بازار مسکن قفل می‌شود!

یک كارشناس مسكن می‌گوید: آنچه که امروز مردم خانه ها را خریداری می کنند حبابی بیش نیست؛ چرا که برای خرید خانه فرمولی وجود دارد که براساس آن می‌توان قیمت‌های منطقی را محاسبه کرد.

يك كارشناس مسكن درباره وضعيت بازار مسكن به تجارت‌نيوز گفت: معاملات بازار مسكن در ماه‌هاي آينده قفل خواهد شد و ركود كامل در بخش خريد و فروش ايجاد مي‌شود؛ چرا كه قيمت‌ها مطرح شده به هيچ عنوان كارشناسي نيست و هر مالكي بر حسب علاقه خود بر ملكش قيمّت‌گذاري مي‌كند .

عباس شوكتي در پاسخ به اين پرسش كه حباب بازار مسكن چه زماني شكسته مي‌شود، اظهاركرد: در وضعيت فعلي شاهد بي‌سابقه‌ترين ركود هستيم. تا زماني‌كه قيمت‌هاي نامتعارف شكسته نشود، بازار مسكن قفل خواهد بود.

او در توصيه‌اي به خريداران تصريح‌كرد: براي خريد ملك بايد به اين موضوع‌ها توجه شود، به عنوان مثال يك زمين سيصد متري كه در آن ده واحد ساخته مي‌شود هر واحد سي متر قدر السهم آن است. به‌واقع چنانچه آن زمين متري ۱۰ ميليون تومان ارزش‌گذاري شده باشد سيصد ميليون پول قدرالسهم آپارتمان مي‌شود. به‌ازاي هر متر مربع ، يك ميليون و پانصد هزار تومان هزينه ساخت است، كه طبق مثال زمين سيصد متري ، آپارتمان نود متري در آن زمين ساخته مي‌شود كه با قيمّت يك ميليون پانصد هر متر ضرب در نود متر مي‌شود كه قيمّت ساخت آن يكصد و سي و پنج ميليون تومان است.

شوكتي در ادامه گفت: سود متعارف هم بيست درصد است كه جمع سيصد ميليون قدرالسهم و ساخت، چهارصد و سي و پنج ميليون مي‌شود كه بيست درصد سود ساخت آن يعني هشتاد و هفت ميليون است. بنابراين براي هر آپارتمان كه كاملا متعارف و منطقي است كه در كل قيمّت آن آپارتمان پانصد و بيست و دو ميليون تومان است. با اين وجود مردم از اين قيمّت هر چقدر بالاتر خريد كنند، حباب خريداري كرده‌اند.

به گفته او؛ مردم چنانچه فوريتي در زمينه خريد خانه ندارند، دست نگه دارند چراكه حباب قيمت مسكن شكسته خواهد شد.

گزارش اشکال Top