت مديره سازمان نوسازي شهر تهران و مشخص شدن سهم الشركه طرفين ميسر خواهد بود.

بر اساس اين گزارش، گروه سرمايه‌گذاري مسكن در راستاي تحقق اهداف طرح ملي بازآفريني شهري، طي دو سال گذشته اقدام به تعريف پروژه‌هاي متعددي كرده است كه از جمله آن‌ها مي‌توان به پروژه بازآفريني شهري ۵٫۴ هكتاري حكم‌آباد تبريز، پروژه جمعه مسجد اردبيل و چهار پروژه در بافت ناكارآمد اطراف حرم مطهر رضوي اشاره كرد.

همچنين چند پروژه ديگر در شهرهاي تهران، زنجان، اصفهان و شيراز در دست بررسي و مطالعه است. گروه در ساليان گذشته نيز با احداث حدود ۱۴۰۰ واحد مسكوني، تجاري و اداري در بافت‌هاي ناكارآمد شهرهاي تهران، مشهد، تبريز، كاشان، اصفهان و همدان، به خوبي در اين راستا ايفاي نقش كرده است و بناهاي استوار و ماندگاري را از خود به يادگار گذاشته است.
به گزارش هيبنا، ورود بانك مسكن به حوزه نوسازي بافت فرسوده تهران از طريق گروه ساختماني زيرمجموعه خود، بعد از دست‌كم ۳ سال پشتيباني موثر اين بانك از سازنده‌ها در بافت فرسوده در قالب پرداخت تسهيلات بدون سپرده نوسازي، اتفاق مي‌افتد.

گزارش اشکال Top