عواملی که باعث التهاب بازار ارز وسکه شد

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: متأسفانه حجم نقدینگی درست هدایت نمی شود و نهایتاً با تک نرخی کردن ارز و حذف بازار آزاد ارز ، این بازار را بدتر می کنیم.

بهرام شكوري اظهار داشت: ريشه بالا رفتن پايه پولي و افزايش نقدينگي در كشور به سياست هاي پولي و مالي بانك مركزي بر مي‌گردد.

وي با بيان اينكه انتشار اسكناس هاي بدون پشتوانه به دامن زدن تورم در كشور كمك مي‌كند، افزود: در برهه‌اي از زمان حجم نقدينگي وارد بازار مسكن شد و اكنون وارد بازار سكه و ارز شده است.

رئيس كميسيون معادن و صنايع معدني اتاق ايران گفت: ما عملا به دنبال جذب سرمايه گذاران خارجي هستيم اما نتوانستيم بيش از 12 ميليارد دلار سرمايه گذارخارجي جذب كنيم؛ در مقابل حجم نقدينگي در كشور 400 ميليارد دلار است.

شكوري با اشاره به اينكه ما به عنوان حاكميت مي توانيم حجم نقدينگي را به سمت توليد ببريم و باعث افزايش اشتغال، توليد، صادرات و درآمدهاي ارزي شود، افزود: اگر نقدينگي درست هدايت نشود مشكلات زيادي را براي مردم و فعالين اقتصادي ايجاد مي‌كنيم.

شكوري افزود: ارز 4200 توماني كه دولت با مشكلات فراوان از صادرات غير نفتي مانند پتروشيمي و فولاد حاصل مي كند در واقع خرج واردات محصولات غير ضروري شد.

رئيس كميسيون معادن و صنايع معدني اتاق ايران با اشاره به تك نرخي شدن قيمت ارز گفت: وقتي در بازار محدوديت صورت گيرد فساد ايجاد مي شود؛ بايد بازار موازي ارز ايجاد مي كرديم و دولت ارز را خرج كالاهاي اساسي خود كند.

شكوري با اشاره به اينكه بايد صرافي ها باز شوند زيرا در زمان تحريم ها كمك به جابه جايي پول مي كردند گفت: در بازاري كه صرافي ها فعاليت كنند باعث توسعه صادرات مي شود.

به نوشته صدا و سيما،وي با تاكيد بر اينكه اگر بتوانيم عرضه مناسبي از ارز داشته باشيم قيمت آن تعديل مي شود، افزود: ضرورتي ندارد براي واردات موبايل ارز 4200 تخصيص دهيم.

اين فعال اقتصادي با تاكيد بر اينكه اخلالگران بازار ارز بايد شناسايي و معرفي شوند، ادامه داد: بزرگترين اقدام اين است كه ستاد اقتصاد مقاومتي در اتاق بازرگاني فعال شود و نمايندگان 3 قوه حضور داشته باشند تا از تمام ظرفيت هاي كارشناسي استفاده شود.

رئيس كميسيون معادن و صنايع معدني اتاق ايران افزود: توليدكنندگان در سامانه نيما مجبور به پرداخت نقد وجه هستند كه مسير درستي نيست و توليد كننده را به بخش خطا سوق مي دهيم، زيرا در گذشته پول را مدت دار و نسيه پرداخت مي كردند اما در سامانه نيما مجبو به پرداخت وجه نقدي هستيم.

وي تاكيد كرد: بايد نرخ بازده توليد را بيشتر كنيم تا براي مردم جذابيت ايجاد شود و به جاي اينكه پول و سرمايه خود را به بازار سكه و ارز ببرند، به توليد سوق دهند.

گزارش اشکال Top