نشانه‌ های افزایش معاملات مسکن

اولین آمارهای ارائه شده از تعداد معاملات مسکن شهر تهران حاکی از افزایش ۷ درصدی قراردادهای خرید و فروش دارد.

پس از آنكه در فروردين ماه و براساس آمار رسمي بانك مركزي معاملات مسكن ۶.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش يافته بود آمار اتحاديه املاك كه معمولا چند روز زودتر از بانك مركزي ارائه مي‌شود حاكي از آن است كه خريدوفروش خانه در تهران ۷ درصد نسبت به ارديبهشت پارسال رشد داشته است.

اتحاديه املاك همچنين گزارش داده كه متوسط قيمت مسكن شهر تهران با اينكه نسبت به فروردين ماه ۲۰ درصد كاهش نشان مي‌دهد نسبت به ارديبهشت سال قبل ۲۹.۵ درصد افزايش يافته است. از سوي ديگر آمارهاي ارائه شده از وضعيت بازار مسكن شهر تهران در سه ماهه پاياني سال قبل حاكي از آن است كه بيشترين خريدوفروش از نظر متراژ به واحدهاي ۷۵ مترمربع و بيشترين خريدوفروش از نظر عمر بنا به واحدهاي ۱۴ سال تعلق دارد. اين نمايه حاكي از آن است كه به دنبال افزايش قيمت مسكن در سه ماهه پاياني سال قبل متقاضيان به سمت واحدهاي كوچك متراژ و داراي سن بالا سوق يافته‌اند. افزايش نسبي معاملات مسكن در ارديبهشت ماه در شرايطي رقم خورده كه بنا به گفته كارشناسان بازارهاي طلا و ارز به حد نهايي ظرفيت خود رسيده‌اند و از اين پس انتظار مي‌رود تقاضا براي مسكن به عنوان يك دارايي ثابت افزايش پيدا كند.

با اين حال ثبات معاملات مي‌تواند نشان دهنده آن باشد كه بازار مسكن ظرفيت افزايش بيش از ۳۰ درصد قيمت را ندارد. هر چند بعضي كارشناسان و همچنين برخي نمايندگان مجلس معتقدند بازار مسكن به سمت رشد قيمت‌ها پيش مي‌رود. با اين حال اين خطر وجود دارد كه در صورت افزايش تدريجي قيمت‌ها بازار مسكن با خطر ركود تورمي مواجه شود.

 

گزارش اشکال Top