مراقب غیرمجازهای بازار سرمایه باشید

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران درخصوص افرادی که فاقد مجوزهای لازم برای انجام امور مربوط به کارگزاران هستند و وجوه مازاد بر هزینه‌های سازمان بورس را برای انجام معاملات اخذ می‌کنند، هشدار داد.

بهنام محسني به برخي فعاليت‌هاي انجام‌شده در حوزه بازار سرمايه از سوي دفاتر غيرمجازي كه عمدتا توسط بنگاه‌هاي معاملات ملكي اداره يا معرفي مي‌شوند، اشاره كرد و گفت: طي بازديد صورت گرفته از اين دفاتر كه در پوشش كارگزاران داراي مجوز اغلب در حاشيه شهر تهران و برخي از كلان شهرها مشغول هستند، مشاهده شده كه با عنوان خريد و فروش تسهيلات مسكن و سهام، ذيل يك كارگزاري اقدام مي‌كنند و از هر مشتري مبالغي را به‌عنوان كارمزد مازاد بر وجوه معامله و كارمزدهاي مصوب دريافت مي‌كنند.

به گفته وي مشتريان با مراجعه حضوري يا مجازي به اين دفاتر اقدام به احراز هويت، اخذ كد بورسي و خريد و فروش اوراق تسهيلات مسكن و بعضا ساير اوراق بهادار كرده و بابت خريد اوراق از هر مشتري مبالغي را به‌عنوان كارمزد مازاد بر وجوه معامله و كارمزدهاي مصوب دريافت مي‌كنند. همچنين در صورتي كه براي مشتري به‌صورت اعتباري خريد انجام شود، مبالغي به‌عنوان بهره اين اعتبار از سوي اين دفاتر اخذ مي‌شود.

معاون عمليات و نظارت بازار فرابورس ايران بار ديگر يادآور شد: با توجه به موارد مذكور، اهميت موضوع از بُعد اخذ وجوه مازاد بر هزينه‌هاي مصوب سازمان بورس براي انجام معاملات توسط افرادي كه مجوز انجام امور مربوط به كارگزاران را اخذ نكرده‌اند قابل هشدار است.

گزارش اشکال Top