بی‌مهری دلار به مسکن مهر

نوسانات ارزی، ١۴هزار مسکن مهر استان را در آستانه تعطیلی قرار داد

تغييرات نرخ ارز در بخش‌هاي زيادي از اقتصاد اثرگذار بوده‌است و تأثير اين موضوع بر پيشبرد پروژه‌هاي مسكن مهر نيز انكارناپذير است. پيمانكاران اين پروژه‌ها در استان اعلام كرده‌اند با توجه به افزايش قيمت مصالح ساختماني و ساير خدمات و كالاهاي مرتبط با ساخت وساز، با قيمت‌هاي مصوب فعلي نمي‌توانند به تعهدات خود پايبند باشند و درخواست محاسبه مابه‌تفاوت نرخ ارز و لحاظ آن در آورده متقاضيان را مطرح كرده‌اند. پيش از اين در سال ٩٢ نيز نظير همين ماجرا اتفاق افتاده‌بود كه نتيجه آن افزايش قيمت مسكن‌هاي مهر بود.

 

افزايش وام‌ها جواب‌گو نيست

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن كاركنان دولت خراسان در همين باره با بيان اينكه افزايش قيمت مصالح ساختماني، تكميل مسكن‌هاي مهر را با مشكل مواجه كرده است، مي‌گويد: تكميل بيش از ۴هزار واحد مسكن مهر درگلبهار به دليل نوسانات ارزي دچار مشكل شده است. اكنون افزايش هزينه‌ها به حدي است كه ديگر وام ۴٠ميليون توماني مسكن‌هاي مهر براي اتمام آن‌ها جواب‌گو نيست.

مسعود رضا نوري مي‌افزايد: اگر بانك‌ها به موقع تسهيلات در اختيار تعاوني‌ها قرار مي‌دادند، مسكن‌ مهر تعاوني‌ها به بهره‌برداري مي‌رسيد با اين حال تزريق قطره چكاني نقدينگي در عمل اتمام كار را با مشكل مواجه كرد.

وي ادامه مي‌دهد: در وضعيت فعلي يا بايد كمك‌هاي دولتي براي اتمام مسكن‌هاي مهر افزايش يابد يا اينكه سهم آورده اعضاي تعاوني‌ها بيشتر شود.

مدير عامل اتحاديه مسكن فرهنگيان خراسان رضوي نيز با اشاره به مشكل‌دار شدن روند اتمام پروژه‌هاي مسكن‌ مهر مي‌گويد: افزايش قيمت مصالح ساختماني و ساير اقلام و كالاها باعث شده تا هزينه تمام شده مسكن افزايش يابد و همين مسئله بر روند ادامه كار تأثير گذاشته است. محمود فدائي مقدم مي‌افزايد: با توجه به كمبود نقدينگي، اتمام مسكن مهر تعاوني‌ها نيازمند مساعدت مسئولان است. در صورتي‌كه در اين‌باره همكاري لازم به عمل آيد، مي‌توانيم شاهد اتمام پروژه‌هاي مسكن مهر باشيم. وي مي‌گويد: برخي پيمانكاران با استناد به افزايش قيمت دلار، براي نصب تجهيزاتي مانند آسانسور و سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي، قيمت بيشتري مطالبه كرده‌اند و خواهان تجديدنظر در قراردادها هستند.

 

تشكيل مجمع براي تعيين قيمت

دبير انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوي نيز با بيان اينكه بيشترين مسكن‌هاي مهر ناتمام مربوط به تعاوني‌هاست، مي‌گويد: افزايش قيمت ارز باعث شده‌است تا هزينه تكميل مسكن‌هاي مهر تعاوني‌ها افزايش يابد.

در چنين شرايطي تعاوني ها بايد مجمع عمومي تشكيل دهند تا افزايش قيمت در آن ها مصوب شود. نعمت ا.. ظريف مي افزايد: در صورت تصويب مجمع اعضا بايد نقدينگي بيشتري براي اتمام پروژه پرداخت كنند.وي با بيان اينكه هزينه تمام شده مسكن نسبت به سال گذشته افزايش يافته است،مي گويد: قيمت مصالح ساختماني،آسانسور، شيرآلات و ساير اقلام مورد نياز ساخت و ساز افزايش زيادي داشته است،اين موضوع بر قيمت تمام شده مسكن هاي مهر باقي مانده تاثير گذاشته است.

 

بررسي تاثير ارز بر مسكن مهر

در اين باره مديركل دفتر فني، امور عمراني، حمل و نقل و ترافيك استانداري خراسان رضوي مي گويد: سازمان برنامه و بودجه كشوردرصدد است آيين‌نامه مربوط به مابه‌تفاوت نرخ ارز را ابلاغ كند. اقداماتي نيز در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان و استانداري در حال انجام است كه نتيجه آن براي سازمان برنامه‌ريزي كشور و وزارت كشور ارسال خواهد شد.اما چيزي كه تمام كننده موضوع است ابلاغ آيين‌نامه مربوط به مابه‌تفاوت نرخ ارز است كه مطابق قانون بايد توسط سازمان برنامه و بودجه كشور انجام شود.

مهدي سالياني مي افزايد:تاثيرگذاري قيمت انواع مصالح و تجهيزات از نرخ ارز متفاوت است. آيين‌نامه ذكر شده مشخص مي كند كه به چه قراردادهايي و با چه شرايطي اين مابه‌تفاوت تعلق خواهد گرفت.

وي مي گويد: ممكن است پيمانكاري كه در بخش راه فعاليت مي‌كند تاثيرپذيري كمتري از تغييرات نرخ ارز را تجربه كرده باشد. چراكه به طور مثال قير و سنگدانه آن از داخل تامين مي‌شود. ولي پيمانكاري كه براي انجام تعهدات خود مجبور است دستگاه ها و تجهيزاتي را از خارج وارد ‌كند به طور مستقيم متاثر از نرخ ارز است.

سالياني در پاسخ به اين سوال كه چه زماني دستورالعمل مربوط به مابه‌تفاوت نرخ ارز ابلاغ مي‌‌شود مي‌گويد: ما هم در اين‌باره چشم‌انتظار هستيم. مكاتبات لازم با معاون اول رئيس جمهور توسط استانداري انجام شده است. موضوع در شوراي فني استان نيز مطرح شده و هفته آينده قرار است در جلسه‌ معاونان عمراني برخي استانداري‌ها در مشهد به صورت خاص بررسي و راهكارهاي لازم اتخاذ شود.

 

تكميل واحدهاي مسكن مهر

وي درباره تعداد واحدهاي تكميل شده و باقي مانده مسكن مهر در استان تصريح مي كند: در زمان تصويب طرح هاي مسكن مهر براي خراسان رضوي ١٢٠ هزار واحد مسكن مهر برنامه‌‌ريزي شده بود كه از اين ميزان ٩۵ هزار واحد تاكنون افتتاح شده است. ٢۴ هزار واحد مسكن مهر در استان باقي مانده است. از اين تعداد ١٠ هزار واحد در شهرهاي جديد گلبهار و بينالود و برخي شهرهاي بالاي ٢۵ هزار نفر، فاقد متقاضي هستند. اما براي تكميل ١۴ هزار واحد ديگر امسال و سال آينده، برنامه‌ريزي صورت گرفته است. اين واحدها در گلبهار و شهرهاي داراي بيش از ٢۵ هزار نفر و كمتر از ٢۵ هزار نفر قرار دارند. وزارت مسكن به عنوان متولي طرح‌هاي مسكن كشور پيشنهادهايي داده است كه اين واحدها در قالب مسكن حمايتي به اقشار آسيب‌پذير واگذار شود.

وي با تاكيد بر اينكه بخش عمده‌اي از طرح‌‌هاي ناتمام مسكن مهر در استان مربوط به تعاوني‌هاست،مي افزايد: طرح‌هاي مسكن مهر دركشور توسط انجمن انبوه‌سازان و يا تعاوني‌هاي مسكن مهر اجرا شده‌است. در مورد انبوه‌سازان تقريبا مي‌توان گفت طرح نيمه‌تمام داراي مشكل در سطح استان نداريم. تكميل واحدها در تعاوني‌ها نيز سازوكار خاص خود را دارد و به آورده متقاضي بستگي دارد.

گزارش اشکال Top