پیش‌بینی بازار اجاره در تابستان

اجاره‌بها در زمستان ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۹.۳ درصد رشد داشته است اما با توجه به رشد بازارهای موازی، احتمال افزایش نسبی نرخ اجاره در تابستان ۱۳۹۷ وجود دارد.

نرخ اجاره تابعي از قيمت مسكن، تورم و سودآوري بازارهاي موازي است و در دو سه ماه اخير متغيرهاي اثرگذار بر بازار اجاره مسكن روند صعودي داشته‌اند.

به گزارش تجارت‌نيوز، اجاره‌بها در تهران طي اسفندماه ۱۰.۵ درصد و در مناطق شهري ايران طي سه ماهه چهارم سال قبل ۹.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد داشته است. اين در حالي است كه قيمت مسكن ۲۹.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، قيمت سكه ۵۹ درصد و قيمت دلار در بازارهاي غيررسمي ۵۷ درصد رشد را نسبت به آذرماه سال ۱۳۹۶ تجربه كرده‌اند.

بنابراين انتظار مي‌رود موجران نيز خود را با اين تغييرات هماهنگ كنند. اما قطعا اين رشد به اندازه سه بخش رقيب نخواهد بود؛ چرا كه توان تقاضا نيز مولفه‌اي اثرگذار بر رشد اجاره بها است.

با توجه به پايين بودن توان اقتصادي خانوارهاي اجاره نشين و موجودي ۴۹۰ هزارمسكن خالي در تهران و ۲.۶ ميليون مسكن خالي در كل كشور احتمال پرش ناگهاني نرخ اجاره دور از ذهن است، اما افزايش نسبي در تابستان امسال كه فصل جابه‌جايي است قطعا رخ خواهد داد.

مظنه اجاره‌بها در مناطق مختلف تهران بر اساس قراردادهاي ارديبهشت ۹۷

محله

متراژ

سن بنا

پول پيش (تومان)

اجاره ماهيانه (تومان)

استاد معين

۹۱ متر

۵ سال

۸۷ ميليون (رهن كامل)

آپادانا

۱۰۳ متر

۵ سال

۱۵۰ ميليون

۹۰۰ هزار

ازگل

۱۱۷ متر

۶ سال

۴۸ ميليون

۳ ميليون و ۶۰۰ هزار

نارمك

۳۰ متر

۲۷ سال

۲ ميليون

۲۰۰ هزار

شوش

۱۶۹ متر

۶۲ سال

۲۰ ميليون

۵۰۰ هزار

امامت

۷۸ متر

۳ سال

۵۰ ميليون

يك ميليون و ۸۰۰ هزار

شمس آباد

۶۶ متر

۱۴ سال

۴۵ ميليون

يك ميليون و ۲۰۰ هزار

چهارصد دستگاه

۷۷ متر

۹ سال

۷۰ ميليون

۱۰۰ هزار

قيطريه

۱۰۰ متر

۵ سال

۲۴۵ ميليون (رهن كامل)

صادقيه

۱۷۰ متر

۸ سال

۱۰۰ ميليون

۳ ميليون و ۳۰۰ هزار

آرژانتين ساعي

۵۰ متر

۸ سال

۱۱۴ ميليون (رهن كامل)

ونك

۱۰۰ متر

۲۲ سال

۱۸۵ ميليون (رهن كامل)

نرگس رزبان كارشناس بازار مسكن در بررسي روند بازار اجاره سال جاري با تائيد اين موضوع، گفته است: با توجه به اينكه مكانيزم اجاره ­داري در ايران مبتني بر شيوه‌­ي سنتي است و اكثريت قريب به اتفاق موجرين، افرادي هستند كه مسكن را به عنوان يك دارايي و با انگيزه حفظ قدرت خريد پول و به عبارتي با انگيزه سفته­ بازي خريداري مي­ كنند، طبيعي است كه ميزان اجاره­ بها در تراز سودآوري ساير بازارها، تغييرات قدرت خريد پول (تورم) و قيمت مسكن قرار خواهد گرفت.

وي خاطرنشان كرد: طي سال‌هاي اخير توليد مسكن از يك سو كاهش داشته و از سوي ديگر فزوني توليد در اواخر دهه ۸۰ و اوايل دهه ۹۰، پديده افزايش تعداد خانه‌­هاي خالي را به دنبال داشته است، بنابراين نمي­‌توان قضاوت دقيقي از كمبود واحد اجاره­‌اي در مجموعه بازار داشت، اما در سطح واحدهاي كوچك متراژ با توجه به ساختار عرضه، با كمبود مواجه هستيم. طي سال­‌هاي اخير بيش از ۵۰ درصد واحدهاي مسكوني ساخته شده مساحت بيشتر از ۹۰ متر مربع داشته‌اند اما حداقل ۶۰ درصد معاملات خريد و اجاره به واحدهاي كمتر از ۹۰ مترمربع اختصاص دارد كه اين نابرابري خود باعث رشد قيمت شده است.

رزبان همچنين به تاثيرگذاري عوامل رواني بر تعيين نرخ اجاره‌بها اشاره كرد و افزود: عوامل رواني اغلب در سه ماهه دوم سال به دليل تقارن با فصل نقل و انتقالات بروز مي­‌كند و در افزايش هيجاني اجاره ­بها اثرگذار است.

بنابرگزارس، در فروردين‌ماه ۱۳۹۶ معاملات مسكن شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶.۳ درصد كاهش يافته اما قيمت‌ها با كاهش ۳.۹ درصدي نسبت به ماه قبل ۲۹.۵ درصد رشد را نسبت به ماه مشابه سال قبل به ثبت رساند. در اين ماه متوسط قيمت يك متر مربع واحد مسكوني شهر تهران ۵ ميليون و ۵۳۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹.۵ درصد افزايش يافته است. شاخص كرايه مسكن اجاري در شهر تهران و در كل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن به ترتييب ۱۰.۴ و ۹.۳ درصد رشد نشان مي‌دهد

منبع:ايسنا

گزارش اشکال Top