امکان اصلاح حباب مسکن با آرامش در بازار ارز

رئیس اتاق تعاون ایران سیاست‌های ارزی جدید دولت را مثبت برشمرد و در عین حال اظهار امیدواری کرد که حباب با قیمت مسکن که تابعی از نرخ ارز بود نیز با آرامش این بازار اصلاح شود.

بهمن عبداللهي رئيس اتاق تعاون ايران  با اشاره به بسته جديد ارزي دولت،‌اظهار داشت: قطعا سياست‌هاي جديد دولت و ضوابط ارزي كه در روزهاي اخير اتخاذ شده، بهتر از ضوابطي است كه در ماه‌هاي گذشته از سوي دولت تعيين شده بود. به گزارش اقتصادآنلاين به نقل از فارس، وي يادآور شد:‌ ما در مناسبت‌هاي مختلف و جلساتي كه مسئولين دولتي در آن شركت مي‌كردند بارها درباره سياست‌هاي قبلي دولت تذكر داديم و گوشزد كرديم كه اين سياست‌ها قوي نيست و به نتيجه نمي‌رسد و خوشحاليم كه دولت با ابلاغ سياست‌هاي جديد اين مسير را اصلاح كرد.

رئيس اتاق تعاون ايران با ابراز رضايت از اينكه بحث ارز و مصارف ارزي در مسير درستي قرار گرفته است، گفت: سياست جديد باعث آرامش در بازار ارز خواهد شد و مهم‌تر از آن فعالان اقتصادي كه مصرف كننده ارز هستند راحت‌تر مي‌توانند فعاليت‌هاي خود را انجام دهند.

عبداللهي با انتقاد از ضوابط قبلي كه دولت در فروردين ماه براي ارز تعيين كرده بود، گفت:‌ در آن زمان تمام مصارف كشور را به ارز 4200 توماني ارجاع دادند كه سياست درستي نبود و ضرورتي نداشت كه به تمام مصارف ارز 4200 توماني داده شود و همين موضوع باعث سوءاستفاده‌هاي بسياري از اين نرخ ارز شد و عده‌اي با استفاده از رانت فرصت فساد و اخلال پيدا كردند.

وي با بيان اينكه قطعا با كساني كه در اين مدت از رانت استفاده كردند بايد برخورد قاطع و قانوني صورت گيرد، گفت: در شرايطي كه دولت با كمبود منابع ارزي در آينده مواجه خواهد شد، مصرف هر يك دلار ما بايد بر اساس اصول و درست باشد.

رئيس اتاق تعاون ايران يادآور شد:‌ در سياست جديد ارزي صرفا كالاهاي اساسي مدنظر قرار مي‌گيرند و ما بارها اين موضوع را در محافل مختلف و در شوراي پول و اعتبار پيشنهاد داده بوديم كه ارز 4200 توماني فقط بايد به مصرف كالاهاي اساسي كه جزء نيازهاي اساسي مردم است، اختصاص يابد و ساير مصارف و نيازمندي‌ها مي‌توانند از طريق بازار ثانويه تامين شوند.

عبداللهي معتقد است: مسير پيش رو مسير درستي است و به نتيجه خواهد رسيد.

وي با اشاره به كاهش نرخ ارز و طلا در نخستين روز پس از اعلام سياست‌هاي جديد ارزي، گفت: قطعا در روزهاي آينده با ثبات بيشتري در بازار ارز و طلا مواجه خواهيم بود.

رئيس اتاق تعاون ايران با اشاره به راهكارهاي پيشنهادي اين اتاق براي خروج بازار مسكن از ركود و بحران نيز گفت: بازار مسكن از سال‌هاي قبل هميشه دچار يك رونق آني و ركود چند ساله بوده است و با توجه به افزايش چند ماهه اخير قيمت مسكن بر اثر التهابات ارزي طبيعي است كه اين افزايش‌ها نمي‌تواند پايدار بماند.

عبداللهي يادآور شد: با توجه به اينكه افزايش قيمت مسكن تابعي از نرخ ارز بوده است پيش‌بيني مي‌شود كه اين بازار نيز آرامش پيدا كند اما اگر اين روند ادامه پيدا كند دوباره وارد دوران ركود در بازار مسكن خواهيم بود. وي اظهار اميدواري كرد كه پيش از ورود به دوران ركود با سياست‌هاي ارزي اخير افزايش حباب گونه بازار مسكن اصلاح شود.

گزارش اشکال Top