قیمت آپارتمان‌های متراژ کوچک در بازار

بیش از نیمی از فایل‌های عرضه شده در بازار مسکن کوچک‌متراژ در ۴ محله تهران قرار گرفته‌اند.

كمبود فايل در بازار آپارتمان‌هاي ۵۰ تا ۶۰ مترمربعي در تهران يكي از معضلات بازار مسكن در هفته‌هاي اخير است. اگرچه مساله كمبود فايل در ديگر گروه‌هاي متراژي نيز همچنان وجود دارد، اما وضعيت در بازار آپارتمان‌هاي كوچك‌متراژ وخيم‌تر است. تحقيقات ميداني «دنياي اقتصاد» از فايل‌هاي بازار در چند هفته سپري شده از سال ۹۷ حاكي از اين است كه در اغلب محله‌ها عرضه آپارتمان ۵۰ تا ۶۰ مترمربعي بسيار اندك است و اين وضعيت هم در آگهي‌هاي روزنامه و هم در موتورهاي جست‌وجوي ملكي مشهود است.

در ميان فايل‌هاي عرضه شده در اين دامنه متراژ نيز، آگهي‌هاي ۴ محله بيش از ساير محله‌ها به چشم مي‌خورد و به اين ترتيب كانون عرضه آپارتمان‌هاي كوچك‌متراژ در بازار مسكن دست‌كم در مقطع زماني كنوني مشخص است. در غرب تهران محله‌هاي بلوار فردوس، شهران و جيحون و در نيمه شرقي پايتخت نيز محله خواجه نظام كانون فايل‌هاي ۵۰ تا ۶۰ مترمربعي است. در اين بين مساله كمبود فايل «نوساز» در گروه كوچك‌متراژها به شدت پررنگ و تعداد فايل‌هاي نوساز در اين دامنه متراژ انگشت‌شمار است.

دو سناريو درباره علت اين كمبود فايل وجود دارد. سناريوي اول كه محتمل‌تر به نظر مي‌رسد اين است كه به‌طور كلي به دليل كمبود ساخت و ساز آپارتمان‌هاي كوچك‌متراژ در سال‌هاي اخير، فايلي براي عرضه در اين گروه وجود ندارد و اغلب آپارتمان‌هايي كه فايل شده نيز چند سال ساخت هستند. سناريوي ديگر اين است كه عرضه‌كنندگان موقتا بازار را ترك كرده‌اند و احتمالا در تابستان با حضور دوباره آنها، مشكل كمبود فايل كوچك‌متراژ و به ويژه نوساز حل خواهد شد.

قيمت آپارتمان‌هاي متراژ كوچك در بازار

گزارش اشکال Top