تسهیلات جدید برای خانه‌دار شدن مردم

از زمانی که در ابتدای دولت یازدهم وام خرید مسکن 20 میلیون تومان بود تا امروز که سقف آن به 160 میلیون تومان رسیده، قدرت خرید متقاضیان مسکن به میزان زیادی افزایش یافته است. هرچند که دراین مدت قیمت مسکن نیز پس از خروج نسبی از رکود سه ساله خود رشد بالایی را تجربه کرده است و همچنان خریداران مسکن باید اندوخته شخصی خود را به کار گیرند.

برهمين اساس در سال‌هاي اخير دولت با هدف تحريك تقاضا در دو فاز اقدامات خود را كليد زد. فاز نخست به افزايش سقف وام خريد مربوط مي‌شد و در فاز دوم نيز تسهيل شرايط دريافت وام، كاهش نرخ سود و مدت زمان بازپرداخت آن در دستور كار قرار گرفته است كه طي هفته‌هاي اخير با ابلاغ چند مصوبه گام‌هاي بلندي دراين بخش برداشته شد. به گفته مسئولان، دولت سعي دارد تا با پرداخت وام خريد مسكني كه در استطاعت اقشار مختلف جامعه باشد، زمينه خانه‌دار شدن جمعيت بيشتري را مهيا كند. درهمين زمينه طبق مصوبات جديدي كه به بانك‌ها ابلاغ شده است تسهيلات بيشتري براي خريداران و سازندگان مسكن درنظر گرفته شده است.

سود و مدت انتظار وام مسكن در بافت‌هاي فرسوده كم شد
در همين زمينه هيأت وزيران در جلسه عصر يكشنبه، بانك مركزي را موظف كرد پس از تصويب شوراي عالي پول و اعتبار، نسبت به فراهم كردن تمهيدات لازم جهت كاهش سود تسهيلات خريد مسكن (صندوق يكم) در بافت‌هاي فرسوده و ناكارآمد شهري از 8 درصد به 6 درصد و كاهش مدت سپرده‌گذاري از 6 ماه به 5 ماه و نيز افزايش دوره بازپرداخت از 12 سال به 15 سال اقدام كند.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، به منظور تسريع در نوسازي بافت‌هاي فرسوده و ناكارآمد شهري، تمامي وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شركت‌هاي دولتي مكلف شدند نسبت به واگذاري رايگان اراضي در اختيار خود در محدوده‌ها و محله‌هاي داراي بافت فرسوده و ناكارآمد شهري به وزارت راه و شهرسازي اقدام كنند.

دولت جهت ايجاد مشوق‌هاي لازم براي تسهيل در فرآيند بازآفريني شهري پايدار، تمام دستگاه‌هاي عضو ستاد ملي بازآفريني شهري پايدار را موظف كرد حداقل 30 درصد از اعتبارات بودجه‌هاي سنواتي مربوط به فعاليت‌‌هاي خود در شهرها را به برنامه اجرايي بازآفريني محدوده‌ها و محله‌هاي هدف، اختصاص دهند.

همچنين ميزان سقف تسهيلات مشاركت مدني دوره ساخت و وديعه اسكان موقت در اراضي مشمول اين طرح را در كلانشهرها به ازاي هر واحد مسكوني توليد شده به ترتيب 500 ميليون و 200 ميليون ريال و در ساير شهرها نيز سقف تسهيلات ياد شده را به ترتيب 400 ميليون و 150 ميليون ريال تعيين كرد.

پرداخت وام۵۰ميليوني نوسازي مسكن اجباري شد
درهمين راستا عضو هيأت مديره شركت بازآفريني شهري ايران از مصوبه هيأت دولت مبني بر تكليفي شدن اعطاي وام ۵۰ ميليون توماني نوسازي مسكن از سوي بانك‌ها با سود ۹ درصد خبر داد.

مجيد روستا در گفت‌و‌گو با مهر درباره مصوبه اخير هيأت دولت گفت: پيشتر نيز اعطاي اين وام به تصويب رسيده بود اما شوراي پول و اعتبار و بانك مركزي در ابلاغيه خود به بانك‌ها، پرداخت اين وام از سوي بانك‌ها را «مشروط به وجود منابع و مصارف» كرده بودند اما در مصوبه جديد، بانك‌ها «مكلف» به پرداخت اين تسهيلات شده‌اند.

وي تصريح كرد: همچنين در اين مصوبه قرار است به متقاضيان نوسازي مسكن در تهران، علاوه بر ۵۰ ميليون تومان وام نوسازي مسكن به صورت مشاركت مدني، ۲۰ ميليون تومان وام قرض‌الحسنه براي اسكان موقت هم اعطا شود كه اين تسهيلات در طول دوره مشاركت مدني و نوسازي در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد و پس از تكميل ساخت و ساز و انتقال خانوار به واحد مسكوني نوسازي شده، اين مبلغ به صورت يكجا مجدداً به بانك عامل برگردانده مي‌شود.

شرايط اخذ دوباره تسهيلات مسكن زوجين
يكي ديگر از تسهيلات جديدي كه ابلاغ شده امكان دريافت وام براي زوجيني است كه پيش از اين از وام خريد مسكن استفاده كرده‌اند. براين اساس چنانچه زوج متقاضي تسهيلات خريد مسكن براي دومين بار، به‌دنبال اخذ تسهيلات از محل اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن يا تسهيلات مشاركت مدني از محل صندوق پس‌انداز ساخت مسكن باشد، محدوديتي در تعداد دفعات استفاده از تسهيلات وجود ندارد.

براي دريافت تسهيلات با سپرده از محل حساب صندوق پس‌انداز مسكن، حساب پس‌انداز مسكن جوانان و همچنين تسهيلات فروش اقساطي ناشي از سهم الشركه از محل صندوق پس‌انداز ساخت مسكن مجدد، بايد 5 سال از تاريخ اخذ تسهيلات با سپرده قبلي گذشته باشد و درعين حال عمليات تسويه يا انتقال تسهيلات به غير، انجام شده باشد.

مصوبه جديد بانك مسكن براي بافت‌هاي فرسوده نيز امكان استفاده دوباره زوجين از تسهيلات را فراهم كرده است. در بافت‌هاي فرسوده شهري، شرط خانه اولي بودن متقاضي استفاده از تسهيلات صندوق پس‌انداز مسكن يكم ضروري نيست اما در صورتي كه متقاضي، خانه اولي نباشد، نرخ سود اين تسهيلات، 8 درصد محاسبه خواهد شد.

شرط بازپرداخت 15 ساله تسهيلات اوراق مسكن
طي هفته‌هاي اخير با مصوبه دولت قرار شد تا مدت بازپرداخت تسهيلات اوراق مسكن از 12 به 15 ساال افزايش يابد. رئيس اداره كل روابط عمومي بانك مسكن، استفاده از قابليت بازپرداخت 15 ساله در تسهيلات اوراق خريد مسكن را مستلزم رعايت دو شرط همزمان، از سوي تسهيلات گيرنده‌ها عنوان كرد.

مهدي احمدي در گفت‌و‌گو با پايگاه خبري اين بانك اعلام كرد: بر اساس ضوابط تعيين شده از سوي بانك مسكن، بازپرداخت 15 ساله صرفاً براي تسهيلات اوراق خريد مسكن و فقط مختص صاحب خانه شدن در بافت‌هاي فرسوده شهري در تمام شهرهاي كشور است. شرط دوم به روش بازپرداخت ارتباط دارد. به اين معنا كه متقاضيان اين تسهيلات بايد در قرارداد بانكي خود، فقط بازپرداخت به روش ساده را انتخاب كنند.

استفاده از تسهيلات يكم در بافت فرسوده نيازي به رعايت شرط خانه اولي ندارد.نرخ سود تسهيلات اوراق خريد مسكن در بافت فرسوده نيز 1.5 واحد درصد كمتر از ساير مناطق است و با نرخ 16 درصد پرداخت مي‌شود.

 
 
منبع: عصر ايران

گزارش اشکال Top